Pusu'laGurme

Abur Cubur Gurmesi Seçti: En İyi Ankara Lezzetleri

İtiraf ediyorum! Abur cubur yemeye doyamayanlardanım. Tatlı, tuzlu, ekşi, acı; ayırt etmeden hepsini yiyebilirim. Bir adım ileri götüreyim: Büyümenin en güzel yanının, her öğün abur cubur yeseniz bile kimsenin size karışamaması olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden YouTube’daki Abur Cubur Gurmesi kanalı, en sevdiklerim arasında. Radyo Bilkent’ten mesai arkadaşım Berk Can’ın, keyifle abur cubur “hüpletmesini” (tabir ona ait) ilk günden beri keyifle takip ediyorum. O yavaştan işleri büyütünce, bu eğlenceli kanalı ve Berk Can’ın Ankara’daki favorilerini, Lavarla okurlarıyla paylaşmak istedim.

“Herkese merhaba! Ben, Abur Cubur Gurmeniz Berk Can”

Önce gurmemizi tanıyalım. Berk Can’a “Sen kimsin?” derseniz, size cevabı muhtemelen şöyle olurdu;

“Selamlar. Ben Berk Can Erol. Doğma büyüme Ankaralı, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu, yemek yemeyi, müzik dinlemeyi seven normal bi insanım.”

Abur Cubur Gurmesi kanalı, iki yıl önce başlamış. “Eskiden Bestekar Sokak’ta bulunan çok sevdiğim Orkestra Studios isimli yaratıcılık stüdyomuzda Taner, Can ve Onur’la bir YouTube kanalı oluşturmak istiyorduk.” Ofiste kendilerine yaptıkları abur cubur dolabından esinlenerek, “Her şeyin gurmesi varsa abur cuburun neden olmasın?” diye kendilerine soran ekip, bu güzel kanal için kolları sıvamış. Tattıkları ilk ürün, herkesin çok sevdiği Süt Burger! Daha sonra abur cubur alışverişleriyle devam etmişler. Tümer’in de aralarına katılmasıyla ekip tamamlanmış. Son zamanlarda “Ankara’da ne yenir?” temalı videoları özellikle dikkat çekiyor. İstanbullular üzülmesin, arada oraya da gidiyorlar.

“Abi çok açıktım, Kızılay’dayım ne yiyebilirim?”

Berk Can’a ikinci sorum, izleyici yorumları oldu. Aldığı olumlu tepkileri, videoların altında okumak zaten mümkün. Beni en çok şaşırtansa, arada sosyal medyadan kendisine ulaşıp, yemek yenecek yer tavsiyesi isteyenler olması. Tabii, kendisine de pek çok tavsiye geliyor. İzleyenlerle sürekli iletişim halinde.

Abur Cubur Gurmesi olmanın sırrı, videolara aç başlamakta yatıyor! Zaten düşününce, kanalda yakanalanan samimiyetin sebebi bu. Sanki bir arkadaşımızla yemeğe gitmişsiniz, ya da işinizie ara vermişsiniz de, beraber bir şeyler atıştırıyormuşsunuz hissini veriyor. Berk Can’ın en çok eğlendiklerinden biri, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan video – açıkçası benim de favorilerim arasında! En zorlandıkları ise, Japonya ve Tayland’dan gelen abur cuburları yediği bölümler olmuş.

Lezzetini unutamadığı bir yer olup olmadığını sorduğumdaysa, cevap biraz uzaklardan geldi: “Samsun’da 92 yıllık bir dönercide tereyağlı harika bir döner yedim. Tadı hala damağımda… Sorunu yanıtlarken ağzım sulandı.” Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Abur Cubur Favorileri

Gurmesini bulmuşken, en sevdiklerini sormadan geçmek olmazdı. Berk Can da hepimiz gibi küçükken abur cubura bayılanlardan. Tatlılardan favorisi Push-Pop isimli kolalı bir şeker. Yazları Burger King’in acı badem aromalı külahta dondurmasını tek geçermiş. Tuzlu olarak da, raflardan kalkmış olan kekikli Ruffles aklında yer etmiş.

Son günlerde ne yediğini sorduğumdaysa, arada kendisini şımartmak için Damak Çikolata aldığını söyledi. Ne diyelim, harika tercih!

Ankara’nın En İyileri

Aspava

Ankara diyince aklıma gelen ilk yemeklerden biri şüphesiz Aspava. Aspava’nın tarihine dair merak ettikleriniz için sizi şuraya alabiliriz. Berk Can’a Ankara lezzetlerini sorarken, öncelikle şu tartışmaya bir son verelim istedim ve “en iyi Aspava hangisi?” diye sordum.

“Bence en iyi Aspava Özçelik Aspava. Biliyorum birçok Özçelik Aspava var Ankara’da. Benim en iyi olarak gösterdiğim Esat – Muhsin Ertuğrul Mahallesi’nde bulunan bazılarımızın ‘tek aspava’ olarak da adlandırdığı mekan.”

Izgaracı Yılmaz Abi

Aspava’yı herkes biliyor. Peki, az kişinin bildiği, gizli kalmış bir öneriye ne dersiniz? Berk Can’ın en sevdiği gizli mekanlaran biri, Tandoğan’da Ankaragücü tesisleri önünde ızgara köfte ve tavuk satan Yılmaz Abi! “Bir öğle arası mutlaka ziyaret edin,” diye de ekledi.

Simit ve Kokoreç

Ankara ile özdeşleşmiş bir abur cubur veya sokak lezzeti diyince, Berk Can’ın cevabı “simit” oldu. Kendisine katılıyorum, bence de simidin en güzeli kesinlikle Ankara’da yapılıyor. İnsanların bu simidi başka şehirde bulamayacağı, bulsa da aynı lezzeti alamayacağı konusunda hemfikiriz. Sokak yemekleri denince, çiftilik geleneğini de hatırlattı Berk Can. “Onun dışında kokoreci de Ankara’da bulunan en iyi sokak lezzeti listemize alabiliriz,” diyor.

En Güzel Tatlılar

Gelelim tatlılara… Ankara’daki en lezzetli tatlıların listesini daha önce Eliçe’den okumuştuk. Abur Cubur Gurmesi’ne de favorilerini sormadan olmazdı. Berk Can’ın bize tavsiyeleri şöyle oldu;

 • Çikolata için: Türkiye’nin en iyi çikolatacılarından Chocolate Art
 • Şerbetli tatlılar için:  Çukurambar’da bulunan Sıtkı Usta (özellikle kadayıfı bir harikaymış)
 • Klasik bir dondurma için: Eskimeyen favori Sim Dondurma
 • Dondurmada yenilik arayanlar için: Cold Stone

Abur Cubur Depolama

Abur cubur depolamayı seviyorsanız, sıradaki cevaba! Dürüst olalım… Evde film gecesi için, sınav haftası sabahlamak için, ya da ofiste calışmaya hazırlık için gidip torba torba abur cubur alıyoruz! Peki, cebimizdeki tüm paradan olmadan bunu nasıl yapacağız? Berk Can bu konuda alışveriş videoları serisine göz atmamızı istedim. “10 liraya ne kadar abur cubur alabilirim?” temalı videolar çok işinize yaracak.

Son soru da Abur Cubur Gurmesi’nden Lavarla okurlarına geldi!

“Yemek yemeyi seviyoruz. Yemeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Okurların sevdiği güzel bir mekan varsa bana söyleyebilirlerse çok sevinirim.”

Önerilerinizi yorumlara bekliyoruz!

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

  Bir Cevap Yazın
  Cacao Reserve Mekan

  Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

  Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...