KentHafıza

Opera Sahnesi ve Büyük Tiyatro, 1952

Atatürk Bulvarı’nda; az sayıdaki damalı taksiler, hususi otomobiller Yenişehir istikametinde hareket halindeler. Hava serin olmalı. Kaldırımda mantolu, pardösülü Ankaralılar… Sonra tayyörüyle dışarı çıkmış bir kadın görüyoruz. Kim bilir nereye gidiyorlar. Talatpaşa Bulvarı’na çıkan yolun başındayız.

nostalji-lavarla
*
1933’de Sergi Sarayı olarak inşa edilen binanın özgün halinin mimarı Şevki Balmumcu. Sonra 1948’de, Alman mimar Paul Bonatz’ın tasarımı ile II. Ulusal Mimarlık Akımı’na uygun hale getirilip, opera binasına dönüştürülmüştür. Bulunduğu mevkiye de adını vermiştir: ‘Opera’, ‘Opera Meydanı’.

Opera binasının, 2 Nisan 1948 akşamı, dönemin seçkin solistlerinin katılımı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının icrasıyla Adnan Saygun, Necil Kazım Akses, Ulvi Cemal Erkin ve Cemal Reşit Rey’in eserlerinden oluşan bir konserle açılışı yapılıyor. Günümüzde Ankara’daki tek opera salonu olarak bulunan yapı, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin temsillerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Ankaralıların bildiği gibi, “Büyük Tiyatro” adıyla tiyatro sahnesi olarak da hizmet verir.

Fotoğraf ve Yazı: Ali Öner (@muskulpesent_)

Şehrisevenler
Şehri sevenlerden gelenler. Lavarla'da yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı info@lavarla.com adresine mail atabilirsiniz.

    Bir Cevap Yazın