Pusu'laEtkinlikSpor

82 Yıldır Değişmeyen Gelenek: Büyük Atatürk Koşusu

Son zamanların popüler bir konusu elbette Ankara’sız olmaz. Evet, koşudan bahsediyorum! Ama öyle bir koşu düşünün ki samimi sporcuların değerli ama mütevazi koşusu. 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu, 82 yıldır mütevazılıkla Ankara’da koşuluyor. Bir kıyaslama olması için söyleyeyim, İstanbul (Avrasya) Maratonunun bu yıl 39. yılıydı. Yani Ankara’nın ve Türkiye’nin en eski yol koşusu Büyük Atatürk Koşusu’ndan bahsediyorum.

Ankaralılar 27 Aralık’ı iyi bilirler, 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu’nun reklamı olmasa da iyi bilirler. Sponsoru yoktur. Hele son yıllarda doğru düzgün bir parkuru bile yoktur. Ankara’nın o meşhur ayazında, belki kar altında, koşulur. Televizyonlarda yayınlanmaz. Olsa olsa ertesi gün, gazetelerin Ankara eklerinde küçük bir haber olur. Hepsi bu! Ama 82 yıldır aksatılmadan koşulmuştur.

Bilindiği üzere Atatürk, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından milli mücadelenin merkezi olarak Ankara’yı belirlemiş ve ilk defa 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelmiştir. Bugün Dikmen-Keklikpınarı’nda dolmuş ve EGO otobüslerinin kalkış durağı olan mevkide ilk defa Ankara’ya ayak basmış; Ankara halkı ve Ankara Seğmenleri, Atatürk’ü ve yanındakileri burada karşılamıştır. Büyük Atatürk Koşusu, bu günün anısına ilk defa 27 Aralık 1936’da düzenlenmiş ve hiç ara verilmeden günümüze gelmiştir.

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Ankara Valiliği tarafından düzenlenen koşu, bu yıl 82. kez koşulacak. 10,8 km uzunluğundaki parkurda 27 Aralık 2017 Çarşamba Günü saat 14:00’da Dikmen-Keklikpınarı’ndan başlayacak koşu, sırasıyla, Dikmen Caddesi-Cevizlidere Caddesi-Türkocağı Caddesi geçildikten sonra Milli Kütüphanenin önünden Akdeniz Caddesi ve Gençlik Caddesi üzerinden Tandoğan Meydanı geçilerek TCDD Garı önünde tamamlanacaktır. Koşuya katılım ücretsiz olup, www.taf.org.tr internet sayfasından kayıt yaptırılabilir.

Bir Cevap Yazın