Spor

Ankara Şampiyonluğu Bekliyor

Ankara’ya en çok bahar yakışır. Kimine göre ilkbahar, kimine göre sonbahar. Ben ilkbaharspor’luyum.

Kışın donukluğu ve meşhur Ankara soğuğu yerini havaların ısınmasıyla çiçekli ve yeni yeşillenmeye başlayan ağaçlara bırakır. Tam ne zaman olduğunu hiç tespit edemedim ama her şey bir haftada olur. Bir gün sokağa çıktığınızda karşınızda yeşeren yapraklarıyla baharı selamlayan ağaçlar olabilir.

Bu yıl sokaklar yeşillenirken, buna iki renk daha eşlik ediyor: Sarı ve lacivert. Ankara’da caddeler, sokaklar, dolmuşların arkaları, otobüslerin önleri, taksilerin camları sarı lacivert pankartlarla dolu. Neredeyse bütün pankartlarda yazan da aynı:

O sene bu sene!

Ne olmuş bu seneye, hangi seneymiş o sene diye sorular aklınıza gelmiş olabilir. Cevap net: Bu sene özlenen sene…

Başkentte futbol denince akla iki takım gelir: Birisi Ankaragücü, diğeri Gençlerbirliği. Gençlerbirliği Süper Lig’de, Ankaragücü ise 2. Lig Kırmızı Grup’ta Ankara için mücadele eder. Bu sene başkentte baharın daha bir renkli olmasının sebebi ise Ankaragücü’dür. O sarı lacivert pankartlar, Ankaragücü’nün ekonomik zorluklar ve sahip çıkılmayışından ötürü 2011-2012 sezonunda başlayıp bu yıla kadar devam eden kabus döneminden sonra tekrar yükselişine yollanan selamlar. Gençlerbirliği ile beraber Süer Lig’de mücadele eden Ankara’nın Gücü, önce Süper Lig’den 1. Lig’e, sonra da 1. Lig’den 2. Lig’e düştü.

Ama Ankara gururludur, güçlüdür…

Kolay pes etmez. Her inişin bir çıkışı olduğunu bilir…

Bildiği gibi oldu da. O sene bu sene…

Ankaragücü, bu sene 2. Lig’den 1.Lig’e çıkma mücadelesinde son düzlükte. Şampiyonluğa koşuyor.

Fotoğraf haberankara.com’dan alınmıştır.

34 haftalık maratonun son 3 haftasına ikinci sıradaki Gümüşhanespor’un 4 puan, üçüncü sıradaki Hatayspor’un 9 puan önünde giriyor. Bu hafta olmazsa haftaya şampiyonluğu garantileyecek gibi.

Geriye kalan maçlarını 14 Nisan’da Kastamonuspor 1966’yla, 23 Nisan’da Kayseri Erciyespor’la ve 29 Nisan’da Hatayspor’la oynayacak. Kastamonu ve Kayseri’ye misafir olurken, Hatay’ı evinde ağırlayacak.

Hatayspor maçı kısmen önemli, kısmen değil. Hatayspor, matematiksel olarak iddiasını hala devam ettirse bile, Ankaragücü son haftaya kadar beklemeden şampiyonluğunu ilan edebilirse, kutlamalara hazır ol Ankara!

O sene bu sene!

Bir de hiç ara vermeden, seneye de 1. Lig’den Süper Lig’e yükselirse eğer değme Ankaralı’nın keyfine.

Gururlular…

Güçlüler…

Çünkü Ankaragüçlüler…

Yazar: Burak


Aksi belirtilmediği takdirde Lavarla bünyesinde yayınlanan yazılar ve fotoğraflar Lavarla’ya aittir ve yasal koruma altındadır.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Tommie Smith ve John Carlos Spor

Cehennemde iki devre: Spor ve ırkçılık

İlk Devre: Kıvılcım Takvimler 1936 yılının yaz mevsimini gösterirken Berlin, olimpiyat tarihinin belki de en ilginç oyunlarından birine ev sahipliği yapıyordu. Hitler, uluslararası kamuoyunun, birçok...