Pusu'laEtkinlikFestival

Ankara’da Bahar Müzikle Başlar! | 34. Ankara Uluslararası Müzik Festivali

Müzik, yüzyıllardır her daim insanların vazgeçilmez parçalarından birisi olmuştur. İnsanların hayatında kah hüznü, kederi, üzüntüyü, göz yaşını kah sevinci, neşeyi, heyecanı, gülüşü birçok dosttan daha dostça paylaşmıştır ve paylaşmaya da devam edecektir. İşte 33 yıldır Ankara da baharı hayatlarımızın vazgeçilmez parçalarından birisi olan müzikle karşılamaya alışmıştır. Her sene Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen ve bu sene dünyadaki ve Türkiye’deki tüm olumsuzluklara rağmen “Sanatın Var Olması Gerekliliğinden” yola çıkan Ankara Uluslararası Müzik Festivali, 34. yılında 4 – 30 Nisan tarihleri arasında yeniden Ankaralı müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Klasik Müzik, Rock ‘n’ Roll, Caz ve Flamenko türlerinde 11 ülkeden yaklaşık 300 sanatçıyı ağırlayacak festival bu sene MEB Şura Salonu, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi ve Bis by Newcastle’da gerçekleşecek ve her sene olduğu gibi Ankara’ya ilkleri yaşatırken Nisan ayı boyunca da müziğe doyuracak.

33 yıldır aralıksız devam eden festivalde gelenekselleşen şeylerden birisi açılış ve kapanış konserlerinin senfoniler tarafından yapılıyor olması. Bu bağlamda festival açılışı 4 Nisan Salı akşamı MEB Şura Salonu’nda Şef Rengim Gökmen yönetimindeki, dünyanın en eski ve kesintisiz orkestralarından birisi olan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Avrupa müzik eleştirmenlerinin “Cennetten Gelen Sesler” olarak tanımladığı “Donizetti Ödüllü” Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu tarafından Cenap And anısına yapılacak ve vakfın uzun yıllar danışma kurulu başkanlığını yapan Adnan Saygun’un 110. doğum yılı şerefine programda bestecinin “Ayın Raksı” da icra edilecek.

Bununla birlikte Türk bestecilere, Ankaralı sanatçılaragenç yeteneklere festivalde yer verilmesi ve Türk sanatçılarla yabancı sanatçıları bir araya getirmeye olanak sağlayan “Ortak Performanslar” bölümü de festivalin diğer gelenekselleşerek vazgeçilmezlerinden olan kısımlarından ve bu yıl da görülmesi gerekenler arasında üst sıralarda.

Bunun dışında bu sene festival için bir ilk olacak olan Asaf Erdemli’nin işlevini yitirmiş endüstriyel hurda parçalarından oluşturduğu “Enstrümantal” Heykel Sergisi diğer görülmeye değer kısımlar arasında. Dilerseniz buradan bütün festival programına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Bilet kısmına geldiğimizde ise fiyatların 30 ile 104,5 TL arasında değiştiği ve öğrencilerin 10 TL daha ucuz alabildiği biletlere dilerseniz online olarak buradan ve ayrıca Ankara’daki bütün Dost kitabevlerinden bizzat giderek temin edebilirsiniz.

İlk çoksesli müzik hareketinin başladığı, ilk müzik kurum ve okullarının açıldığı kültür başkenti Ankara’mızda ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve müziğe doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Instagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Sarı! Yeşil! Turuncu! Kahverengi! Selam olsun o zaman sıcak bir sonbahar gününden! Evet birçok insan bunu söylediğimiz için eminiz çok üzülecek ama resmi olarak yaz...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ağustos Bülteni

Herkese sıpsıcak bir ağustos ayından merhabalar! Birkaç hafta önce bozuk havalarla uğraşıp yazın ortasından bu da neyin nesi derken şimdi de özellikle gündüzleri sıcaktan kaçacak...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Temmuz Bülteni

Resmi sezon sonlarından ve sözde yazın ortasından herkese merhabalar! Evet Ankara bir yandan gelmek bilmeyen yazla uğraşırken öte yandan da sezon sonunun gelmesiyle iyiden iyiye...