Pusu'la

Lavarla Soruyor: 2019’da Ankara’nın En Sevilenleri

 

Ankara 2019 yılını geride bıraktı! Yeni bir yıla – hatta yeni bir on yıla – adım attık. Eski yılın son, yeni yılın ilk günleri; çoğunlukla geride bırakılan sürecin yad edildiği bir zaman dilimi olarak geçiyor. Biz de Lavarla olarak bu “yıl değerlendirmesi” işini, şehir düzeyine taşıyalım dedik!

Ankara 2019 senesini epey hareketli geçirdi. Bir düşünelim bakalım, bu sene güzel kentimizde en sevdiklerimiz neler oldu? 2019 yılına dair anılarımızın arka fonunda hangi mekanlar var? Yine en eğlenceli gecelerin başladığı restoranlar, bittiği barlar değişti. Acaba hangi filmlerin çıkışında, ellerimiz cebimizde Kızılay’a kadar yürüdük? Bu senenin ilk buluşmalarında, kimileri klasik kimileri yeni kafelerde, yine masanın üzerinde tecrübesiz eller birbirini buldu! Bir düşünün, hangi Lavarla yazısını Facebook’tan dostlarınızla paylaştınız? Ankara 2019 senesinde neler yaptı?

Biz sorduk, siz seçtiniz… İşte anketimizin sonuçları!

Kapak Görseli: A Pinch of Sketches

En İyi Konser Mekanı

Senein en sevilen konser mekanı IF Performance Hall oldu. 9442 toplam geçerli oyun 2360’ini alan IF Performanca Hall %25,5 ile 2019’un en sevileni!

IF Performance Hall – Kavaklıdere, Tunus Cd. 14/A, 06410 Çankaya/Ankara – Görsel IF Performance Hall web sitesinden alınmıştır.

En İyi Kahveci

Artık Ankara’da müdavimi olduğumuz birçok kahveci var. Biz yenileri ne kadar sevdiniz bunu merak etmiştik 2019 yılında sizin için en iyi kahveci hangisi The Cups olmuş. The Cups 7990 toplam geçerli oyun 1917’sini almış ve %24,3 ile bir numaraya yerleşmiş!

lavarla_anket_the_cups

Remzi Oğuz Arık Mahalles Bülten Sokak No: 15A Çankaya Ankara – Fotoğraf The Cups Facebook sayfasından alınmıştır.

En İyi Kahvaltıcı

“2019 yılında sizin için en iyi kahvaltıcı neresi oldu?” sorusuna Lavarla okurlarının cevabı Variante! Ankara 2019 senesinde Variante’yi tercih etti. %26,5 le birinci sırada ve 10286 toplam geçerli oyun 2674’unu almış durumda.

variante_lavarla_anket

Variante Breakfast and Coffee – Barbaros Mahallesi Abay Kunanbay Cd. 33/A, 06680 Çankaya/Ankara – Fotoğraf Variante Instagram sayfasından alınmıştır.

En İyi Film Festivali

Lavarla okurları için 2019 yılnin en sevilen film festivali Uluslararası Ankara Film Festivali oldu. Festival anketimizde bu kategoride kullanılan 4578 toplam geçerli oyun 1236’sini aldı ve %27,4 ile birinci oldu!

lavarla_ankara_uluslararasi_film_festivali

Görsel festivalin ınternet sitesinden almıştır. Bu sene Ankara Uluslararası Film Festivali 4 – 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Detaylar için Lavarla’yı takip etmeyi untumayın!

En İyi Sergi

Bizim için hazırlaması en zor olan kategorilerden bir tanesi, en iyi sergi kategorisi oldu! Ankara 2019 senesinde o kadar güzel sergilere ev sahipliği yaptı ki seçmek zordu! Ancak anketin galibi CerModern’de izlenebilen Göbeklitepe: The Gathering sergisi oldu. Toplamda kullanılan 5505 geçerli oyun 2146’sini alan sergi %39,2 ile birinci oldu!

lavarla_göbeklitepe_anket

CerModern’de gösterilen Göbeklitepe The Gathering 2019 senesinin en çok ses getiren işlerinden bir tanesiydi.

En İyi Lavarla Yazısı

Sorularımızdan bir tanesinde de bizi değerlendirmenizi istedik! Lavarla’da 2019 yılında yayınlanan yazılardan en sevilen yazısı da Şehrisevenler’den geldi! Özgür Ceren Can’ın yazısı Tunalı’yı Eskisi Kadar Tanımıyorum 2975 toplam geçerli oyun 1011’ini aldı ve %33,6 oy oranı ile birinci oldu! Lavarla, 2020 yılında da şehrin nabzını yazılarla tutmaya devam edecek. Yazıya göz atmak isterseniz tıklayın!

lavarla_can_mengiliboru_kaldirim_anket

Fotoğraf yazıdan alınmıştır – “Kaldırım, Ankara.” Can Mengiliboru, 2018

En İyi Film

Anketimizde bir de Ankara’nın film izleyicisine, en sevilen filmi sorduk. Cevap Joker oldu! Başrollerinde Joaquin Phoenix, Robert De Niro ve Frances Conroy gibi usta isimleri izlediğimiz film 2019 senesinde tüm dünyada olduğu gibi Ankara’da da sevildi. Oyların %34,6 oranındaki kısmını aldı film ve 3857 toplam geçerli oyun 1349’una sahip olarak zirveye yerleşti. Hala izlemediyseniz filmin fragmanına göz atabilirsiniz.

En İyi Tiyatro Oyunu / Opera / Bale Gösterisi

2019 Ankara kültür sanat sahnesinin epeyce hareketli olduğu bir seneydi. Bu kategorinin en sevileni Ankara Devlet Opera ve Balesi performası olan Kuğu Gölü Balesi oldu. Ancak eklemekte yarar var, bu kategoride rekabet kıran kırana geçti! Birincilik Kuğu Gölü Balesi’ne %17 ile geldi. Performans 3881 toplam geçerli oyun 660’ini aldı.

ankara_lavarla_anker_dob_kugu_gölü_bale

Ankara DOB Kuğu Gölü Balesi Afişi – Ankara’da gerçekleşen etkinlikler için Lavarla’nın etkinlik rehberini takip edebilirsiniz.

En İyi Şehir Dışı Kaçamak

Hızlı trenin Ankara ve Eskişehir’i birbirine bağlamasından beri Ankaralılar için en sevilen şehir dışı kaçamak adreslerinden bir tanesi Eskişehir oldu! 2019 Ankara anketimizde de bu durumun bir yansımasını görebiliyoruz. Eskişehir OMM 5085 toplam geçerli oyun 1932’sini alarak %38 oy oranı ile 2019 senesinde Ankara’nın en sevilen şehir dışı kaçamak adresi oldu.

lavarla_ankara_eskisehir

Fotoğraf Eskişehir Vikipedi sayfasından alınmıştır.

En İyi Bar

Ankaralilara 2019 yilinda gitmeyi en cok sevdikleri bari sorduk. Bu kategorideki sonuc, belki de en yüksek puani alan oldu! Kullanilan 5078 toplam geçerli oyun 1777’ini alan Soul Pub en sevilen bar olarak Lavarla Ankara 2019 anketine adini yazdirdi!

the_soul_pub_lavarla_ankara_anket_2019

The Soul Pub – Kavaklıdere, Olgunlar Cd. No:18, 06420 Çankaya/Ankara – Görsel Lavarla’nın Müdavimi Olduğumiz Publar yazısından alınmıştır.

2020 yılının yeni keşiflerle dolu olması dileği ile!

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

  19 Comments

  1. 2019’un en iyi barı Livorno Pub

  2. Harika

  3. Harika bir tost çeşidi idi sanayi tostunu tek geçerim.

  4. Çok iyi

  5. Mekan çok iyi

  6. Kapı en iyi kahvaltıcı

  7. etkinlik serisi kategorisi yok mu? kapalı mikrofon’u görmek isterdik 🙂 sevgiler. insta: @kapalimikrofon

  8. Kapıya iyi kahvaltıcı diyen variantede kahvaltı yememiştir bence

  9. En iyisi kahvaltıcı kesinlikle variante

  10. Ankaranin en güzel kahvaltısı burada. Haftasonunun en güzel öğünü olan sabah kahvaltısı variantede şölen havasında olup bol ve zengin çeşitleri ile çok iyi bir hizmeti var. Kahvaltı sonrasında içilen filtre kahve günümüze renk katıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum

  11. variante breakfast and coffee

  12. Variante yi tek geçerim. Muhteşem.

  13. Variante kahvaltısını tek geçerim.

  14. Cups en sıcak mekan. Gri ankaranın en renkli sempatik mekanı

  15. The cups

  16. Henüz yeni bir mekan olmasına rağmen Latife’den kahvaltı kahve en favori yerimiz oldu. Ürünler çok lezzetli ve doyurucu. Kahve çekirdekleri konusunda da gayet başarılılar.

  17. Basarili

  Bir Cevap Yazın