Kategorisiz

Bomonti Değil, Tekel Değil, Ankara Birası!

Çoğu kişi bilmez bir zamanlar Ankara’da Ankara Birası içildiğini. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün emri ile Atatürk Orman Çiftliği’nde bir bira fabrikası kurulmuştur. Amaç hem yerli üretimi teşvik etmek hem de halkın içebileceği ve daha az zararlı bir içki üretmektir.

sdd

Ankara birayla 1900’lerde tanışırken, İstanbul, İzmir gibi şehirler Osmanlı Dönemi’nde 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bira tüketmeye başlarlar. Bomonti Bira Fabrikası ile birahaneler ve bira bahçeleri çoğalır.

dgdgdfg

Ankara Birası’nın reklamları “bünyede ağır tahribat yaratan yüksek alkollü içkiler yerine biranın tüketilmesine” teşvik edici yönde yapılır. Biranın sağlığa faydaları reklamlarda sık sık vurgulanır.

mv91l

Ankara birası

O zamanların National Geographic dergisine bira içen Türkler bu şekilde yansımıştır ve dergide “Türkiye’de insanlar aşırıya kaçmadan içmeyi seviyor” ifadelerine yer verilmiştir.

cf96eddafa6ac2d29289233841aadb25

Kimine göre İsmet Paşa ile Atatürk’ün arası da bu Bira Fabrikası yüzünden bozulmuştur, çünkü İnönü Bomonti’yi desteklemektedir!bira-afisi

Fabrika Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda 1937’de Çiftlikle beraber Hazineye, 1939’da da Tekel’e devredilir. 1938 yılında Bomonti’nin de Tekel’e devredilmesi ile Tekel Birasına dönüşür, üretimi Yozgat’ta yapılmaya başlar. Daha sonra Tekel Fabrikasının hizmete girmesi ile Ankara Bira Fabrikası “Ankara Viskisi” üretmeye başlamıştır. Bu viski de 2000’li yılların başında kaldırılır.


Kaynaklar:

http://evdebirayapimi.wix.com/evdebirayapimi#!ankara-biras/c204l

http://www.hurriyet.com.tr/ataturk-bira-fabrikasini-ne-icin-kurmustu-22659952

http://memleketankara.blogspot.com.tr/2012/08/ankara-biras.html

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

  Bir Cevap Yazın  Kategorisiz

  İlhan Koman Yerine Konana Kadar

  Seğmenler Parkı’na 31 Aralık 1992’de yılında dikilen, dünyaca ünlü heykeltıraşımız İlhan Koman’a ait olan heykel, 2016 yılının Mayıs ayında kaidesinden sökülerek çalındı. Heykelin bulunması için...

  Kategorisiz

  Ankara’da Nasıl Yaşanır?

  Ankaralının Ankara’ya, fanatikliğe varmayan bir sempatisi vardır. Herhangi bir şehrin en iyi yanının Ankara’ya dönüşü olduğunu düşünmeyiz biz; tüm şehirleri birbirinden bağımsız sever veya sevmeyiz....