Pusu'laEtkinlikSinemaTiyatro

Ankara’da İngiliz Oyunu: Tiyatro Sineması

Shakespeare metinlerini okuyan, oyunlarını sahnede izleyen her tiyatroseverin, Macbeth’i, Hamlet’i bir de kendi dilinde, kendi vatanında izlemek hayali vardır sanıyorum. Ki İngiliz tiyatrosu sadece Shakespeare’den ibaret değil elbette, daha birçok yazarın birçok oyunu İngiliz aksanı ile merak uyandırmaktadır. Bir de bu oyunları sahneye koyan isimlerin meşhur İngiliz aktör ve aktrisleri olduğunu öğrenince, iyice bir heveslenir insan. İmkan dahilinde ise ne âlâ ama İngiltere’ye gitmek, hele kapalı gişe oyunlardan birine bilet bulmak ya da turne yolunu gözlemek, Godot’yu beklemek gibi bir şeyse eğer, Devlet Tiyatroları’nın bir müjdesi var: Tiyatro Sineması.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz cuma günü, kendi internet sitelerinden, şubat ayında başlayacak Tiyatro Sineması projesini duyurdu. National Theatre ile ortak geliştirilen çalışma kapsamında, National Theatre’ın 2017-2018 sezonunda seyirci ile buluşan, kapalı gişe oyunlarının özel çekim kayıtları altyazılı olarak beyaz perdede gösterilecek. Önümüzdeki haftalarda başlayacak gösterimler için program henüz duyurulmamış olsa da, her pazartesi akşamı saat 19.00’da Akün Sahnesi’nde olacağı ve 2019’a kadar devam edeceği bilgisi paylaşıldı. DT seyircisinin pazartesi akşamları da dolacak demektir bu.

Duyuruda yer alan ve izleme fırsatı bulacağımız oyunlardan birkaçını şöyle sıralamak mümkün: Amadeus, Obsesion, Hedda Gabler, Yerma, Twelfth Night, Rosencrantz & Guildenstern Are Dead, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Follies, Peter Pan, Salome. Bu oyunların reji ve oyuncu kadrolarında yer alan, sinema televizyon dünyasından aşina olduğumuz, heyecanı katlayan isimlerden bir kısmı: Ivo Van Hove, James Macdonald, Simon Stone, Davide Leveaux, Dominic Cooke, Michael Longhurst, Jude Law, Benedict Cumberbatch.

Salome’dan bir sahne, kaynak

Proje sadece oyunları içermiyor, aynı zamanda yönetmen ve sanatçılarla röportajlar da yayımlanacak. İlerleyen günlerde duyurulması beklenen, daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Devlet Tiyatroları’nın sayfasını kontrol edebilir, Lavarla’nın sosyal medya hesaplarını dikkatle takip edebilirsiniz.

NN
okur, düşler, borgessever | Lavarla Editörü | nureddinturk@lavarla.com

    Bir Cevap Yazın


    Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

    Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

    Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...