Pusu'la

Ankara Deyince Akla Gelen 23 Angaralı Şey

Ankara deyince akla gelen kaçınılmaz birkaç şeyi kendimizce sıraladık. Unuttuğumuz  Angaralı şeyler mutlaka olmuştur ama bizce Ankara deyince akla hep bunlar geliyor.

1)Aspava

aspava_lavarla

Allah sağlık, para, afiyet, versin, amin. açılımıyla Ankara’nın imza restoran zincirlerinden biri olmuştur.

2)Azimli Tiyatro İzleyicisi

ankara_tiyatro_izleyicisi_lavarlaHer tiyatro oyuncusu Ankara seyircisiyle buluştuktan sonra istisnasız bir biçimde şu lafı eder: ”Ankara seyircisi çok başka.”

 3)Yan Yana 3 Büyük Üniversite Kampüsü

bilkent_odtu_hacettepe_lavarlaÜlkenin önde gelen başarılı üniversiteleri Bilkent,Odtü ve Hacettepe, bu şehirde dip dibedir.

 4)Ankara Kapıları

ankara_kapilari_lavarla
Ankara’nın farklı girişlerinde görebileceğiniz devasa kapılardır bunlar.  ”Burası Ankara, destursuz girilmez” anlamına gelmektedir.

 5)Melih Gökçek

melih_gokcek_lavarla
Türkiye’nin en medyatik Belediye Başganı olması yönüyle Ankara’ya hastır, Ankara’ya özeldir… Dev dinozorları ve robot heykellerini başkentimize kazandırmıştır.

6)Travesti Kartları

travesti_kartlari_ankara_lavarlaKolej’de, Kızılay’da, Cebeci’de, Ulus’ta veya Esat’ta yaya olarak gezintiye çıkmış herhangi bir Ankaralının en az bir kez de olsa karşılaştığı manzaradır.

7)Memurlar

ankara_memur_lavarla
Ankara deyince akla ”memur kenti” tamlaması gelir. Bu bir yönüyle doğrudur. Başkent olarak devletin üst düzey kuruluşlarının hepsi buradadır çünkü. Kafanızı nereye çevirseniz bir bakanlık veya üst düzey askeri bir kuruluşla karşılaşırsınız. O yüzden olsun o kadar.

8)Kuğulu Park: Kuğuların çalınmadığı tek park

kugulu_park_lavarla_ankara
Başka kuğu barındıran park var mı bilmiyoruz ama gerçekten de kuğuların senelerdir güvende olduğu tek park Ankara’daki Kuğulu Park’tır. Tunalı Hilmi Caddesi’nin zarif sakinleri, yaz kış huzur içinde mekanlarında takılmaktadırlar.

9)Pavyon Kültürü

ankara_pavyon_lavarlaAnkara’dan Türkiye’ye yayılmış kendine has jargonu ve düsturu olan gece hayatı unsurlarındandır. ”Ali dayı bu sene de yedin tarlayı” cümlesindeki Ali dayı, tarlayı tam olarak buralarda yemektedir.

10)Aşti Taksicileri

asti_taksicileri_ankara_lavarlaAnkara’ya ilk adımını Aşti’den atıp ulaşabildiği ilk taksiye binen kişiler, dakika bir gol bir bismillah şeklinde ilk zorlukla burada karşılaşır. Ama zaten karşılaşacağı başka da bir zorluk yoktur. Ankara’nın öyle yeme yutma gibi iddiaları yok bildiğiniz gibi.

11)Keçiören Şelalesi

kecioren_selalesi_ankara_lavarlaKeçiören’in en güzel yeridir. Varın siz düşünün…

12)Dost Kitabevi

dost_kitabevi_lavarla
Yılların değişmeyen buluşma noktasıdır. Beklerken içeri girilir bir iki kitap bakılır.  Bakılmışken belki satın alınır. Ama daha çok kitabevinin önünde oturup bir sigara yakılır.

13)Buraya Bakarlar

buraya_bakarlar_lavarla_ankara
Ergenlik yıllarımızda çözemediğimiz, Metro-Ankaray ulaşımı için yerin altına indiğimizde karşılaştığımız göz resimli ilanlardır. Bir dönem gençliğini gizemiyle mahvetmişti…

14)İlginç Semt Adları

ankara_semt_adlari_lavarla

Gerekli açıklama gif’tedir.

15)La

la_lavarla_ankara
Türkiye’nin başka herhangi bir şehrinde geçerliliği olmayan bir şeydir. (Sözcük de değil de işte, bir şey ama ney?)  La Ankara’dır, Ankara ”La”dır…

16)Ankara Soğuğu

ankara_sogugu_lavarlaTabi ki Türkiye’nin en soğuk şehri değildir ama kendine has bir can yakıcılığı da yok değildir. Anadolu tabiriyle “it ayazı” Ankara kışını tarif için yeterlidir.

17)Atatürk Orman Çiftliği Kokoreçi

aoc_kokorec_lavarla
Bir kere gidin Atatürk Orman Çiftliği’nde yiyin; o zaman neden burada farklı olduğunu çok net anlayacaksınız.

18)Sarı Tutku

sari_tutku_lavarla
Pavyon deyince de Sarı Tutku akla gelir. Kendisini bilmeyen tanımayan yoktur bu şehirde.

19) Ankara Simidi

ankara_simidi_lavarla
Çıtırtısı, gevrekliği, kokusu, peynir ve çayla olan uyumu…

20)Hocam kelimesi

hocam_kelimesi_lavarlaAnkara’da özellikle ODTÜ’den yayılan bir furyadır bu. Bu şehirde insanlar tanımadığı birine seslenirken hocam der. ”Hocam pardon çakmağınız var mı?” gibi. Taksiciler de çok kullanır bu hitap tarzını. ”Acaba beni öğretmen mi zannetti?” diye düşündürtür. İlk duyanı şaşırtır.

21) K değil ”g”

angara_bebesi_lavarla
Bu şehirde biz k harfini çok fazla kullanmayız gardaş.

22) Atakule

atakule_ankara_lavarla
Türkiye’nin başka herhangi bir şehrinde kendisine benzer bir yapı yoktur. Son zamanlara bir dönüşüm içindeydi, ne olacağını merakla bekliyoruz.

23)Anıtkabir

anitkabir_ankara_lavara
Bu şehrin medar-ı iftiharıdır. Uzun uzun açıklamaya gerek olmaz.

<lavarla.com bünyesinde hazırlanmış özgün bir içeriktir, dolayısıyla yazının tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

5 Comments

  1. Bütün maddelere okey de ankara kapıları nedir, daha 3-5 senelik mazisi olup Gökçek’in sicirtmalari altında yer alması gereken bişeyi ankara ile özdeşmiş bişey olarak görmek/göstermek Ankaralı olarak benim için kabul edilebilir bişey değil.

  2. Web sitenizi az önce Ankara Ulus Uçak kazası faciasını araştırırken farkettim sürekli buralarda olacağım başarılarınızın devamını dilerim bir de Youtube kanalı beklerim sizlerden gardaşlar.

  3. Kapı meselesinin yanında Ankara’nın içine eden Melih’i anca şöyle tanımlamak varken http://ankaraguzeldir.org/bentderesi-ankaranin-huzunlu-hikayesi/ (bkz. 2. paragraf), tutup da kentin simgesi yapmak olmamış. Bu arada genç yazarımız hayatında Ankara pavyonu görmüş mü acaba? Veya Sarı Tutku kimdir, nedir…? Bir de biz k yerine pek g demeyiz, değil mi, o daha çok Adana’ya mahsustur (k, g, q… acaba hangisi)?

  4. Sertaç & Kent vardı bir de ergenlik döneminden 🙂 İyi ki varsınız la 🙂

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir