Pusu'laFestivalSinemaMeseleler

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 24-29 Mayıs

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 4. kez 24-29 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor. 2013’ten beri tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini görme, işitme ve ortopedik engelli seyircilerin erişimine uygun olarak sunan Festival bu sene de Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, dünya sinemasının ödüllü filmlerinden kısa filmlere, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden atölye çalışmalarına dopdolu bir programı seyircilerle buluşturuyor.

13115945_664091123740307_6718042413052895014_o

Engeli olan-olmayan herkesin bir arada film izleyebildiği Türkiye’deki tek film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, tüm filmlerini göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriyor. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor. Açılış ve Ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi yapılıyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçiliyor.

Festival, böylece “bir arada film izleme” deneyimini mümkün kılarak, tüm bireylerin kültürel yaşama eşit katılımına imkan veriyor.

Festival programında; Herkes İçin Senaryo Atölyesi, Duygular Canlanıyor! Animasyon Atölyesi ve İsveç ve Türkiye’den 22 portre ve onların içten hayat hikayelerinden oluşan ‘Erişiyorsam Varım’ /AccessAbility Sergisi de yer alıyor.

Programdaki dikkat çekici etkinliklerden birisi de; ‘Otizm Dostu Gösterim – Küçük Prens’. Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nin, ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim, otizm spektrum bozukluğu yaşayan bir birey için, sinemaya gitmeyi zorlaştıran, rahatsızlığa neden olan çeşitli çevresel etkenler ortadan kaldırılarak erişilebilirlik sağlanıyor. Örneğin, gösterimin loş bir salonda gerçekleştirilmesi, ses seviyesinin düşük tutulması ve seyircilerin gösterim sırasında salonda diledikleri gibi hareket edebilmesi gibi olanaklar sağlanılarak uygun ortam yaratılıyor.

Açık Toplum Vakfı’nın ana destekçisi olduğu Festivale bu sene Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor.

Engelli bireylerin gerçekleştirilen kültürel etkinliklerden faydalanabilmelerinin önündeki tek engelin gerekli düzenlemelerin eksikliği olduğunu, bu düzenlemeler yapıldığında birikimlerini toplumu zenginleştirecek yaratımlara dönüştürebilecekleri inancıyla başlayan Festival herkese açık ve tüm gösterimler ücretsiz.

Festivalde “Engelsiz Yarışma” kapsamında yarışacak filmler, 2015 yılının en çok ses getiren yerli yapımlarından oluşuyor. Birçoğu yıl içerisinde ulusal ve uluslararası film festivallerinde de ödül aldığından bildiğimiz filmlerden oluşan  yarışma listesi ise şöyle : Emin Alper – Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu – Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven – Mustang, Emine Emel Balcı – Nefesim Kesilene Kadar,  Tolga Karaçelik – Sarmaşık

Engelsiz Yarışma’nın En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirleyecek jürisini ise oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar, psikolog Gündüz Vassaf’tan oluşuyor.

Gösterim takvimi için Ankara Engelsiz Filmler Festivali sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap YazınEtkinlik

34. Ankara Film Festivali başlıyor

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...