KentİnsanSanat

Ankara’da Büyüleyici Bir Ressam: 10 Resimde Marek Brzozowski

Marek Brzozowski, sergilerinde kullandığı ismi ile Brzozo, 1993’ten beri Bilkent Üniversite’sinde grafik tasarım, illüstrasyon ve tipografi dersleri veriyor. Ülkemizin çeşitli illerinde 1995 yılından itibaren 20 yılda 100’den fazla kişisel ve karma sergiye katıldı. Poster, kurumsal logo tasarımları alanında dünya çapında ödüller aldı. Brzozo, Türkiye’de yaşamanın onun için yeni bir ilham kaynağı olduğunu ifade ediyor. Resimleriyle beraber onu biraz tanıyalım:

1. Marek Brzozowski 1952′de Bydgoszcz Polonya’da doğar. Lisans ve yüksek lisans eğitimini burada alır, Gdansk Polonya Güzel Sanatlar Akademisi’nde okur. 1978 yılından sonra  grafik tasarım ve tipografi derslerine girmeye başlar. 1993 yılında Türkiye hakkında hiçbir şey bilmediği halde, arkadaş tavsiyesi ile Ankara’ya gelir ve bir daha ayrılmaz.

Marek Brzozowski-lavarla 2

2. Brzozo, resim serüveninin başlangıcı olarak, ailesinin evinde bahçe işleriyle uğraşırken, bu monoton ve sıkıcı hayatın, kendisini yeni dünyaları keşfetmeye, okumaya, gözlemlemeye ve çizime teşvik ettiğini belirtiyor.

Marek Brzozowski-lavarla-12

3. Sanatçının resimlerini, sürrealist veya büyülü gerçekçi olarak nitelemek mümkün olabilir. Her iki akım arasında bariz farklar olmasa da, sürrealizmde bilinçaltını yansıtmak ön plandayken, büyülü gerçekçilikte gündelik yaşamı, olağanın dışında gizemli ögelerle resmetmek söz konusudur. Brzozo da bir röportajında eserlerini büyülü gerçekçi olarak değerlendiriyor.Marek Brzozowski-lavarla

4. Brzozo, günlük yaşamdan örnekleri hayal üstü öğelerle birleştiriyor. Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ını anımsatır şekilde, şehir hayatının içinde panayırlardan figürler, uçan insanlar, kuyruğu apartmanlara uzayan kediler resmediyor.

Marek Brzozowski-lavarla 4

5. Marek, resim yapma sürecinin sadece basit bir etrafına bakma ve kopyalama olmadığını, kültürel gözlemlerinin, ona bir bataryayı doldurur gibi güç ve ilham sağladığını söylüyor.

Marek Brzozowski-lavarla 5

6. Resimlerinde Türkiye’deki yaşamının izleri de görülebilir; sadece Ankara ve İstanbul değil, Mersin, Bolu, Nevşehir, Antalya gibi birçok şehri gezdiğinden, buralardaki gözlemleri tuvaline bir kompozisyon olarak yansıyor. Brzozo bu durumu, resimlerindeki bazı evlerin kapısının Safranbolu’dan, pencerelerinin Alaçatı’dan olduğu örneğiyle açıklıyor. Ona göre, yaşamak ve resim yapmak için Ortadoğu bir cennet.

Marek Brzozowski-lavarla 6

7. Resimlerindeki belirgin süjelerden biri Ay. Çocukluğunun geçtiği zamanlarda, bir Doğu Bloku ülkesi olarak Polonya’da sansürün şiddetine dikkat çeken Marek Brzozowski, Ay’ın kendisi için şiirsel bir özgürlüğü simgelediğini söylüyor. Bu yüzden Ay neredeyse her bir resminde yer alıyor ve olması gerekenin dışında bir yerde konumlandırılıyor.

Marek Brzozowski-lavarla 7

8. Brzozo eserlerini yaparken, canlı ve yoğun renkleri tercih ediyor, bu onun resimlerini birçok açıdan daha göz alıcı ve şenlikli kılıyor. Sanatçı, istediği tonu elde edene kadar birçok rengi birbirine karıştırdığını, paletindeki renkler ona heyecan vermediği zaman resme başlamadığını söylüyor.

Marek Brzozowski-lavarla 8

9. Brozozo, aynı zamanda serbest tasarımcı, illüstratör ve sanat yönetmeni olarak çalışıyor. Bu yönü, resimlerine de açık bir şekilde yansıyor.

Marek Brzozowski-lavarla 9

10. Onun cümleleriyle bitirelim: “Amacım, beni kuşatan dünyada var olmayan olaylar, hayali yöreler ve keşfedilmemiş karakterleri yarı sürrealist bakışla göstermektir.”

Yazar: Râsih Aslantürk


Yararlanılan Kaynaklar:

Marek Brzozowski: Graphically speaking

Interview: Marek Brzozowski (Designer, Painter) -1

Interview: Marek Brzozowski (Designer, Painter)-2

Marek Brzozowski ve Resimleri, Özgür Öztürk

Pek Güzel Şeyler, Marek Brzozowski

Şehrisevenler
Şehri sevenlerden gelenler. Lavarla'da yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı info@lavarla.com adresine mail atabilirsiniz.

  Bir Cevap Yazın

  Müzik

  Uçan Şef: Musa Göçmen

  Besteci ve orkestra şefi Musa Göçmen’i ve senfoni orkestrasını ilk kez Senforock konserinde izlemiştim. Rock müziğin büyüsüne kapıldığımız konserde maestronun enerjisi, farklı tarzı, orkestra ve...

  carl sagan Müzik

  Karanlık bir dünyada Sagan’ın yolu

  Yönetmen ya da senarist künyesinde ismi yer almamasına rağmen, Steven Spielberg olmasaydı, sinema tarihinin mihenk taşlarından biri olan Geleceğe Dönüş filmini muhtemelen izleyemeyecektik. Hatta izleseydik...

  İnsan

  42

  Büyüdüğümüz evde, salonda kocaman bir pencere vardı. Çocukken oradan sola baksak amcamların evinin ışığını, kafamızı sağa çevirsek Gülten Akın’ın balkonunu görürdük. Dündü. Bizim için, çoğu...

  Müzik

  Bir Ankara efsanesi: Süleyman Bağcıoğlu

  Süleyman Bağcıoğlu. Ankara müzik camiasının en önemli ve efsane isimlerinden biri. Kızılay Gölge’de ve ardından Olimpos Gölge’de gözümü kırpmadan izlediğim, her seferinde sanki ilk kez dinliyormuşçasına...