Pusu'laMekan

Altınpark ve Anfa Bitki Evi

Yüzde seksen beşini yeşil alan ve göletin oluşturduğu Ankara’nın en büyük parkı Altınpark, bir süredir Ankara halkının hizmetinde. Etkinlik çeşitliliğinin artırılması ve bir zamanlar şikayet konusu olan güvenlik sorununun yirmi dört saat çalışan özel güvenlikle çözülmesi üzerine her geçen gün parka olan ilgi artıyor. Uzun yıllar boyunca golf alanı olarak kullanılan Altınpark, havaalanı yolu üzerinde yeşillik ve suya hasret kalan Ankaralılar için güzel bir alternatif olabilir. Dileyenler araçlarıyla havaalanı istikametindeki parka ulaşabilir, dileyenler ise Kızılay-Ulus güzergahından 114, 408, 413, 317 gibi birçok Aydınlıkevler otobüsü ile Altınpark’a gelebilir.

Parkın içerisinde fuar merkezi, mini golf sahası, at binme alanı, mini gezi treni, çay bahçeleri, gölet manzarasını izleyebileceğiniz birçok bank, genelde sünnet ve düğün yemeği vermek amacıyla kullanılan Türk, İtalyan ve Çin restoranları var. Altınpark boyunca fotoğraf çekilen birçok gelin damada rastlamanız da mümkün. Sizler de yapılan etkinliklere ilgi duyuyorsanız Altınpark’ı ziyaret edebilirsiniz. Ben bu yazımda fikrimce Altınpark’ın en güzel bölümü, çoğunuzun ilgisini çekecek Anfa Bitki Evi’nden bahsetmek istiyorum.

Altınpark’ın En Güzel Bölümü: Anfa Bitki Evi

Altınpark Anfa Bitki Evi

Anfa Bitki Evi, Altınpark’ın Aydınlıkevler’e yakın olan giriş kapısının bitişiğinde her mevsim ve her bütçeye uygun bitki yetiştirme ve satma amacıyla kurulmuş. Çok geniş bir alan değil ancak rengarenk çiçekleri ve bitkileri gördüğünüz, onları uygun fiyata alabileceğiniz bir yer var artık. Bitki evinin gelirleri belediyeye gittiği için kar amacı gütmediklerini belirtiyorlar, aynı zamanda fiyatta da yeterince yardımcı oluyorlar. Bitki evinin içerisinde ardıç ağaçları, nar bonsai, orkide, dağ kekiği, biberiye, gül gibi birçok çiçekli ya da çiçeksiz bitki mevcut. Ayrıca teraryuma ilgi duyanlar için teraryumların hazırlandığı ve sergilendiği küçük, camdan bir ev yer alıyor.

Bitki satımı dışında, Anfa Bitki Evi’nde çalışanlar bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olduklarından sizi çiçek ve bitki yetiştirme konusunda bilgilendiriyorlar. Satın aldığınız bitkiler için doğru saksı ve toprak konusunda da yardım alabiliyorsunuz. Sadece kendiniz için değil sevdiklerinize de Anfa Bitki Evi’nden hediye hazırlatabilirsiniz. Aynı zamanda yılın bazı zamanlarında hobi bahçesi eğitimleri de veriliyor.

Altınpark Anfa Bitki Evi Bitki Çeşitleri

Parkın içinde çoğunuzun ruhuna bir enerji yayacak kış bahçesi tadında minik bir ev de kurulmuş. Burada uzun süre oturulmasına izin vermiyorlarmış ancak 15-20 dakika için soluklanıp, bu güzel evin tadına varabilirsiniz. Çalışanlarla da konuştuğumuz üzere, bitki evinde de çay gibi küçük servislerin olması konusundaki talepleri belediyeye iletmişler. Zamanla daha çok bitki çeşidinin geleceği, Altınpark, Anfa Bitki Evi’ni mutlaka ziyaret edin.

Adres: Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı No: 142/6 Aydınlıkevler/Ankara


İsimlerini edebiyatçılardan alan Ankara’daki parklara göz atabilirsiniz.

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir