Müzik

Ankara Beyefendisi Reunion: Müzikli Meydan Okuma

Bilenler vardır. Yakın zamanda Edebiyat Haber YouTube kanalında Giray Kemer ile beraber Ankara Beyefendisi adlı bir programa başlamıştık. Sonra olaylar patladı, gelişti, evlere kapandık ve devamı gelemedi maalesef. Gelecek ne gösterir bilemeyiz. Evde olunca canlı yayınlar, dersler, aktiviteler arttı. Yetmedi kitap, film, müzik meydan okumaları başladı. Herkes çıktı er meydanına heybesindekileri döktü. Hazır biz de evdeyken, sanki başka bir alternatif varmış gibi, şarkılı-muhabbetli Ankara Beyefendisi sıpeyşıl etkinliği yapalım dedik. Ecnebilerin hazırladığı meydan okumayı baz aldık. Zaten sakın bizimle çelınç poleniğine girmesinler! Ortaya da böyle bir şey çıktı. Kral TV’nin Top 10 listesi gibi olmadı, onu baştan söyleyelim. Biraz yaşımız çıktı meydana ama olsun. Müzik tarihinin dehlizlerinde serbest yürüyüş yaptık.

1. Bu Ay Keşfettiğin Bir Şarkı

Giray Kemer: Vesuvio-Spaccanapoli. Bu ara delicesine Sopranos izliyorum. Dizi kadar playlisti de güzeldi. Orada keşfettim. Aklıma takıldı. Bir zamandır loop’da.

Can Öktemer: Chick Corea-Windows. Latin füzyon caz işlerinde hep ayrı bir ekol oldu Corea. Bu parçasını pek duymamıştım burada daha klasik cazdan devam etmiş, araya avangart işler karıştırmış tabi ve çok güzel olmuş.

2. Seni Her Seferinde Gülümseten Bir Şarkı

G: Beatles’dan hiç hoşlaşmam. Yedi sene boyunca okul zilimiz Yesterday‘in polifonik bir haliydi. Öyle böyle tiksinmedim yani. Ama Across the Universe soundtrackindeki I’ve Just Seen A Face yorumu çıktı şimdi. Yüksek bir şarkı. Bovlingli falan klibi vardı.

C: Sizinki iyiymiş, bizimki Bir İstanbul Masalı‘nın müziğiydi. Kıraç, bizim kuşağın hayatın her alanında en çok maruz kaldığı müzisyen olabilir (Kendisinden özür dilerim ama yapacak bir şey yok). Ne zaman kendisini hatırlasam önüme optik okuyucu geliyor.

BB King, Eric ClaptonRiding with the King. Müzik tarihinde böyle ortaklıklar az olur. Blues tarihinin en baba iki gitaristi oturmuşlar böyle albüm yapmışlar. Kapağı da kraldır. Direksiyonda Clapton, arka koltukta BB King vardır. Blues’un kısa tarihidir usta-çırak ilişkisi. Her dinlediğimde yüzüme istemsiz tebessüm düşer. Uzun yola çıkma hissi yaratır: “Don’t you know you’re riding with the king.”

3. Seni Ağlatan Bir Şarkı

G: Hüsnü Arkan-Nereye Uçar Turnalar. Suruç… Zaten bütün b.ktanlığın miladı o gün.

C: Metallica-To Live is To Die. Cliff Burton için yazılmış, metal tarihinin en zarif veda parçası. Fazla ayrıntıya gerek yok, dinlemek yeter.

4. Tüm Sözlerini Bildiğin Bir Şarkı

G: Metallica-Black Album. Hayatımda bunun kadar dinlediğim bir albüm yoktur. Kaç kaset eskittik. Şarj edilen pil almak zorunda kalmıştık Amerikan pazarından düşün.

C: Black albümünün klipleri de çok iyidir. Özellikle stüdyo ortamından kolajlarla yapılan Nothing Else Matters ve siyah-beyaz Unforgiven klibini de ayrı bir yere koyalım derim. Kliplere böyle sinematik atmosfer verme de Metallica ile başlamıştı. Rock Market sevenler hatırlar.

Bülent Ortaçgil-Eski Defterler. Ortaçgil’in tüm külliyatı önemli benim için ama bu albümün yeri çok ayrı.

5. Müzik Zevkinin İyi Olduğunu Gösteren Bir Şarkı

G: Matthew Halsall-The End of Dukkha. Yeni romanımın soundtracki sayılır. Bu ara derin duygular besliyorum haliyle bu şarkıya karşı.

C: Esbjörn Svensson Trio-Sipping On The Solid Ground. Esbjörn Svensson erken kaybettiğimiz bir cazcı, Nordik ekolünden. Progressive ögeler kullanmaya bayılırdı. Lakin burada mevzuyu yavaşlatmışlar, kuzey ışığı sükunetine çekmişler.

6. Hepsi Küçük Harflerden Oluşan Bir Şarkı İsmi 

G: Kesin bu yeni garip isimli gruplardan birinin böyle bi’ şarkısı vardır; “Biz dil bilgisi kurallarını sevmiyoruz aaağğğbiii falaan” diye…

C: Onlar biraz ÖSS’de -ÖSS de kalmadı en son biz girdik galiba o zamanlar kalem, silgi, şeker de vermiyorlardı- çıkan zincirleme isim tamlaması sualleri gibi… Son Feci Konuşurken Arabada mı? Bu arada o gruplar da kayboldu. Yüksek Sadakat vardı bir de?

G: Yakın zamanda kitabının ismiyle hunharca dalga geçilen biri olarak ben o topa girmeyeyim ama hep şey komiğime gitmiştir: Yüksek Sadakat diye grup kurup her albümde  vokal değiştirmek…

Anlamlı…

7. Hepsi Büyük Harflerden Oluşan Bir Şarkı İsmi 

C: MFÖ’nün M.V.A.B. albümü. Çok sıkı albümdü. İsmet Özel şiirlerinden derlenen Ağlamadan vardı. İyiydi.

G: İsmet Özel garip mevzu. Milli Park falan da onun mesela. Mazhar takmış bir dönem demek ki…

C: Özel işi hem garip hem de hassas mevzu… Doğru Milli Park da onun şiirindendi.

8. Hak Ettiği İlgiyi Görememiş Bir Şarkı

G: Kramp-Gitme. Bir imkanım olsa edebiyatta bu şarkının tekabül ettiği şey olmak isterdim.

C: Tarkan-Biz Nereye. Tarkan’ın ilk dönemleri, 90’lar popüler müziğinde elbet rock tınısı olacak. Lakin abiler burada çıtayı biraz yükseltmişler. Gür Akad, Steve Vai performansı gösterir, harikadır. Sözler de 90’ların Türkçe rock’ı, hem stüdyosuyla hem de prodüksiyonlarıyla Rıza Erekli yazmıştır.

G: Hastasıyım bu şarkının. Bildiğin tabanca gibi rock baladı. İyi seçim. Respect.

C: Harbiye Açık Hava konserlerinde bayağı uzatıp filan çalıyorlar, canlısı da canavar sanki.

9. Üç Kelimeden Oluşan Bir Şarkı İsmi

G-C: Black Sabbath-NİB

C: Fazla söze gerek yok, Sabbath klasiği… Şarkının başındaki Geezer Butler’ın basla şov yapışı, Ozzy’nin vokali, İoami’nin solosu. Her daim yemeklerden sonra dinlenilmesi önerilir. Sen seversin, Californication’ın bir bölümünde de çalıyordu. Yahu herkes dizi müptelası oldu biri de çıkıp demedi “ne güzel diziydi, Netflix filan alsa yayınlasa,” diye. 

G: Biz bunu çalardık. Tam bas şarkısı. O dediğin sahneyi de hatırladım. Porsche’yle giderken mi gelirken mi ne bir şeydi. Netflix’te vardı bir ara sonra kaldırdılar. Bu arada hazır laf oraya gelmişken… Netflix neden Türkiye’ye hiçbir içeriğini koymuyor kardeşim! Elin verdiği para da bizimkisi gazoz kapağı mı?

10. Çocukluk Yıllarından Bir Şarkı

G: Kayahan-Ve Senin Sevgin. Ankara bodrum arası 20 saatlik yolculuklar. Vosvosla gidiyoruz.

C: Kayahan deyince nedense aklıma televizyonun altında beliren aslan animasyonlu Galatasaray marşı, Hülya Avşarlı klip ve Ayvalık geliyor.  Bir de Gözlerinin Hapsindeyim, Akdeniz esintisi…

G: Aa, di mi? “1,2,3,4 Cimbom Şampiyon!” Büyük usta ve progresif şarkıları. Paso riff değişiyor Iron Maiden şarkısı gibi.

Ben yine de “Dalgalandık, şulelendik, deniz yandı, ay dolunaydı,” diye başlayan şarkının “HALLA HALLA HALLA HALLA HALLA HALLA ŞİNANAY” olmasını biraz garipsemiştim…

C: Mustafa Sandal-Gidenlerden. Didim, yazlık, karşı cinse karşı ilk gönül kıpırtıları, walkman kulaklığını ikiye bölüp hoşlanılan kıza dinletmeler, pilin zayıflaması, kasetin manyetiğinin bozulması, teknolojik imkansızlıklar… Hagi ilk maçında ne yapar merakı… Mustafa Sandal’ın chill out denemeleri, garip şarkı sözleri… Akdeniz esintisi, palmiye ve güneş yanığı… Proust romanları gibi tarif oldu, Mustafa Sandal bize hafıza oyunu yaptı resmen.

G: Mustafa Sandal’ın ilk albümleri bildiğin iyi. Net iyi. Şakasız yani… Gölgede Aynı olsun, bu olsun…

11. Yazı Hatırlatan Bir Şarkı

G: Ege-Yaz Aşkım. Serbest çağrışım.

C: Ege de müziği bıraktı. Zeytinyağı işine girdi. Hiç değilse Gipsy Kings’le bir veda albümü yapsaydı.

Bulutsuzluk Özlemi-Güneye Giderken. Canlı ve Fişsiz albümü. Yazı hatırlatan başka bir şarkı düşünemiyorum.

G: Nejat Beyciğimin sesi biraz güzel olsa dünya çapında grup. Ha gene çok iyi grup da yani o ses… Allah affetsin… Neyse…

C: 2000’li yılların başında Ekşi Sözlük’te grup hakkında yazılan ilk entry’lerden birisinin “Nejatsızlık Özlemi” olması da manidar.

12. Dinlemekten Utandığın Bir Şarkı

G: Gülben Ergen-Giden Günlerim Oldu. “Unutmayın ki banaaa hiçbir şey olmaz.”

Hele o müezzin sesli oğlanla düet yaptıkları kısım… Beni vursalar, ipe koysalar…

C: Ufuk Yıldırım–Tutkunum. Queenvari harika bir gitar solo, dünyanın en saçma klibi, Ufuk Yıldırım’ın yuvarlak gözlükleri ve hasır şapkayla dans etmesi. Daha fazla anlatmayayım en iyisi.

G: Bu bi’ reklamda mı çaldıydı, bu neydi ya? Ufuk Yıldırım’dan utanılır mı ya!? Yaradana Yalvartma mesela bizim 90’lar partilerinin ilk şarkısı olur mesela…

C: Heh, doğru hatırladın abi. Ford Escort reklamında çalardı. Klipte de Ufuk Abimiz arabayla, Ford’la, dağları aşıyor sevgilisine kavuşuyordu. Yaradana Yalvartma bir de düğün klasiğidir. İlla çalınırdı bir dönem. Ufuk Yıldırım’ın Ercan Saatçi’yle futbol albümü vardı. İsmail Kartal şarkı filan söylediydi. 90’larda neler yapmışlar böyle?

13. I-pod Shuffle ya da Dijital Müzik Oynatıcıda Dinlediğin İlk Şarkı 

C: Hatırlamıyorum ama Teoman-Papatya olabilir sanki. Yine de emin değilim.

14. İlk Kez Başkasının Dinlettiği Bir Şarkı

G: Hemen hemen her şarkı… Bu ne saçma sapan sorular?

C: Böyle çelınç mı olur? Her içki masasında birisi birisine şarkı dinletir, hatta zorla dinletir “abi dinle bak çok acayip diye”. Sonu da hep kötü çıkar.

15. Bir Film Şarkısı

G: Gonna Fly Now. Bu şarkı çaldığı müddetçe elit bir sporcuyum, daha gazı yok.

C: No Easy Way Out peki? Tam ağaç devirmelik, tek seferde 100 şınav çekmelik. Bizi dinliyorsa Robert Tepper Abimize selam gönderelim.

G: Senle mekik çelınç yapalım bi ara! Ronaldo’yla Drogba gibi. 3 olan kazanır.

C: Hatta Instagram’dan canlı yayınla yapalım. Tarık Solak sponsor olmaz mı bize? AeorosmithI Don’t Want to Miss a Thing. Elbette bir numaralı sebep Liv Taylor, rüya gibi kadın. Kendisine aşkımı bir kez daha buradan ilan edeyim. Film tırt, petrolcüler dünyayı kurtarıyor, Bruce Abi ayda poz kesiyor ama parça sıkı. Aeorosmith’in yeni nesle kendini hatırlatması. Liv Taylor demişken, Crazy de çok iyidir.

G: Liv Taylor’dan sonrasını dinleyemedim kardeşim.

16. Sözleri Olmayan Bir Şarkı

G: Miles Davis – So What. Bir melodi deyince akla bu geliyor ister istemez.

C: Aynı hattan John Coltrane diyeyim: In a Sentimental Mood.

17. 17 Yaş ile İlgili Bir Şarkı

G: Skid Row-18 & Life. Üç beş ayın lafı olmaz. “0” yaş sayılıyor muydu? 18’den gün aldı mı Riki polemiğine girer, bunu açarım. Sebastian Bach da ne çirkin yaşlandı bu arada ya. Jilet gibi adamdı.

C: Skid Row’u da ayrı severim. 90’lardaki Rock-Country temaları ne şahaneydi, I Remember You diyeyim. S. Bach, Axel Rose fena döküldü en çok Mickey Rouke kötü yaşlandı.

Teoman-17. Kötü bir şaka olsun. Zaten şarkıda da geçiyor “hayat kötü bir şaka”  (Buraya Flash TV, Fıkralarla Türkiye’deki müzik gelebilir ziyadesiyle kötü bir şaka)

18. Bir Zamanlar İhtimal Olan Birini Hatırlatan Bir Şarkı

C: Çok sevdiğim birini hatırlamam için şarkıya mı gerek var? Seviyorsam unutmam mümkün değil. “Ne kadar anlayışsız bir çelınç.”

G: Led Zeppelin-Since I’ve Been Loving You diyelim madem. Bulunsun.

C: Budur, baba sen bu işi biliyorsun.

19. Araba Sürerken Dinlemelik Bir Şarkı

G: Hemen hemen tüm Bruce Springsteen şarkıları. Cehennemin dibine kadar sürerim patron çalarken, ille örnekse: Thunder Road.

C: Audioslave-Getaway Car. Rick Rubin’in milenyum hamlesi, çok acayip iki oluşum yan yana. Rage Against the Machine öfkesi, Chris Cornell’in Seattle melankolisi. Tom Morello’nun blues yürüyüşleri, Cornell’in vokali, tam yağmurlu günde otobanda gitme anı…

20. İsminde Sayı Olan Bir Şarkı

G: Pentagram-1000 in the East

C: Metallica-One

21. Sabahın Üçünde Dinlemelik Bir Şarkı

G: O saatte dinleniyorsa çok geç olabilir gerçi ama Tom Waits-I Hope That I Don’t Fall in Love With You 

C: Müslüm Gürses-Nilüfer. O saatte ayaktaysan sıkıntı ve mevzu var demektir. Mecburen istikamet buraya gelir. Kader filmi gibi oldu: “Gözümü açtım Müslüm dinliyorum.”

G: Dağ filmindeki Affet sahnesi de fena ha bakma.

22. İsmi Uzun Olan Bir Şarkı

G: Birsen Tezer-Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey. Bunun TV 8’deki kaydı. Sözleri unutması vs. Ne bileyim güzel şimdi.

C: Birsen Tezer de ne acayip söylüyor ama tam çilingir sofralık. Böyle balkona karşı, acaba yeşil erik çıkmış mıdır? Gerçi yıl kaç? Hangi aydayız? Neyse, Birsen Tezer dinleyiniz, dinletiniz. Çığlık Çığlığa, Seher Vakti filan…  Ben de Pink Floyd-Shine on You Crazy Diamond diyorum. Yani yorum yapmaya gerek var mı?

23. İsminde Renk Geçen Bir Şarkı

G: Black is the Colour. Bu şarkıyı açarken öncesinde sesimi Ahmet Kaya sesi yapıp Odam Kireç Tutmuyor‘un başında dediği gibi. Bir halk türküsü söyleyelim mi? Black is the Colour diyelim mi? Diyesim geliyor, neden acaba?

C: Peki Tolga Çandar? Tolga Çandar nedense bana 90’lı yıllarda SHP’den Üsküdar Belediye Başkan adayı olmuş biri izlenimi veriyor. Bir dönem  Fatma Girik bile aday olmuştu. Üç kağıt yapan esnaf hizaya gelmişti.

G: Söz Fatoda! Tükürüyodur falan elaleme…

C: PrincePurple Rain. Prince çok ama çok yetenekli bir müzisyendi. Bünyesinde gizlediği Hendrix’i ortaya çıkardığı nadir anlardan biridir bu parça da.

24. Kafanda Dönüp Duran Bir Şarkı

G: MFÖ-Sakın Gelme. Her doğum günümde, her yılbaşında bu şarkıyı paylaşırım.

C: Bu şarkının klibini de Sinan Çetin çektiydi. Böylesine gereksiz bilgi. Ama sözler Fikret Kızılok. “Lodosum Tuttu, Poyrazım Soğuk” sözü tam onluk.

MFÖ-Diday Diday. Eurovision’da çaldıydılar. Performans öncesi gösterilen tanıtım klibinde Mazhar Alanson yarım kilo çilek, yarım kilo turşu yediydi. Bu kadar detay aklımda neden kaldı bilmiyorum.

25. Farklı Dilde Bir Şarkı

G: Civan Haco-Pir Xves E.

C: Mulatu Astatke-Yegella Tezata. Etiyopyalı cazcı abimiz, Jarmusch’un Broken Flowers filminde tanıştıydım. Çok acayip işleri var.

26. Uykuya Dalmanı Sağlayan Bir Şarkı

C: Bill Evans-Peace Piece. Çok klas parça öyle böyle değil. Uyutma garantili olmasa başka bir kafaya geçiş garantili.

G: Ashram-Il Mostro. Çok eski hikaye. Bunu bi’ daha ferah bir zamanda konuşalım Can’cım. 

C: Konuşalım kardeşim, hem de uzun uzun.  Sen bilirsin belki bu sosyal mesafelenme işi ne zaman bitecek? Neden kimse açıklama yapmıyor? “Biri anlatsın hemen çok canım sıkılıyor artık”. Saçma sapan bilimsel araştırmalarıyla bilinen İsviçreli bilim insanları ne yapıyor? Deterjan formülü mü üretiyorlar? Bu ne bilimsizliktir!?  

G: Anca koyun kopyalasınlar. Yazıklar olsun! Bi’ aşı maşı şey yapamadılar.

27. Nasıl Hissettiğini Özetleyen Bir Şarkı

G: My Shits Fucked Up. Rahmetlinin canına değsin.

C: Metallica-Fight Fire With Fire.

28. Önceden Nefret Edip Şimdi Sevdiğin Bir Şarkı

G: Bi’ kere sevmediysem hep nefret ederim. Mirkelam mesela… 

C: Ben de o albümün kasetini aldıydım. Çok pilimi yediydi, albümde Tavla’yı severdim sanırım. Radiohead ama sadece High&Dry, başka parça dinlemem. Tom Yorke’un melakonlisini çekemeyiz şimdi zaten ortalık karışık. Britanya gibi müzik tarihine yön vermiş bir yerden böyle müziklerin çıkmasını kınıyorum.

29. İndirdiğin/İndirmek İstediğin Bir Şarkı

G: Gerçekten soracak bişey bulamadılar saçmalıyorlar sanırım.

C:  Biz müziği indirmeyiz. Lars Ulrich tutuklatabilir sonra. Bkz. Napster…

G: Hiç! Korsana hayır!  Emeğe saygı! Beğenmeyi ve yorum yapmayı da ihmal etmeyin ayrıca.

30. Paylaşmak İstediğin Bir Şarkı

G: King CrimsonStarless. Başyapıt.

C: WhitesnakeHere I Go Again.  Nefis solo, nefis sözler, nefis vokal. Covardele her daim baş tacımız.

G: Bak onun da son botoks hali fena. Eski rock starlar çok bozdu kendini. Bir gün Ankara beyefendisi botoks özel bölümünde bunları konuşalım…

C: Evet, geçenlerde insanlara moral olsun diye akustik gitarla çaldı bu parçayı, bambaşka biri söylüyor gibiydi…  Ivan Draga gibi olmuş, bir şey olmuş yani… Yapalım bence de önemli bir dosya konusu bu…

Sohbet içerisinde bahsedilen tüm şarkıları Ankara Beyefendisi Spotify playlistinden dileyebilirsiniz.

Editörün Notu: Giray Kemer Lavarla için yazmaya söz verdiği yazının yerine geçeceğiniz düşünmesin, yazı başlığının altındaki isme bakması yeter.

Yüzyüze görüşebildiğimiz günlerden bir Ankara Beyefendisi bölümü:

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...