Pusu'laMekanGurme

Ankara’da “fast-fine dining”: Sağlıklı gıda restoranı Basil

Ankara’da sağlıklı öğünler yemek isteyip fiyatları görünce “Abi ben bu fiyata bir kebap gömerim, en azından boğazımızdan et geçer,” klişesi mevcut ekonomik durumda artık beyaz yakalılara inmiş durumda. Bu duruma bir de vejetaryen ve vegan dostlarla buluşulacak mekan arayışı eklenince, süreç her defasında kısır döngüye giriyor. Ankara’nın alternatif restoran algısının başarısız uygulamaları çoğu zaman hayal kırıklığı yaratıyor. Siz de bu döngüde sıkıştığınızı hissediyorsanız, yazının devamı size yeni bir kapı açabilir!

Başarılı bir “fast-fine dining” örneği olan Basil, Filistin Caddesi’nden Nenehatun’a dönüp yokuş yukarı yürüdüğünüzde (Ankara soğuklarında nefesinizi kesmeyecek kadar bir yokuşu kat ettikten sonra) karşınıza çıkıyor.

ODTÜ sıralarından GOP’un yokuşundaki bir mekana uzanan dostluğun hikayesi

ODTÜ’lü güzel insanların bilişimci olarak çalışırken, Ankara’daki üniversite yaşamlarından aldıkları vizyonla ve “Aldığımız kadar vermeliyiz” mottosu ile daha sürdürülebilir bir dünya için açmış olduğu bir işletme Basil.

Amaçları yerküreye sunabildikleri kadar olumlu katkı sunmak. Bu amaçla yola çıkarak Temmuz 2022’de Gaziosmanpaşa’da faaliyete geçen Basil, Türkiye’de pek alışagelmedik alternatif bir restoran niteliğinde. Üstelik bu kısa zaman içerisinde karbon ayak izlerini yüzde 30’un üzerinde küçültebilmişler!

Herkes aynı masada

Basil’in öncelikli hedeflerinden birisi de vejetaryen ve vegan ürünleri mutfağın merkezine koyarken, protein ihtiyacını hayvansal gıdaları tüketerek karşılamak isteyen müşterileri ayrıştırmaması. Ürettikleri bütün ürünlerde vegan, vejetaryen ve et tüketmeyi tercih eden müşteriler için opsiyonlar mevcut. Kısacası Basil sürdürülebilirliği sadece karbon ayak izi ile sınırlı tutmayıp bir araya getirici menüsü ile Ankara’daki dostluklara katkı sağlıyor!

Fast-fine dining kültürü

Mekanda birçok çeşidini bulabileceğiniz, yine de beğenmediyseniz kendiniz oluşturabileceğiniz sağlıklı kase ya da wrap seçenekleri mevcut. Kaliteli ve “slow food” olarak adlandırılan gıdaları, bir “salata bar” modeline dönüştüren Basil, Ankara’daki fast-fine dining kültürünün ilk temsilcisi olma niteliğinde. Ayrıca bütün ürünler dönemsel olarak mevsim meyve ve sebzelerinin değişmesi ile şekilleniyor ve dönüşüyor.

Evden çalışanlara müjde!

Özellikle pandemi dönemi ile hayatımıza giren evden çalışma koşullarını göz önüne aldığımızda, gün içerisinde evinizde çalışmanın artık verimli olmadığı bir anda, Basil sizlere rahat sandalyeleri ile sakin bir ortamda saatlerce çalışabileceğiniz bir alan sağlıyor. Özellikle Ankara’nın ayazlı soğuk kış günlerinde ise Getir, Trendyol gibi kanalları kullanarak sipariş verebilirsiniz.

Mekanda sözsüz müzik ve soft bir ortam tercih ediyoruz. Müşterilerin çalışırken rahat edebilecekleri, sohbet ederken müziğin sohbetin önüne geçmediği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Kullanılan malzemelerin ahşap ve ergonomik malzemelerden seçilmesi de bu sürecin bir parçası.

basil gop ankara siparişYerli üreticiye ve kadınlara destek

Basil, kadının güçlenmesine ilk olarak kendi işletmesinden başlamış; toplam 13 çalışanı olan işletmenin 10’u kadın çalışanlardan oluşuyor. Bunun haricinde temin ettikleri ürün ve malzemeleri aldıkları kişi ve işletmeleri seçerken bu kişi ve işletmelerin yerel üreticilerden olmasına özenle dikkat ediliyor.

Kısacası, Ankara’da bütün bu mekan kısırlığı sürecinde hem midemi hem de sağlığımı tatmin etmeyi başarabilen Basil’in hikayesini paylaşmak istedim sizlerle. Sizin de mekanla ilgi deneyimlerinizi duymak isterim.

Daha fazlası için: Instagram

Adres: Kazım Özalp, Gaziosmanpaşa, Nenehatun Caddesi, No:87, Çankaya
Çalışma Saatleri: Haftanın yedi günü 11.30-21.00

Duygu Seyman
Kadirşinas bir Ankara danteli

    Bir Cevap Yazın
    Cacao Reserve Mekan

    Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

    Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...