Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

9. Engelsiz Filmler Festivali

Kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması amacıyla hayata geçirilen ve Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 9. kez düzenlenecek Engelsiz Filmler Festivali, 11 – 17 Ekim 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak (eff2021.muvi.com) ve 11 – 13 Ekim 2021 tarihlerinde ise Ankara’da fiziksel olarak gerçekleşecek.

Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2021 Genel Afiş

Her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı festivalin 11 – 13 Ekim 2021 tarihlerindeki fiziksel gösterimleri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak.

Engelsiz Filmler Festivali, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak hazırlatıp görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunuyor.

Bu Sene Lavarla‘nın Yeniden Basın Sponsorları Arasında Yer Aldığı Festivalde Bizleri Neler Bekliyor?

Engelsiz Filmler Festivali bu yıl Yarışmalar, Absürt, Kaleydoskop, Oditoryum ve Çocuklar İçin olmak üzere toplamda 38 filmin yer alacağı 5 tematik başlıktan oluşuyor.


YARIŞMALAR

Festival, 9. yaşında yarışma bölümünü arttırma kararı alarak Ulusal Uzun Film ve Uluslararası Kısa Film şeklinde olmak üzere toplamda iki farklı kategoride ödüller dağıtacak.

Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması

Ulusal Uzun Film Yarışması

İlk yılından bu yana Engelsiz Yarışma olarak Türkiye sinemasının iyi örneklerinin buluştuğu bölüm, bu yıldan itibaren Ulusal Uzun Film Yarışması olarak gerçekleşecek.

2020 yapımı beş başarılı filmin yarışacağı bölümde, yarışma jürisi tarafından seçilecek En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ile izleyicilerin seçeceği Seyirci Özel Ödülü 17 Ekim 2021 Pazar günü çevrim içi yayınlanacak ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

*Yarışma filmleri alfabetik şekilde düzenlenmiştir.

CEMİL ŞOV
Yapım:
Türkiye – 2020     Süre: 102 Dakika     Tür: Trajikomik
Yönetmen – Senaryo:
Barış Sarhan
Ödüller

Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yaptığı ilk uzun metrajlı filmi Cemil Şov, oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikayesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi
13 Ekim 2021 Çarşamba – 19:15


CEVİZ AĞACI
Yapım:
Türkiye – İran – 2020     Süre: 118 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo:
Faysal Soysal
Ödüller
2021 Torino Underground CineFest – En İyi Film | En İyi Kurgu
27. Adana Altın Koza Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu | En İyi Müzik

Faysal Soysal’ın son olarak Torino’dan En İyi Film Ödülü ile döndüğü son yapımı Ceviz Ağacı, özgün bir bakış açısıyla darbe sonrası travmalar ile kadın cinayetlerini ele alarak farklı siyasi, ahlaki ve felsefi bakış açılarını izleyiciye aktarmayı amaçlıyor.

Gösterim Tarihi
13 Ekim 2021 Çarşamba – 16:30


HAYALETLER
Yapım:
Türkiye – Fransa – 2020     Süre: 86 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo:
Azra Deniz Okyay
Ödüller
77. Venedik Film Festivali – 35. Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Film | En İyi Yönetmen | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu | En İyi Kurgu

Azra Deniz Okyay’ın 77. Venedik Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü ile döndükten sonra 57. Altın Portakal’a damga vurarak 2020’nin en başarılı yapımlarının arasına adını yazdırdığı filmi Hayaletler, tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde dört farklı karakterin kesişen hayatlarını ele alıyor.

Gösterim Tarihi
12 Ekim 2021 Salı – 19:15


KUMBARA
Yapım:
Türkiye – 2020     Süre: 94 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo:
Ferit Karol
Ödüller
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi İlk Film
8. Boğaziçi Film Festivali
En İyi Film | En İyi Senaryo | En İyi Kadın Oyuncu | En İyi Erkek Oyuncu

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülünü kazanan Ferit Karol imzalı Kumbara, 38 yaşında bir aile babası olan Orhan’ın geçirdiği zor süreçte ailesiyle arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Gösterim Tarihi
11 Ekim 2021 Pazartesi – 19:15


UZUN ZAMAN ÖNCE
Yapım:
Türkiye – 2019     Süre: 119 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo:
Cihan Sağlam
Ödüller
Silk Road Film Festivali 2020 – En İyi Erkek Oyuncu
31. Ankara Uluslararası Film Festivali
En İyi İlk Film | En İyi Erkek Oyuncu | En İyi Müzik
7. Boğaziçi Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
26. Adana Altın Koza Film Festivali – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Son olarak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden En İyi İlk Film Ödülü ile dönen Cihan Sağlam yapımı Uzun Zaman Önce, eşi Sevgi tarafından aldatıldığını düşünen Ahmet’in hikayesine odaklanıyor.

Gösterim Tarihi
12 Ekim 2021 Salı – 16:30


Uluslararası Kısa Film Yarışması

Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2021 Kısa Film Yarışması

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl büyük bir yenilikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 9. yaşında yenilenmiş ve zengin bir programla sinemaseverleri karşılamak isteyen festival, bu sene ilk kez Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenliyor.

İlk sene olmasına rağmen büyük bir ilgiyle karşılanan yarışmanın ön elemesine 28’i yerli 38’i yabancı olmak üzere 20 farklı ülkeden toplamda 66 kısa film başvuru yaptı. Bunlar arasından 8 farklı ülkeden 13 aday final etabına kaldı.

Jüri değerlendirmelerinin ardından ödüle layık görülen filmlere festivalin ödül töreninde ödülleri takdim edilecek. Detaylar | Jüri Üyeleri


Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2021 Absürt

ABSÜRT

Festivalde bu sene beklenmedik davranışları, anlam verilemeyen şeyleri ve daha önce hiç yan yana düşünülmeyen olayları seyirciyle buluşturmayı hedefleyen bölüm, anlam arayışının beyhudeliğini donuk bir gülümsemeyle karşılıyor. Absürt seçkide ayrıca Clermont – Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nin özenle hazırladığı altı filmlik kısa film seçkisi de yer alıyor. Detaylar


Lavarla - EFF 2021 Kaleydoskop

KALEYDOSKOP

Dünyanın farklı coğrafya ve kültürlerinden hikayeler sunacak olan bölüm, İngiliz yapımı Kör Tırmanış ve Fransa – Danimarka ortak yapımı Calamity | Martha Jane Cannary’nin Çocukluğu ile sinemaseverlere hakim bakış açısını sorgulayan renkli bir seçki vadediyor.

*Bölümdeki tüm gösterimler online olarak gerçekleştirilecektir.


Lavarla - EFF 2021 Oditoryum

ODİTORYUM

Festivalin bir diğer yeni bölümü Oditoryum ise müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan filmlere kulak veriyor. Bölümde ABD ve Almanya’dan iki film yer alıyor. Lydia Lunch | Savaş Asla BitmezGürültü Senfonisi

*Bölümdeki tüm gösterimler online olarak gerçekleştirilecektir.


Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2021 Çocuklar İçin

ÇOCUKLAR İÇİN

Engelsiz Filmler Festivali programının artık klasikleşen bir parçası olan Çocuklar İçin bölümü, birbirinden renkli ve eğlenceli hikayelerle, geleceğin sinefil adaylarını sinemanın büyülü dünyasıyla tanıştırarak, minik izleyicilere film izleme alışkanlığı ve sinema kültürü kazandırmayı amaçlıyor. Seçkide bu sene yine hepsi birbirinden renkli 9 animasyon film yer alıyor. Detaylar

*Bölümdeki tüm gösterimler online olarak gerçekleştirilecektir.


Lavarla - EFF 2021 Banner

Tüm Gösterimlerin Ücretsiz Olduğunu Bir Kez Daha Hatırlatmak İstediğimiz Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!


Peki Yazı Sonrası, Festival Öncesi Mini Bir Gezintiye Ne Dersiniz?

Kendiniz gibi keyifli bir ekim ayı geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 9. Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Kasım Bülteni

Aşkların başka yaşandığı, sonbaharın vedası kasımdan herkese merhabalar! Şehir bu kadar kaynıyorken olaya direk bodoslama giriyoruz. Umarız bolca enerjiniz vardır. Çünkü bu ay sadece aşklar...

Etkinlik

34. Ankara Film Festivali başlıyor

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...