Pusu'laGezi

9 İlçesi ile Yeşil Zengini Ankara

Ankara’da temiz hava yok peki biz nereye kaçacağız? Sıcaklar da geliyor Eymir dolu Seğmenler dolu şehirden uzak yeşil neresi var? Ankara’da yazın nerede nefes alabiliriz? gibi sorular soruyorsanız kendinize, sorularınızın cevaplarını alacağınız bu listeyi sizin için hazırladık.

1.KIZILCAHAMAM

Ankara’ya 81 km uzaklıkta olup termal otelleri ve temiz havasıyla insanı büyüleyen minik Ankara kasabasıdır. Çadırcıların ve piknikçilerin uğrak yerlerinden biri de sayılır. Kızılcahamam’a giderken yolda Kurtboğazı Barajını da göreceksiniz. İstediğiniz her mevsimde balık tutulabilecek Ankara’daki nadir yerlerden biridir. Aynı zamanda hem Kızılcahamam hem de Kurtboğazı Barajı doğayı fotoğraflamak isteyen fotoğrafçılar için keyiflidir. Hazır gitmişken çantalara bazlama atmadan gelmeyin.

2.BEYPAZARI

Ankara’ya 98 km uzaklıkta olan Anadolu’nun yöresel kasabalarından Beypazarı, kurusundan havucuna, güvecinden vadilerine kadaaaaa…ar birçok kültür öğesiyle Ankara’nın sevilen ilçelerinden biridir. Efsaneler arasında Beypazarı’nda kurşun döktürmek ve de sodasının güzelleştirici mucizevi etkisi vardır. Doğal güzelliklerinden Kirmir Çayı ve Eğriova yaylasında balıkçılık ve tarım ile uğraşan halkı ve turist görmek mümkün. Fotoğrafçıların ve kampçıların tercih ettiği bu yerlere Beypazarı’na gitmişken bir uğrayın isteriz.

3.NALLIHAN

Ankara’ya 160 km uzaklıkta olan bu cenneti içinde barındıran ilçemiz tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Zamanında ipek böceği yetiştiriciliğinde çok önemli olan bu yer şimdilerde Kuş Cenneti ve Ilıca/Uyuzsuyu şelalesiyle nam salmaktadır. Kuş Cennetine giderseniz eğer yolda durup mesire yerlerinde kahvaltı yapabilirsiniz. Kuş Cennetine vardığınızda kendinizi huzur ve kuşların çıkardığı seste kuş orkestrasında hissedeceğiniz bu mekânda tekne ile 1 saatlik gezintiye çıkabilirsiniz. Bu park devlet tarafından 1994’ten beri korunmakta olup göç zamanı birçok kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ilıca/Uyuzsuyu şelalesi Nallıhan’a bağlı Karasu köyüne bağlıdır. Piknik yapmaya elverişli olmasının yanında birçok cilt hastalığında tedavi edici etkisi olduğu söylenen şelaleye Uyuzsuyu denmesinin sebebi uyuza iyi gelmesindenmiş.

4.MAMAK KANYON

*bu görsel PİSADAMALI adamın blogundan alınmıştır.

Başkentin göbeğine sadece 15 km uzaklıkta olan bu yer bizi hayrete düşürdü. Burada kendinizi başka bir yerde hissetmek o kadar kolay ki… Yeni yeni insanların akınına uğrayan bu yere yeni Eymir demek mümkün. Çadır hayatı sevip de hafta sonu minik kaçamak isteyenler için çok elverişli olan bu yerde doğa yürüyüşleri yapmakta çok rahat. Biz çok sevdik!

5.ÇAMLIDERE

Merkeze 98 km uzaklıkta olan bir ilçemizdir. Buraya geldiğinizde en başta fosil ormanını ziyaret etmenizi isteriz. Bu ormanı tesadüfi bir şekilde bir profesör bulmuş olup içinde iklime uygun olan ağaçların taşlaşmış halleri görülmektedir. Burası 4. büyük fosil ormanıdır. Burayı gezdikten sonra içinde bulunduğu Aluçdağı Parkı’nı tam olarak gezip piknik yapabilirsiniz. Çamkoru Mesire Yerinde ister günübirlik yürüyüş yapabilir isterseniz çadır atıp takılabilirsiniz.

6.BALÂ

Ankara merkeze 96 km uzaklıkta olan ilçemizin iki önemli görülesi doğa güzelliği vardır. Bunlardan biri ise Beynam Atatürk Ormanı olup sonbaharda gözlerinizin renk şenliği yaşatacak bu yerde piknik yapmak mümkün ve geceleri yıldızları izlemek için şahane bir konumdur. Bir diğer yerse Kesik Köprü Barajı’dır. Belediyenin sitesinden öğrendiğimiz bilgilere göre su yüzmeye elverişlidir ve su sporları yapılmaktadır.

7.ÇUBUK

Turşularıyla ünlü olan bu ilçemiz Ankara’ya 43 km uzaklıktadır. Eylül ayında gittiğinizde turşu festivaline denk gelmeniz mümkündür. Ancak ne zaman giderseniz gidin ünlü turşularından temin edebilirsiniz. Bu ilçemizde en çok dikkat çeken Karagöl’dür. Karagöl, Ankara’ya 70 km uzaklıkta olup mesire ve balıkçılık için ideal yerlerden biridir. Burası fotoğrafçılar ve motorcuları da ağırlayan bir gezi noktasıdır. Ancak şu an tadilat nedeniyle kapalı olup 2017 mayıs ayının  ortalarında tekrar ziyarete açılacaktır.

8.ŞEREFLİKOÇHİSAR

Burada bahsetmemiz gereken en önemli yer Tuz Gölü’dür. Ankara merkeze 162 km uzaklıkta bulunan bu göl Türkiye’nin 2’nci büyük gölüdür. Türkiye’ye ait 3 önemli tuz markası tuz ihtiyaçlarını buradan karşılanmaktadır. Göl derinliği neredeyse yok sayılabilecek kadar az olan bu göl flamingo ve sarkanca kazı kuşlarının üreme merkezlerinden biridir. Burada güneş doğuş ve batış seyri insanı mest edecek kadar güzeldir.

9.GÜDÜL

Güdül’ün merkezinde Güdül evlerine bakıp şehre ait yemekleri tadabilirsiniz. Ama bizi burada asıl heyecanlandıran Sorgun Göleti oldu. Daha şehir insanları tarafından tam keşfedilmemiş bu yerde her şey çok yeşil; piknik masa sayısı bile oldukça az. Seğmenler’in kalabalığından sıkıldık az insan olsun eee bir de yeşil de olsun su da olsun derseniz buraya bir göz atabilirsiniz.

Lavarla ailesi olarak size Ankara’nın aslında yeşil zengini olduğunu anlatmak istedik eh umarım sizlerde temiz havanın peşini kovalarsınız. Ancak unutmayın, bu alanları temiz bıraktığımızda tekrar yerinde bulabiliriz. İyi gezmeler 🙂

Yardımları için bütün Lavarla ailesine teşekkür ederim <3

2 Comments

  1. yalnız ve güzel ayaş 🙁

  2. Ankaralının pek bilmediği en uzak ama hirfanlı baraj gölü kıyısında planlı olarak kurulmuş ilçesi Evren unutulmamalı…
    Yaz aylarında göl kenarında halk plajı mevcut, yaylaları yeşilin tonlarıyla bezeli, dereler akan şirin bir mekandır.

Bir Cevap YazınGezi

Trieste: Bora ve nero şehri

Trieste, benim gelmeden önce sadece Susanna Tamaro’nun memleketi olduğunu bildiğim, Slovenya sınırındaki İtalyan kenti. Turistlerin günübirlik durağı, İtalyanlar’ın yolunu bilmediği üvey evladı, benim 1 senelik...

Pusu'la

Gitmenin ve kalmanın müzesi: Baksı

Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...