Pusu'laEtkinlikDans

Ankara’da Bir Dünya Prömiyeri: Tango’s

8 Mayıs 2017 akşamı Ankaralı sanatseverlerin nefesi, Modern Dans Topluluğu’nda gerçekleştirilen Tango’s adlı gösteri ile kesildi.Ankara Modern Dans Topluluğu’nda konuk olarak bulunan Ricardo Fernando Dos Santos’un koreografisi, Astor Piazzola’nın muhteşem müzikleri eşliğinde, izleyenlerin zihinlerinden uzun yıllar boyu silinmeyecek bir dans şölenine imza attı.

Aslında Ankaralılar Ricardo Fernando ismine pek yabancı değil. Sanatçı 2011 yılında Ankara’da “Bolero” adlı bir gösteriyle seyircisiyle buluşmuştu. Fakat Tango’s kalbimizdeki yerini çok hızlı kazandı. Sebebini sorarsanız sevgili dostlarım, o akşam dünya prömiyeri gerçekleşti. Hem de Ankara’nın rüzgarlı havasında…

İnsan bedenlerinin büyüleyici senkronizasyonuna kendimi bildim bileli şaşırmışımdır. Eseri izlerken de sistematize içinde -tıpkı bir makine gibi- işleyişi nefes kesici bulurken, ilk insanın varoluşundan bu yana yaşanılan sıkıntıları ve dolayısıyla sıkıntılar içindeki ruhların çırpınışlarını izlemek hiç bu kadar keyif verici olmamıştı. Yeri geldi sahnede üç kız kardeşin hikayesini izledik, yeri geldi bir aşk üçgeninin çıkmazında nefeslerimizi tuttuk.

Eserin bazı anlarında yakaladığımız uyumun uygunsuzluğu içimizi acıtırken, zihnimizde varlıklarından bihaber olduğumuz kapılar açtı. Bir seyirci olarak eminim ki sahnede her birimizin hayatlarından izler vardı. Kısacası o gün oraya hangi derdinizin elinden tutup gittiyseniz, sahnede de onu izlediniz.

Müziklere gelecek olursak birebir Tango müziği olmadığını söyleyebiliriz. Öğrendiğim kadarıyla Piazzola’nın yaptığı müzik türüne tango-nueva dendiği gibi kendisi de müziklerini “Tango’nun farklı bir yorumu” diye adlandırıyormuş. Ayrıca bazı parçalar piyanist Naile Ahmedova tarafından orkestrayla birlikte seslendirildi.   

24 kişilik dansçı kadrosuyla, estetik zevki ve sanatsal hazzı damarlarımızda hissettik işin özü.

Sonuç olarak sevgili dostlarım,

O rüzgarlı mayıs akşamında Ankara’nın ciddiyete bürünmüş çehresini Tango’s, zarafetin narin kılıcıyla kesti.

Temsil tarihleri ve detaylı bilgi için;
Meraklılarına özel, yararlandığım röportajı da buraya bırakıyorum.

Bir Cevap Yazın
Aşkla Dans Eden Balet: Burak Kayıhan

Burak Kayıhan öyle bir balet ki sahnedeyken aldığı sonsuz keyfi tamamen seyirciye aktarabiliyor. Etkileyici dansı ve hayat verdiği karakterlerin içine rahatlıkla girmesiyle seyirciye dolu dolu anlar yaşatıyor....