Pusu'laMekanTiyatro

Ankara Devlet Tiyatrosu: Tiyatro Sahneleri

Siz de yıllardır Bir Delinin Hatıra Defteri‘ne bilet bulamayanlardan mısınız? Yoksa onu izleyebilen şanslı kesimden mi? Sizin de Hayvan Çiftliği‘nde tüyleriniz diken diken olmadı mı? Peki ya Fosforlu Cevriye‘nin oynandığı yılları hatırlayanlar? Evet, konumuz Ankara Devlet Tiyatrosu!

Ankara Devlet Tiyatroları, Türkiye’nin ilk resmi sanat kurumu. 1 Ekim 1949’dan beri hizmette. Bu sebeptendir ki her sene 1 Ekim’de perdelerini tekrar açıyor.

Sezon boyunca pazartesi hariç hafta içi her gün akşamları oyun sahneleniyor. Cumartesi günleri gündüz ve akşam, pazar günleri ise sadece gündüz gösterimleri oluyor. Oyunların biletlerine temsil tarihinden 13 gün önceden itibaren gişelerden ya da internet üzerinden ulaşılabiliyor. Aylık program ise devlet tiyatrolarının resmi sitesinden yayımlanıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu her sene en az 3-4 yeni oyunla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Bunun yanında eski oyunlar ve “kapalı gişe” oynayan oyunları da programda sık sık görüyoruz. Ayrıca sene boyunca turne kapsamında diğer illerin devlet tiyatrolarından Ankara’ya gelen oyunlara rastlamak mümkün. Ankara Devlet Tiyatrosu Çehov haftası, tek kişilik oyunlar haftası, çocuk oyunları haftası vb. güzel etkinliklere de her sene ev sahipliği yapıyor.

Peki bu dolu dolu programda, birbirinden keyifli oyunları hangi sahnelerde izliyoruz? Ankara’da 11 tane devlet tiyatrosu sahnesi olduğunu biliyor muydunuz? Haydi gelin bu sahnelere kısaca bir göz atalım.

Büyük Tiyatro

Ulus’ta gayet merkezi bir yerde bulunan Büyük Tiyatro, opera sahnesi olarak da hizmet veriyor. Ankara’daki en eski tiyatro sahnelerinden biridir.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Büyük Tiyatro

Küçük Tiyatro

Küçük Tiyatro, yine Ulus’ta ve metro durağına çok yakın bir mesafede. Büyük Tiyatro ile birlikte Ankara’nın en eski tiyatro sahnelerinden.

Ankara Devlet Tiyatroları, Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Küçük Tiyatro

Oda Tiyatrosu

Adından anlaşılacağı gibi oda tiyatrosu evimizdeki bir oda kadar. Sahneye o kadar yakınsınız ki, oyunun içinde gibi hissedebilmeniz muhtemel. Genellikle tek kişilik oyunlar sergileniyor burada ve gösterimler hep 18:30’da başlıyor. Oda Tiyatrosu, Küçük Tiyatro’nun hemen yanında.

Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Oda Tiyatrosu

Cüneyt Gökçer Sahnesi

Kapasitesi en fazla olan sahnelerimizden. Cüneyt Gökçer’e Çayyolu metrosunun son durağından inince kısa süreli bir yürüme ile ulaşabiliyoruz. Genellikle 2 perdeli oyunların sergilendiğini ve oyunların 20:00’da başladığını göz önünde bulundurursak, Koru istikametinden son metro saatinin 23:30’a alındığı haberi gelecek sezon tiyatro müdavimlerinin yüzünü güldürecek gibi.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Cüneyt Gökçer Sahnesi

Akün Sahnesi

Eskiden sinema salonu olarak kullanılan Akün, şüphesiz ki Ankara’nın sembollerinden biri. Kızılay’dan Kuğulu Park’a çıkarken Atatürk Bulvarı üzerinde, oldukça merkezi bir konuma sahip.

Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Akün Sahnesi

Şinasi Sahnesi

Ankara denince akla, hemen onun adı gelir! Şinasi sahnesi, Akün’ün hemen arkasında Tunus caddesi üzerinde yer almakta. Bizce her Ankaralı bir kere Şinasi’de oyun izlemeli!

sinasi-Sahnesi lavarla

İrfan Şahinbaş Sahnesi & Stüdyo Sahne

Bu iki tiyatro sahnesi, Devlet Tiyatrolarının Macunköy’deki sosyal tesislerinde bulunmakta. Oralara nasıl giderim diye düşünmeyin çünkü her temsilden 1 saat önce Büyük Tiyatro otoparkından sahnelere servis mevcut. Aynı servisle oyun bitiminde Büyük Tiyatro’ya dönebiliyorsunuz. Bu sahnelerin en güzel yanı ise 360 derece sahneler olmaları. Oyunun oynandığı daire etrafında oturuyorsunuz ve tamamen oyunun içinde gibi hissedebilirsiniz!

Altındağ Tiyatrosu

Merkeze biraz uzak kalsa da ego otobüsleri ile ulaşımın mümkün olduğu Altındağ Tiyatrosu, turne oyunlarına sık sık ev sahipliği yapmakta. Sergilenen oyunların gidilen yola değdiği söyleniyor bizden söylemesi!

Ankara Devlet Tiyatrosu, Ankara'daki Tiyatro Sahneleri, Altındağ Sahnesi

Ziraat Sahnesi

Ankara'da Tiyatro Gösterileri, Ziraat Sahnesi

Eskiden Ziraat Bankasının sinema salonu olan sahne, geçtiğimiz sezonda tiyatro sahnesi olarak hizmet vermeye başladı. Kızılay’da Mithatpaşa caddesinde bulunmakta.

 

 

Tatbikat Sahnesi

Ankara'da Tiyatro Sahneleri, Tatbikat Sahnesi

Erdal Beşikçioğlu’nun kurduğu bu sahne 2014 yılında perdelerini açtı, hayatımızın bir parçası oldu. Çankaya’da Güneş Sokakta bulunuyor.

 

 

 

Ankara’daki tiyatro sahnelerini gözden geçirdik. Artık tek yapmamız gereken Ankara Devlet Tiyatrosu yeni sezon programı ile birlikte perdelerin yeniden açılmasını beklemek. Ankaralılar hem keyifli hem eğitici hem de hesaplı bu fırsatı kaçırmayın deriz! Etkinlik takvimimize göz atmayı unutmayın. Şimdiden iyi seyirler!

dt 1

Eliçe Kılıç
Çok gezerken çok okuyanlardan.

  6 Comments

  1. Çok güzel kaleme alınmış bir yazı. Doğma büyüme bir Ankaralı olarak güncel durum hakkında bilgi sahibi oldum, aynı zamanda arkadaşlarıma önerebileceğim rehber niteliğinde bir kaynak buldum. Teşekkür ederim…

  2. Tebrik ederim Eliçe’cim. Eline sağlık güzel bir yazı olmuş

  3. teşekkür ederiz, tiyatro Ankarada çok değer gören bir sanat dalı ve hazırlamış olduğunuz yazı tiyatro salonlarını bilmeyenlere güzel bir rehberlik sunuyor… elinize sağlık..

  4. Cok guzel bir derleme olmus,Tatbikat Sahnesini duymamistim.
   Elinize saglik…

  5. Perdeler çabucak açılsa ve biz sahnelerimize kavuşsak yeniden.

  Bir Cevap Yazın