Pusu'laEtkinlik

8. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından 8. kez düzenlenecek olan ve farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için oluşturulan bir ortamda bir araya gelmeyi amaçlayan Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri – Ankara, 6 – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında, yine gösterimlerin tamamı ücretsiz olarak, yine Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda gerçekleşiyor.

Festival, insan onurunun dünya çapında korunmasında dönüm noktası oluşturan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıldönümünü kutladığımız 2018 yılında tam 21 kente açılıyor. 16 gün sürecek olan Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri, bu sene Geçmişin Hayaletleri ile yüzleştiriyor, göçmen haklarını korurken yaşadığımız zorluklardan üretim ve tüketin yollarına uzanan Bugünün Zalimleri ile tanıştırıyor, Yarının Hayalperestleri ile bir araya getiriyor. Ve tabii ki yine bolca ilham veriyor.

Ayrıca festivalde Türkiye’den ve Avrupa’nın dört bir yanından yönetmenler ve sivil toplum aktivistleri, Avrupalı konuklar ve izleyiciler güncel söyleşiler, konferanslar ve paneller için bir araya geliyor.

Peki 8. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde Ankaralıları neler bekliyor?

GÖSTERİMLER

Ankara ayağı 11 gün sürecek olan festival bu sene farklı coğrafyalardan, farklı sinema anlayışlarını temsil eden, birçoğu vizyon yapmayacak 38 yapımla karşımıza çıkıyor ve tüm sinemaseverlerle insan hakları savunucularını izlemeye, konuşmaya ve tartışmaya davet ediyor.

Müzikleriyle mutlu olacağınız Macar yönetmen Kristof Deak’ın Oscarlı kısa filmi Şarkı | Sing | Mindenki, Berlinale’nin (Berlin Uluslararası Film Festivali) En İyi Belgesel Ödülü sahibi Waldheim Valsi | Waldhaims Walzer, her alanda yürüttüğü kadın-erkek eşitlik mücadelesiyle ilham veren geçen senenin başarılı yapımlarından Şaire | The Poetess, eğlenceli hikayesiyle müzikal belgesel Tanrı Uyuduğunda | When God Sleeps ve hala izlemeyenler kaldıysa diye İz, Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken, Pandora’nın Kutusu gibi başarılı yapımlarıyla tanıdığımız, sinemamızın güçlü kadın yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun 53. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve 35. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En İyi Film ödülleriyle döndüğü bol ödüllü son filmi Tereddüt | Clair Obscur festivalde bu sene öne çıkan yapımlardan sadece bazıları.

KONFERANSLAR | PANELLER | SÖYLEŞİLER

Bununla birlikte festival bu yıl 5 tane film ekibi katılımlı gösterime ve Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması 2018 Ödül Töreni ve seçki gösterimine ev sahipliği yapıyor.

Toplumun önemli noktalarına parmak basan Bozulan Suskunluk, Geçiş Noktası, Yeşil Yalan, Moldova Mucizesi gösterimlerinden sonra yönetmen ya da oyuncu katılımlı paneller ve Müzikli Bir Hikaye filminden sonra da yönetmen Jale İncekol ile soru-cevap saati festivalde bizleri bekliyor. Ayrıca ilerleyen tarihlerde açıklanacak olan Avrupa ve Türkiye’den önemli isimlerin katılacağı festival söyleşi programını da takip etmekte yarar var diyoruz.

HATIRLATMA

Festival boyunca Büyülü Fener Kızılay’da yapılacak olan yaklaşık 40 gösterimin ve diğer yan etkinliklerin tamamının ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.


Sinemaya doyduğunuz, yeni ilhamlar alıp dersler çıkardığınız, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Youtube

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Geldik 2022’ye veda etmeye! Resmi olarak kışın başlangıcı, yeni yılın son ayı aralıktan herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım geride kalan ayda? Sinema, tiyatro, caz derken...

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Kasım Bülteni

Aşkların ve sonbaharın bir başka olduğu kasım ayından herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım yeni sezonun ilk ayında? Önümüzdeki ay yapacağımız çılgınlığı saymazsak son açık havaların...