Pusu'laMekanGurme

Ankara’da Memleketlerimizden Esintiler, I. Bölüm: Güneydoğu Anadolu Mutfağı

Mutfak kültürü denilince birçoğumuzun aklına ilk olarak Güneydoğu Anadolu geliyor. Hatta bu bölgeye sırf yemeklerini tatmak için seyahat edenler dahi var. Öğünlerin genelde baharatlar, acılı ve salçalı malzemelerle harmanlanarak sunulduğu Güneydoğu Anadolu; kahvaltısıyla da yemekleriyle de tatlılarıyla da orijinal bir kültüre sahip. Güneydoğu Anadolu’nun coğrafya ve tarihinin çoğul lezzetlerini Ankara’daki restoranlarda da tatmak isterseniz size birkaç önerim var.

 • Özikizler Künefe

Daha önce birçok restoranın menüsünde künefe görmüşsünüzdür ancak künefenin bu kadar çok çeşidini birlikte barındırmasıyla, Özikizler Künefe, Ankara’da ayrı bir yere sahip. Aslen Gaziantep’te meşhur olan bu mekan Çukurambar’daki yeriyle Ankaralılara da Antep’e has fıstık ağırlıklı tatlı doyumunu yaşatıyor. Başta seçmekte biraz zorlanacak olsanız da bazı künefe seçeneklerinin yarı yarıya farklı iki çeşidi barındırmasıyla beraber kolay tercih yapma imkanına sahipsiniz. Örneğin; yarı hasır yarı special, yarı fıstıklı yarı peynirli. Taptaze ve sıcacık künefenizde malzemeden hiç kaçınılmadığını fark edeceksiniz. Özellikle fıstık ve kaymağın bolca kullanıldığı künefeler çok özel bir tada sahip. Künefe ile beraber süt, kuruyemiş ve mevsimlik meyveler de ikramları. Fiyatlar iki kişi için ortalama 40-50₺.

Adres: Kızılırmak mah. Ufuk Üniversitesi Cad. No: 11/A Çankaya/Ankara

 • Hattena Hatay Sofrası

Çoğumuzun müptelası olacağı kadar çeşit barındıran Güneydoğu mutfağı, çeşitliliğini kahvaltısında da gösteriyor. Bunun en güzel örneği Hattena Hatay Sofrası’nın Ankaralılara sunduğu Hatay kahvaltısı. Kahvaltıda masaya getirilen ürünlerden çoğu Hatay’dan getirilmiş hatta bir kısmı bizzat bahçede yetiştirilen ürün. Kişi başı 40₺ olan bu kahvaltıyı hafta sonu tadabilmek için genellikle rezervasyon yaptırmanız şart. Küçük bir yerde, esnaf lokantası görünümünde hizmet veren Hattena kahvaltısının içinde tandır ekmeği, nar suyu, börek tabağı, katıklı ekmek, zahter, sürk gibi birçok yöresel lezzet mevcut. Kahvaltı yapmak yerine yöresel Hatay lezzetlerini yemek olarak tatmak isterseniz de birçok kebap seçeneği mevcut.

Adres: 1.cad. No: 41/A Balgat/Ankara

 • Düveroğlu

Düveroğlu Gaziantep mutfağının Ankara’daki en önemli temsilcilerinden. Enver Düveroğlu tarafından 1963’te Anıttepe’de açılarak başlamış yolculuğuna. Küçük bir mahallede düşük fiyatlarla hizmet veren bir restoranken bir aile şirketi olarak büyümüş. Son şubesini de Bilkent’te açan Düveroğlu’na nezih bir ortamda Antep mutfağını tatmak isterseniz mutlaka gidin. Özellikle lahmacun konusunda çok başarılı oldukları söylenebilir. Bunun yanı sıra menülerinde içli köfteden kuzu şişe kadar birçok lezzet mevcut. Ana yemeklerin fiyatları 20-35₺ arasında değişiyor. Büyük bir bahçeye sahip olan Düveroğlu özellikle yazın çok şık bir görünüm sunuyor. Yemekten sonra isterseniz baklava ağırlıklı olan tatlılarından tadabilir veya antep fıstığı eşliğinde ikram ettikleri çaylarının tadını çıkarabilirsiniz.

Adresler:

Gençlik cad. No: 28/B Anıttepe/Ankara

Selanik cad. 18/A Çankaya/Ankara

8.cad. Ümitköy/Ankara

Üniversiteler mah. Bilkent Bulvarı 19/B Çankaya/Ankara


Önerilerinizi yorum olarak eklemeyi unutmayın.

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

  Bir Cevap Yazın
  Cacao Reserve Mekan

  Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

  Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...