Pusu'laMüzik

Ankara Çıkışlı Müzik Grupları

Ankara birçok sanatçıya, şaire ve yazara ilham olmuş, sokakları birçok esere konu olmuş bir şehirdir. Metin Altıok, Orhan Veli ve Barış Bıçakçı denilince akla ilk Ankara gelir. Ankara sevgisini en iyi anlatan şairlerden biri olan Metin Altıok demiş ki: “Ölürsem senin toprağına gömülmek isterim Ankara”. Sadece şiir ve romanlara değil, aynı zamanda şarkılara da esin kaynağı olmuştur. Haluk Levent, Vega, Zakkum, Kent Şarkıları, Haramiler gibi birçok sanatçı ve grup şarkılarında Ankara’dan bahsetmiştir. Eserlere ilham olmakla sınırlı kalmayıp sanatçıların, söz yazarlarının müzik kariyerlerine başlamasında da rol oynayan şehir, Türkiye’deki birçok önemli gruba ev sahipliği yapmış ve kuruluşlarının şahidi olmuştur. Bu listede Ankara çıkışlı müzik grupları Ankaralı müzikseverler için derlendi.

1. Manga

manga

2001 yılında kurulan Manga, rock müzik ve rap kültürü arasında bir bağ kurmayı amaçladı.2002 yılında katıldıkları Sing Your Song adlı yarışma ile adlarını duyurdular. 2003’te İstanbul’a taşınıp 2004’te ise ilk albümleri olan “maNga”yı çıkardılar. Bu albümde Koray Candemir, Göksel ve Deniz Akyüz gibi önemli isimlerle düet yapıp Altın Plak ödülü aldılar. 2006’da hit şarkıları Bir Kadın Çizeceksin FIFA 06 albümünde yer aldı ve adlarını dünyaya da duyurdular. Bu başarının ardından dünyaca ünlü Sziget festivaline Türkiye’den davet edilen ilk sanatçılar oldular. Ardından 2009’da “Şehr-i Hüzün” adlı albümlerini kaydettiler ve MTV müzik ödülünü aldılar. 2010 yılında ise Eurovision’a We Could Be The Same adlı şarkılarıyla katılıp ikinciliğe layık görüldüler. Şimdilerde “maNgaX” adlı 5. stüdyo albümleri için çalışmalar yapıyorlar.

Vokal: Ferman Akgül
Gitar: Yağmur Sarıgül
Bas Gitar: Cem Bahtiyar
Bateri: Özgür Can Öney
Pikap: Efe Yılmaz

2. Gece

gece

2000 yılında kurulan grup, 2004 yılında son üyenin de gruba dahil olması ile bugünkü halini aldı. Gece ismi, grup üyelerinin adlarının baş harflerinden meydana gelen bir akronim aslında. 2002-2006 yılları arasında Ankara’nın Limon, Manhattan ve IfPerformanceHall gibi çeşitli barlarında sahne aldılar. “İçinde Saklı” adlı ilk albümlerini 2008 yılında piyasaya çıkardılar. Bu albümden sonra Türkiye’deki rock festivallerinde sahne alan grup, böylece daha çok dinleyiciye ulaşma imkânı buldu. 2011’de ise “Gece” adlı ikinci albümlerini yayımladılar. 2013 yılında FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası adlı etkinlik ile işbirliği yapıp Yıldızlar Buradan Yükseliyor adlı parçayı seslendirdiler. Daha sonra 2014’te “İyi Niyetli Bir Gün” ve 2016’da “Kalbe Kördüğüm” adlı iki tane albüm yayımladılar.

Vokal: Can Baydar
Gitar: Erdem Başer
Bas Gitar: Gökçe Balaban
Bateri: Eren Çilalioğlu

3. Zakkum

zakkum

Grup, 1999 yılında müzik faaliyetlerine Raindog adı ile başladı ve ilk albümleri çıkana kadar birçok kez sahneye çıktı. 2005 yılında albüm çalışmalarına başlayan grup, kayıt aşamasında Zakkum adı ile yoluna devam etmeye karar verdi. 2007 yılında ilk albümleri “Zehr-i Zakkum” yayımlandı. Daha sonra 2011’de ikinci stüdyo albümleri olan ve içinde Cem Adrian ve Hayko Cepkin ile düetleri bulunan “13” adlı albümü piyasa çıkardılar. Bu süreç, 2012’de “Ben Böyle Değildim, ardından 2013’te “Her Gün Sonbahar” ve 2016’da “Bir Gece Yarası” adlı albümlerin yayımlanması ile devam etti. Zakkum, son dönemlerde daha çok tekli çalışmalara yönelmiş durumda. Bilemedim ve Ceylan Köse ile yaptıkları Hepsi Senin adlı şarkılar, çıkardıkları tekliler arasında.

Vokal: Yusuf Demirkol
Gitar: Salih Eren Parlakgümüş
Bas Gitar: Ali Emre Yılmaztürk
Bateri: Cem Senyücel

4. Seksendört

seksendört

1999 yılında kurulan Seksendört, coverlar yaparak sahne almaya başladı. 2003 yılında Ölürüm Hasretinle adlı şarkıyı bestelediler. 2004 yılında son üyenin de katılımı ile bugünkü halini alan grup, 2005 yılında ilk albümleri olan ve grubun adıyla aynı adı paylaşan “Seksendört”ü piyasaya çıkardı. 2008 ve 2011 yılında sırasıyla “K.G.B.” ve “Akıyor Zaman” adlı albümlerini yayımladılar. İlerleyen dönemlerde teklilere ağırlık veren grup, son olarak 2018’de Anlayamazsın ve 2019’da Eyvah adlı şarkılarını kaydetti.

Vokal: Tuna Velibaşoğlu
Gitar:Arif Erdem Ocak
Bas Gitar: Okan Özen
Bateri: Serter Karadeniz

5. Yeni Türkü

yeni türkü

Grup, 1977 yılında önceleri bir müzik topluluğu olarak kuruldu. Yeni Türkü, hem 1979’da yayımlanan bir edebiyat dergisi hem de halk türkülerinin yeniden yorumladığı bir müzik akımıydı. İlk albümleri “Buğdayın Türküsü” 1979’da yayımlandı. 1980 yılında grubun ilk konseri Ankara’da gerçekleşti. 1981 yılında Deli Kan isimli filme yaptıkları müzik ile Sinema Yazarları Derneği tarafından verilen En İyi Film Müziği Ödülü’ne, 1983 yılında ise Derman isimli bir diğer filme yaptıkları müzik ile Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü’ne sahip oldular. 1983 yılından 2012’ye kadar grubun 9 adet albümü yayımlandı. Türkiye’nin en eski gruplarından biri olan Yeni Türkü’nün kadrosu yıllar içinde çok fazla değişime uğradı. Ancak Derya Köroğlu, başlangıçtan bu güne kadar grubun üyesi olan tek isimdir.

Vokal: Derya Köroğlu
Klavye: Erkin Hadimoğlu
Bas Gitar: Raci Pişmişoğlu
Kemençe: Furkan Bilgi
Bateri: Erdinç Şenol
Ud: Fatih Ahıskalı

6. Sakin

sakin

1999 yılında Ankara’da kurulan Sakin, Onur Özdemir ve Özdemir Dereli tarafından kuruldu. İlk çalışmalarını Boğaziçi Üniveristesi Taşoda Stüdyosu’nda gerçekleştirdiler ve ilk konserlerini Boğaziçi Üniveristesi’nin bahar şenliklerinde verdiler. 2002-2005 yılları arasında birçok şenlikte ve gençlik festivalinde yer aldılar. Aynı süreçte İstanbul’un Babylon ve Manhattan gibi ünlü mekânlarında sahne alarak daha fazla tanındılar. 2006 yılı Sakin için bir dönüm noktası oldu ve Myspace’e koydukları şarkılar ile büyük beğeni kazandılar. 2007 yılında Rolling Stone dergisinin hazırladığı “Gelecek Vaat Eden 10 Yerli Grup” listesinde yer aldılar. 2008’de “Hayat” adlı albümleri piyasaya çıktı. Sonrasında grup, 2011’de Bizim Büyük Çaresizliğimiz adlı filmin müziklerini hazırladı. 2011 yılı Şubat ayında son konserlerini verdiler ve yollarını ayırdılar. Onur Özdemir, Onurr adı ile müzikal faaliyetlerine devam etmekte.

Vokal: Onur Özdemir
Gitar: Özdemir Dereli
Bas Gitar: Cenker Kökten
Bateri: Soner Özışık

7. Son Feci Bisiklet

son feci bisiklet

Son Feci Bisiklet 2011’de kuruldu. İlk konserlerini Ankara Manhattan’da verdiler ve 6 şarkılık ilk EP’lerini 2012’de internet üzerinden yayımladılar. Be the Band adlı yarışmada dereceye giren grup, bu başarıdan sonra konserlerini ve çalışmalarını hızlandırdı. 2015’de “Vesaire” adlı ilk albümlerini yayımladılar ve bunun hemen ardından 2016 yılında Sıkıntı Var, Reklamlar ve Zaman Yok isimli teklileri çıktı. 2017 yılında “Kötü Şeyler” adlı ikinci stüdyo albümlerini yayımladılar. 2017’den beri tekli çıkarmaya devam Son Feci Bisiklet, yazımıza dahil ettiklerimiz arasında en son kurulan gruptur.

Vokal: Arda Kemirgent
Gitar: Erkin Sağsen
Bas Gitar: Ozan Özgül
Bateri: Can Sürmen

8. Pilli Bebek

pilli bebek

Ankara çıkışlı müzik grupları arasında yer alan Pilli Bebek 1992 yılında kuruldu ancak Pilli Bebek adını 1995’te aldı. İlk albüm kayıtlarına 1999’da başlayan Pilli Bebek, 2000’de “Uyandırmadan” adlı albümü yayımladı. Grubun ikinci albümü olan “Olsun” ise 2007 yılında piyasaya çıktı. Behzat Ç. dizisi, dizinin müzikleri için Pilli Bebek ile anlaştı. 2012 yılında Cem Kısmet, “Behzat Ç. Dizi Müzikleri” adlı albümü yayımladı. Grup en son 2019’da Behzat Ç.’nin yeniden ekranlara dönüşü için Bu Sen Misin? adlı tekliyi çıkardı.

Vokal: Cem Kısmet
Gitar: Emre Yalçıntaş
Bas Gitar: Arda Algan
Bateri: Çağlar Aytan

9. TNK

TNK

2001 yılında kurulan grup, 2002 yılında Sing Your Song yarışmasında Genç Yetenek ödülüne layık görüldü. 2004 yılında ise Fanta Genç Yetenekler Arıyor adlı yarışmada birinci oldular. 2005’de ilk albümleri olan “Sıra Bizde” piyasaya çıktı, ikinci albümleri olan “Söyle Ruhum” ise 2010’da dinleyici ile buluştu. Nilüfer’in “12 Düet” adlı albümünde de yer alan TNK, üçüncü ve son albümleri “Melankoli”yi 2013’te yayımladı.

Vokal: Caner Karamukluoğlu
Klavye, Gitar: Özgür Aksüyek
Bas Gitar: Basri Hayran
Bateri: Onur Ertem

Ankara, çoğu sanatçımızın gelişimine ve yeni dinleyici kitleleri kazanmasına yardım etmiştir. Ayrıca yukarıda bahsetmediğimiz daha birçok sanatçıya ve gruba da ev sahipliği yapmaktadır. Biz yazımızda, Ankara çıkışlı müzik grupları denildiğinde akla ilk gelen dokuz tane gruba yer verdik.

Yazar: Sıla Yılmaz

Ankara çıkışlı müzik grupları bu şekilde, bu grupların şarkılarına göz atmak isterseniz: Ankaralı Grupların Sevdiğimiz Şarkıları

Şehrisevenler
Şehri sevenlerden gelenler. Lavarla'da yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı info@lavarla.com adresine mail atabilirsiniz.

  2 Comments

  1. Deja-vu, Peyk, Dr. Skull, Pera gibi sağlam grupları unut, ama sen yine de Son Feci Biskleti yaz.

  2. VEGA nerde?

  Bir Cevap Yazın

  Müzik

  Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

  “Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...