Pusu'laKonserEtkinlik

6:45 – ‘Sesversus’ Konserinde Tüm Kaybedenlerle

11 Şubat cumartesi günü 6:45 Kaybedenler Klubü’ ndeki SesVerSus konseri öncesi grupla bir araya gelip grup, müzikleri ve Ankara dinleyicisi üzerine sohbet etmek imkanı bulduk.

Geçtiğimiz günlerde 3 adam, Armağan Çağlayan ile Hepsi Bugün Oldu ve Barış Manço Anma Konseri gibi bir dizi İstanbul etkinliğinden döndükten sonra, grup şimdilerde 6:45 teki konserlerine hazırlanıyorlar.

2011 yılı ocak ayında kurulan SesVerSus, TRT Ankara Çok Sesli Gençlik Korosu’ ndan tanışan bir grup arkadaşın oluşturduğu bir vokal grubu. Hiç enstrüman içermeyen grup ‘’acapella’’ tarzı müzik yapıyor.

‘’Türk ezgilerinin acapella ile buluşturulmuş halini, hem yurt içinde acapella müziği sevdirmek ve tanıtmak, hem de yurt dışında Türk ezgilerini dinletmek için yapıyoruz’’ diyerek kendini özetliyor grup.
Bundan 6 sene önce çok sesli koro, Uşak’ta düzenlenen bir Dünya Kadınlar Günü etkinliğine türlü aksaklıklardan ötürü gidemeyince, korodan bağımsız olarak 6 kadın arkadaş kendi imkanlarıyla bağlantıya geçtiği Uşak Üniversite’sinde ilk konserlerini veriyor.
Başlangıçta kadın türküleri söylemek için yola çıkan 6 kadın, hali hazırda korodan arkadaşları olan birkaç erkek ismi de yanlarına alarak her yıl gerçekleşen Polifonik Korolar Festivaline katılabilmek adına kendilerine verdikleri ‘’SesVerSus’’ ismi ile kurulmuş oluyor.

Koroların çalışmalarına başlarken gerçekleştirdiği bir ritüel olan ses verilmesi ve sonrasında bu sesin susup dinlenmesi eyleminden doğan bu tatlı isim aynı zamanda da seslerin çarpışması anlamına geliyor.

Yarı amatör yarı profesyonel olan gruptaki meslek dağılım ise hayli enteresan; Ankara Devlet Tiyatrolarında çalışanlar, bilgisayar mühendisi, avukat, TRT ve Tübitak’ ta çalışan devlet memurları..

Bir gün kendi arkadaşlarının doğum gününde hiç de profesyonel olmadan çektikleri 90lar videosunun 1 2 hafta içerisinde 600 bin izlenmesiyle de hepimizin tanımaya başladığı grup, Barış Manço kayıtlarıyla da yakaladıkları kitleyi katlayarak tanınmaya devam etti.

‘’Ee bu kadar tıklandıktan sonra kaydettik haliyle 90ları.Kendi imkanlarımızla, bir arkadaşımızın evinin bir odasını yumurta kaplarıyla filan stüdyoya dönüştürmemizle kaydettik.’’

Kayıtlardan sonra kendi besteleri ve klipleri de gelen grup artık herkesin bildiği tanıdığı ve ülke genelinde konserler veren bir grup haline gelmeye başlamış.

Bunlardan en önemli olanlarından biri de geçenlerde gerçekleştirildi. Her yıl Kadıköy Belediyesi öncülüğünde 1 Şubatta gerçekleşen Barış Manço anması’nda bu yıl SesVerSus Manço şarkılarını seslendirdi. Önceki yıllarda Kurtalan Ekspres, Moğollar, Doğukan Manço gibi Manço’nun hayatında yer etmiş önemli isimleri ağırlayan ve 18. si düzenlenen anma, bu yıl Ankara’lı grubu ağırladı.

İstanbul’da belediyelerin desteğiyle konserler veren grup, Ankara’da genellikle mekanlarda konserler veriyor.

‘’ İstanbul seyircisiyle mekanlarda hiç buluşmadık genellikle belediyeler sponsor oldu. Ankara’da da belediye ve sponsor desteğine ihtiyaç duyuyoruz, müziğimizi daha fazla Ankaralı ile buluşturabilmek için, çok da istiyoruz. Ee çünkü biz Ankaralı bir grubuz’’.

Ankara size de sakin, sıkıcı ve gri geliyor mu, Ankara’yı nasıl değerlendiriyorsunuz diye sorduğumda:

‘’Ankara’nın üzerine etiket olarak yapışıp kalmış bu söylenenler, Ankara’da kaliteli şeyler oluyor. Dinleyicisi eleştirel, kültürel seviyesi daha yüksek bir kitle.
Yaptığınız şeyi dikkatle dinliyor ve seçici davranıyor. Ama tüketmiyor. Dinlediğini izlediğini sindiren ibir izleyici kitlesi var. Konserlerimizde sürekli karşılaştığımız yüzler var mesela,  1 şarkı bile eklesek, aradan 1 hafta bile geçse bile, her seferinde dinlemeye gelen dinleyicilerimiz var’’
diyerek anlatıyorlar Ankaralıları.

Ankara’yı canlı müzik anlamında da iyi buluyor grup.

Peki konser nasıl mı olacak ?

11 Şubat Cumartesi akşamı saatler 22.00 yi gösterdiğinde 6:45’ te,

Sevdiğimiz tüm SesVerSus derlemelerini, bugüne kadar kaydını hiç dinlemediğimiz düzenlemeler i ve geçtiğimiz günlerde Barış Manço Anma günleri’ nde İstanbul dinleyicisiyle buluşan şarkıları dinleyeceğiz.

Haftasonu evde oturup, rüyalarını gri gören ve ‘’Ankara çok sıkıcı ya, hiç etkinlik olmuyor’’ diyen tüm Ankaralılar’a duyurulur.

 

Soprano: Begüm Başar, Suzidil Alpay
Mezzo Soprano: Gözde Korkmaz
Alto: Aslıhan Şahin Güven, Pınar Çetin
Tenor: Tolga Alca, Hüseyin Acun, Çağlar Turan
Bass-Bariton: Berke Erat
Bass: Serhat Tolga Sarıkaya, Kaan Çelikcan
Beatbox: Tuan Kaan Dolubaş
Menajer&Tonmaister: Oğuz Mutlu Güven

Bir Cevap Yazın


Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...