Pusu'laMekanGurme

Ankara Suşi Rehberi

Dört bir yanı ASPAVA’larla çevrili olan Ankaralılar için suşi tam bir muamma olabilir ama korkmayın. Bu suşi rehberimiz size çok yardımcı olacaktır. Öncelikle suşinin yalnızca çiğ balık olmadığını söyleyerek başlayayım, birçok kişi bu yaftalama yüzünden suşi yemeye ön yargıyla başlar, fakat suşinin birçok çeşidi vardır. Öğrendiğiniz zaman sizin de damak tadınıza göre seveceğiniz bir çeşidini bulacağınıza eminim. Gelelim suşinin türlerine…

 • Sashimi: Çiğ balığın ince dilimlenmiş, pirinçsiz ve sade halidir. Genellikle somondan yapılır.
 • Nigiri: Sıkıştırılmış pirinç yatağının üstüne balık veya diğer malzemeler konularak yapılır.
 • Maki: Suşinin noriye (Japon yosunu) sarılı pirincin içinde balığın bulunduğu çeşidi.

 

Geleneksel suşi çeşitleri basitçe bu şekildedir, bu klasik suşilerin yanında bir de special roll denen türler vardır, farklı balık türlerinin çeşitli malzemelerle beraber noriye sarılmasıyla yapılır. Suşinin türlerini öğrendiğimize göre diğer suşi terimlerine ve yeme adabına geçebiliriz.

 • Eğer chopstickler konusunda yeterince tecrübeli değilseniz ve kullanamıyorsanız sakın üzülmeyin, suşiyi elinizle de rahatça yiyebilirsiniz. Suşiyi bu şekilde yemek eski bir Japon geleneğidir, o yüzden çekinmeyin.
 • Sipariş ettiğiniz suşinizin yanında gari ve wasabi gelecektir. Gari zencefil turşusudur, farklı türdeki suşileri denerken damağı temizlemek içindir. Wasabi ise bayır turpundan yapılan bir nevi Japon hardalıdır, oldukça keskin bir tadı vardır fakat az bir miktar wasabiyi soya sosunda eriterek suşiyle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Tüm ön yargılarımızdan kurtulup suşiyi daha yakından tanıdığımıza göre Ankara’da bu lezzetli yiyeceği ve çeşitli Japon/Uzak Doğu yemeklerini yiyebileceğimiz mekanlara geçelim.

Quick China

İsmi Quick China olsa da bu mekanın menüsünde Çin, Japon ve Tai mutfağından birçok çeşit yemek bulunuyor. Lezzetli suşilerinin yanında farklı mutfaklardan pek çok yemeği burada deneyebilirsiniz. Quick China’da suşiye bir şans vermek isterseniz spider roll ve sake maki ile başlamanızı öneririm, tatlı ekşi soslu tavuğu da mekanın favori yemeklerinden. Yemekten önce getirdikleri atıştırmalıkları Quick China’yı sevmemiz için ayrı bir sebep. Yemekten sonra tatlı menüsüne de bir göz atmanızı öneririm!

Tepe Prime, Bilkent Center, GOP ve Çayyolu’nda şubeleri bulunmakta. 

 

SushiCo

Quick China gibi SushiCo’da da Çin, Japon ve Thai mutfağından birçok çeşit yemeği bulabilirsiniz. Diğer mekanlara göre daha zengin bir suşi menüsü var. Mango roll ve rainbow rollunu tavsiye ederim.

Çayyolu, GOP, Söğütözü ViaFlat ve Panora AVM’de şubeleri bulunmakta.

 

Chinese Sushi Express

Sadece paket servisi yapan bu mekan, evde suşi ziyafeti için ideal. Menüsü suşi, noodle, tavuk-et yemekleri, pilavlar ve çorbalardan oluşuyor. Zengin set menüleriyle değişik çeşit suşileri deneyebilirsiniz.

Çayyolu, GOP ve Söğütözü ViaFlat şubelerinden paket servisi yapmaktalar.

Çin Seddi

Hoşdere Caddesi’nde hizmet veren bu butik restoran uygun fiyatlarıyla diğer Uzak Doğu restoranlarından ayrılıyor. Çin Seddi’nin kafe-restoran atmosferinde diğer mekanlara kıyasla daha uygun fiyata bir ziyafet çekebilirsiniz.

Adres: Hoşdere Cad. 127/A Çankaya Ankara 06460

 

Guangzhou Wuyang

Bestekar’daki bu butik Çin restoranının yanından defalarca geçtiğinizden eminim ve evet ben de isminin nasıl okunduğuna dair derin bir merak içerisindeyim. Dekorasyonu ve atmosferi nedeniyle dışarıdan biraz klişe bir mekan gibi gelse de yemeklerini denedikten sonra seveceğinize eminim. Menüsü Çin mutfağından oluşuyor, her gittiğinizde kalabalık bir turist masasıyla karşılaşmanız çok olası. Fix menüleri oldukça güzel ve doyurucu, deniz mahsüllü çorbasını mutlaka deneyin.

Adres: Bestekar Sok. 88/B Kavaklıdere Çankaya 06680 Ankara

 

Ayşe Nur Akıncı
gezen gören, okuyan yazan

  Bir Cevap Yazın
  Cacao Reserve Mekan

  Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

  Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...