Pusu'laMekan

Ankara’da 20 TL ile Ziyaret Edebileceğiniz 6 Müze!

Herkese merhaba!

Lavarla, Ankara’da yapacak hiçbir şey yok diyenleri şaşırtırcasına Alternatif Ankara hayatını sizlerle paylaşmaya devam ederken Ankara’nın müzelerine değinmemek olmazdı diye düşündük. Ankara’da birçok müze bulunmakta, bunların büyük çoğunluğu ise Ulus civarında konumlanmış durumda. Bu demek oluyor ki bir günde birden fazla müzeyi ziyaret edebiliriz. Üstelik oldukça hesaplı bir biçimde : Çare Müzekart!

Eğer 18 yaşın üzerinde ve öğrenciyseniz bu kartı öğrenci kimliğinizle beraber 5 dakika gibi bir sürede temin edebiliyorsunuz. Kartın ücreti 20 TL, 1 sene boyunca geçerli. Sadece Ankara’da 7 tane müzeye ücretsiz ve sıra beklemeden geçiş imkanı sağlıyor. Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesinden kartımızı alabiliyoruz. Bu demek oluyor ki müze günümüze başlangıç rotamız burası. Peki günün devamında hangi müzeleri ziyaret edebiliriz? Gelin hepsine şöyle bir göz atalım.

1- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

lavarlamüze1

Müzekart temin edebileceğimiz bu müze gezimizin başlangıç noktası olabilir. Pazartesi hariç her gün ziyaret edebileceğimiz Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu arkeolojisine ait eserler sergileniyor. Hatta bu müze 1998 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilmiş, gurur verici!

lavarlamüze2

Adres : Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus – Ankara

2- Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Gorsel fotokritik.com dan alinmistir.

Gorsel fotokritik.com dan alinmistir.

Pazartesi günleri kapalı olan bu müze, kalıcı sergilerin bulunduğu salonların yanı sıra güncel sergilere de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 426 kişi kapasiteli çok amaçlı bir gösteri salonu da mevcut.

Gorsel 360tr.com dan alinmistir.

Gorsel 360tr.com dan alinmistir.

Adres : Hacettepe, Türkocağı Sokak 06230 Ulus – Ankara

3- Etnografya Müzesi

lavarlamüze3

Haftanın her günü ziyarete açık olan Etnografya müzesi, Resim ve Heykel müzesinin hemen yanında bulunmakta. Müzede Türk kültür ve sanatına dair geçmişten günümüze birçok eser sergilenmekte.

Adres : Hacettepe, Türkocağı Sokak No:4 06230 Ulus – Ankara

4- Cumhuriyet Müzesi

lavarlamüze4

Ulus’ta rotamızı “heykel” tarafına çevirip biraz yürüdüğümüzde Cumhuriyet müzesine ulaşıyoruz. Müze her gün açık. İlk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, fotoğraflar ile o dönem mecliste alınan kararlar sergilenmekte.

Adres : Doğanbey, Cumhuriyet Bulvarı No:22 06030 Ulus – Ankara

5- Roma Hamamı Örenyeri
Gorsel wikimapia.og dan alinmistir.

Gorsel wikimapia.og dan alinmistir.

Ulus’ta rotayı Yıldırım Beyazıt meydanına doğru, Çankırı caddesi üzerine çevirirsek Roma Hamamı örenyerine ulaşıyoruz. Yaklaşık 65000 metrekarelik bir alanı kapsayan ören yerinde, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde yerleşim görüldüğünü gösteren kalıntılar mevcut. Haftanın her günü ziyarete açık.

Adres : Doğanbey Mahallesi Altındağ – Ankara

6- Gordion Müzesi ve Tümülüs Örenyeri

lavarlamuze8

Bu sefer rotamızı Ulus’tan baya bir çevirmek durumundayız zira bu müze Polatlı’da bulunuyor. Frigyalıların başkenti olan Gordion Yassıhöyük köyünde. Müzede kronolojik sırayla her dönem karakteristik özellikleriyle temsil edilmekte.

Bu 6 müzenin dışında Augustus Tapınağı da Müzekart kapsamında. Müzelerin çalışma saatleri ve tatil günlerini ise her ihtimale karşı ziyaret etmeden önce resmi internet sitelerinden kontrol etmekte fayda var.

O halde ne duruyoruz, haydi yanıbaşımızdaki güzellikleri keşfetmeye !

Fotoğraflar için Lizoğlan’a teşekkürler..

Kapak fotosu ankarayigeziyorum.com’dan alınmıştır.

Eliçe Kılıç
Çok gezerken çok okuyanlardan.

    Bir Cevap Yazın