Pusu'laMekan

Adı ile Müsemma, Sanat ile İç İçe: Baraka Sanat Cafe

Ankara’da kahvaltı nerede edilir sorusuna yanıt pek çoğumuzun bildiği üzere ‘İncek’ cevabı ile geliyor. İncek – Taşpınar köyünde gizlenmiş bir cafe var: Baraka Sanat Cafe.

Adı ile müsemma sanat ile iç içe tamamı ile geri dönüşümden türemiş bir kafe. Geri dönüşümün tillahı diyebiliriz. Seçkin Hanım bu şirin mi şirin kafenin sahibi. Kendisi anasınıfı öğretmenliğinden emekli değerli bir eğitimci. Seçkin Hanım anasınıfı öğretmenliğinin verdiği el becerisi ile kafedeki birçok geri dönüşümü kendi elleri ile yapmış.

Seramik boyama kursu da verilen Baraka Sanat Cafe’nin menüsü de bir hayli zengin. Sabit menülerinde standart gözleme, ızgara tavuk, hamburger vs. olsa da önemli olan yanında gelen ikramlar. O güne özel, hangi mevsimde ise ve o haftanın pazar günü Kızılcaşar pazarına taze hangi sebze ve meyve geldi ise pazartesiden itibaren Baraka Sanat Cafe’de o sebze ve meyveleri ikram olarak görebilirsiniz. Gözlemenin yanında sabit, sadece salata ve patates kızartması yok yani. Kahvaltıları da öyle, kendi elleri ile hazırladıkları doğal reçel, peynir, salça, zeytin ve soslar mevcut.

Seçkin Hanım, Baraka Sanat Cafe’nin hem sahibi, hem seramik boyama kursları veren hocası hem de aşçısı. Baraka Sanat Cafe’de Seçkin Hanım ile  deneyimlerini paylaşmak için sohbet etme şansını, kafenin sakin olduğu saatlerde ancak yakalayabilirsiniz. Aksi halde kendisi daima mutfakta bulunuyor. Baraka Sanat Cafe’nin kendine has dokusu var. İncek bölgesindeki birçok kahvaltı mekanına göre burası hem el emeği göz nuru hem de fazlası ile salaş.

Kahvaltınızı bahçede yaparken yanınıza paçalı tavuklar ve tavşanlar gelebilir. Bu renkli kafede kafanızı nereye çevirseniz bir sanat eseri ile karşılaşabilirsiniz. Baraka Sanat Cafe’nin bahçesindeki taşların üzerileri ünlü bir ressamın fırçasından çıkmış sanat eseri görselinde. Cılız bir ağaç nazar boncukları ile süslenmiş. Çıkma tekerlekler boyanıp el emeğinden geçip bir koltuk veya salıncak olmuş. Eski tahta merdiven şimdilerde reçel kavanozlarını koymak için bir raf.

Baraka Sanat Cafe’nin bahçesinin ortasında 2-3 tane meyve kasasının üzerinde kocaman bir çay potu  daimi kaynamaktadır. Kahvaltı saatlerinde o servis yoğunluğunda dilerseniz kendiniz o çay potundan kendi çayınızı alabilirsiniz. Siz kahvaltınızı yaparken çocuklarınız bahçedeki el emeği göz nuru oyuncaklar ile oynayabilir, içerideki seramik boyamaların bulunduğu sergiyi gezebilirler.

Baraka Sanat Cafe’ye bu mevsimlerde özellikle kar yağdığında giderseniz, içeride gürül gürül yanan sobayı ve üzerinde ikram edilmeyi bekleyen kestaneleri görebilirsiniz. Ayrıca kış aylarında Seçkin Hanım’ın kendi çiftliğinden getirdiği doğal inek sütü de sobanın üzerinde, sıcak süt isteyen müşterilere özel, her zaman bulunmakta. Seçkin Hanım seramik boyama dersleri verdiği gibi ücretsiz sergiler de yapıyor. Sizin de resim, heykel, seramik vs. eserleriniz var ise ve Baraka Sanat Cafe’de ücretsiz sergilemek isterseniz Seçkin Hanım’a ulaşabilirsiniz.

Seçkin Hanım İletişim: 0532 052 31 79

Adres: Taşpınar Mahallesi, Incek Şht. Savcı Mehmet Selim Kiraz Blv No:38, 06830 Gölbaşı/Ankara

Sevgi Melek Yiğit
'Ankara da ya okunur ya aşık olunur', diyenlere inat her ikisini de yaptım. 24 yıldır insan, 6 yıldır Ankara aşığıyım.

    Bir Cevap Yazın