Pusu'laEtkinlik

Ankara Mini Maker Faire

Başlığın mini olduğuna aldanmayın, dünya genelinde 190 farklı şehirde düzenlenen ve 1.5 milyondan fazla katılımcıyı ağırlayan Maker Faire, ülkemizde de dünya için “mini” ama bizim için büyük adım atarak Makers Ankara ile bu yıl ilk defa Ankara’da düzenlenecek olan fuara imza atacak.

3 yıl önce ABD’nin dönem Başkanı olan Obama öncülüğünde Beyaz Saray ‘da da düzenlenen organizasyon, yapıldığı şehirde üreten bir toplum oluşturmayı ve insanların projeleri ile bilgilerini paylaşmasını sağlayan bir platform olmayı hedefliyor.

Maker Faire-Beyaz Saray 2014

Maker Faire‘lar maker kültürüyle üretilen teknoloji, sanat, bilim ve daha birçok farklı içeriğe sahip projelerin sergilendiği dünyadaki en kapsamlı fuarlardır. İçeriğinde el yapımı takılardan, hızlı prototipleme aletleriyle yapılmış (3B Yazıcı, Intel Edison, Arduino vb.) teknoloji ürünlerine, farklı sanat dallarından (Ebru, vücut boyama sanatı) tahta oyma işlemleri gibi birçok farklı projelerin sergilendiği Maker Faire’larda yine farklı çalıştaylarla katılımcıların hem eğlenmesi hem de başlangıç düzeyinde bilgi edinmesi amaçlanmaktadır.

Maker Faire San Francisco 2016

Aslında bir Üretim Hareketi

Türkçe’de yapıcı/yapan anlamına gelen İngilizce maker kelimesi üreten herkes için geçerli bir sözcük. Maker kültürüne inanmış bizler için de, bu bütün insanları hedefleyen bir hareket. İçimizdeki üreticiyi yeniden ortaya çıkarmak için de en güzel kültürlerden bir tanesi.

Ankara’daki üretim gücünü dünyanın en kapsamlı panayırında sergilemek ve tüm Ankaralılara maker ruhunu yaşatmak için Makers AnkaraMakers TürkiyeIEEE ODTÜ Öğrenci Kolu ve Ankara’nın Sosyal Platformu Lavarla‘nın desteği ile 28 Şubat’ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Ankara’nın ilk resmi Maker Faire’ını düzenleyecek. Ankara’da üreten toplum oluşturmak ve maker kültürünü yaymak için yapılan çalışmaların bir parçası olacak Ankara Mini Maker Faire’a kaydınızı bu linkten yaptırabilirsiniz.

28 Şubat Salı günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte 3 Boyutlu yazıcılar, ahşap işleme sanatları, kilden üretilen karakterler, kültürümüzde önemli yerleri bulunan sanat ve zanaatler ve daha bir çok ürünün sergisi yapılacak. 30’dan fazla kendi alanında uzman üretici ile Anadolu’nun kültürünü ve teknolojideki gelişmeleri aynı alanda Ankaralılarla buluşturacak.

Mini Maker Faire – İstanbul 2015

Ankara’yı üreten bir şehir olarak tanıtmak, kültürünü bu anlayışla yaşatmak için çalışmalarını yoğun bir ivme ile hızlandıran Makers Ankara’ya sizler de katkıda bulunmak, ekibin bir parçası olmak, etkinliklere katılmak ve Makers Ankara’nın gelişimine fikirlerinizle destek olmak isterseniz buradan katılabilirsiniz!

Hadi hep birlikte üretelim, Ankara’da ve Türkiye’de farklı bir gelecek oluşturalım.

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...