Pusu'laEtkinlikFestival

29. Ankara Uluslararası Film Festivali

Bundan tam 30 sene önce, takvimler Mart 1988’i gösterdiğinde Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin önderliğindeki Bilim ve SanatBilar A.Ş ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında günümüze kadar gelecek olan büyük bir festivalin ilki Ankara Film Şenliği adıyla temellerini attı. Amaç, bir yandan tüm Ankara’yı baharda sinema çatısı altında buluştururken öte yandan Türk Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek ve desteklemekti. Bu bağlamda festival tarihi boyunca Mustafa AltıoklarZeki DemirkubuzYeşim UstaoğluFatih AkınYüksel AksuNuri Bilge Ceylan gibi pek çok üretken ve değerli isim sinema dünyasındaki ilk yıllarında bu büyük festivalden cesaret verici ödüller almıştır.

İşte 30 yıllık geçmişi boyunca sadece 2 kez sekteye uğrayıp birbirinden güzel işlere imza atan ve Ankara’yı yıllardır baharda sinemayla buluşturan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 29’uncusu yine Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından 19 – 29 Nisan tarihleri arasında Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek.

Uluslararası ünlü konukları, sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturup her yıl yepyeni yolculuklar vaat eden Ankara Uluslararası Film Festivali, bu sene de Dünya Sineması, Ulusal UzunBelgesel ve Kısa türlerinde 181 yönetmenin birbirinden iddialı 158 yapımını Ankaralı sinemaseverlerle buluşturacak.

https://www.youtube.com/watch?v=Tx3jo8yNxIs

Tabi ki bir de unutulmaması gereken festivalin olmazsa olmaz “Yarışmalar” bölümü var. Festival bu yıl Türk Sineması’na Ulusal Uzun, Belgesel, Kısa ve Proje Geliştirme Desteği kategorilerinde tam 172.500 TL destek verecek.

Dilerseniz artık düzenlenmeye başladığı ilk yıllardaki zorluklardan ötürü Mahmut Tali Öngören’in “Çöldeki Lale” olarak tanımladığı ve Lavarla olarak bizim de geçen seneden sonra yine medya sponsoru olduğumuz Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu sene öne çıkan başlıklarına birazcık daha yakından bakalım.

Dünya Sineması

Her yıl birbirinden başarılı filmleri sinemaseverlerle buluşturmayı amaçlayan bölüm festivalin en merakla beklenenlerinden. Sevilen bölüm bu sene merhum ünlü yönetmenlerin anılacağı “Anısına”, dünyaca ünlü bir çok usta yönetmenin esin kaynaklarından kabul edilen ödüllü Japon yönetmen ve sanarist Mizoguchi’nin özel olarak anılacağı “Retrospektif | Kenji Mizoguchi”, Berlin Film Festivali’nin en iyilerinden oluşan “Berlin Ekspresi”, 1968 kuşağının 50. yılına ithafen “Her Daim Genç | 68 Sineması”, Avrupa yapımı başarılı komik yapımların gösterileceği “Komik-i Kıta Avrupa”, Avustralya yapım filmlerin sinemaseverlerin beğenisine sunulacağı “Aktarmasız Avustralya”, dünyanın dört bir yanından gösterimlerin yapılacağı “Uzak Köşeler”, üzerine bol bol konuşacağımız “Konumuz Sinema” ve festival filmlerinin yer alacağı “Dünya Festivallerinden” isimli 9 alt bölümden oluşuyor ve Ankaralı sinemaseverleri bir çoğu ödüllü tam 58 yapımla karşılamaya hazırlanıyor.

Yarışmalar
Bu Sene Yarışacak Filmler ve Jüriler Belli Oldu!

Festival amaçlarından en önemlisini yerine getirmek için her sene birbirinden iddialı yapımların yarıştığı heyecan dolu bölüm bu sene de 4 ana kategoriden oluşuyor ve toplamda Türk Sineması’na tam 172.500 TL’lik destek veriyor.

#Ulusal Uzun

Yerli 31 uzun soluklu başvuru arasından ön elemeyi geçen birçoğu bol ödüllü 10 yapım bu sene jüri başkanlığını ödüllü yönetmen Barış Pirhasan’nın yapacağı heyet tarafından değerlendirilecek. En İyi Filmin 50.000 TL ve En İyi İlk Filmin 10.000 TL ödül alacağı kategoride Kelebekler, Sofra Sırları, Yol Kenarı, Put Şeyleri gibi 2017 ve 2018’e damga vuran birçok ödüllü film yarışacak. Detaylar

#Ulusal Belgesel

133 başvuru arasından ön elemeyi geçen 10 filmin yarışacağı gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Salon 4’te gerçekleşecek ve yarışmada birinci 20.000 TL , ikinci 10.000 TL, üçüncü 5000 TL ödül kazanacak. Detaylar

#Ulusal Kısa

Bu sene tam 265 başvuru arasından ön elemeyi geçen 15 film ödüller için kıyasıya yarışacak ve gösterimler yine Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Salon 4’te gerçekleşecek. Detaylar

#Proje Geliştirme Desteği

Türkiye Sineması’nın yeni yaratıcılarına cesaret vermek amacıyla festival kapsamında geçen sene ilk kez düzenlenen ve 1. ya da 2. filmini çekecek yönetmenlerin 30.000 TL‘lik büyük ödül için yarışacağı kategoriye bu sene 75 proje başvurdu ve bunlardan 10 tanesi ön elemeyi geçip yarışmaya hak kazandı. Detaylar

**Bütün yarışma filmlerini jüri ve seyirci birlikte izleyecektir ve gösterimlerin ardından yönetmenlerle söyleşiler yapılacaktır.

Onur Ödülleri

Ve festival kapsamında her yıl verilen Onur Ödülleri’nin bu yılki sahipleri de belli oldu.

Bu sene “Aziz Nesin Emek Ödülü” Menderes Samancılar’a, “Sanat Çınarı Ödülü” Rüştü Asyalı’ya ve “Kitle İletişim Ödülü” ise Sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi’ne verilecek. Ödüller, festivalin 19 Nisan’da MEB Şura Salonu’ndaki açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

Biletler ve Festival Programı

Bilet kısmına geldiğimizde ise ilk seansların 8 TL, öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstünün 14 TL ve tam biletin 17 TL olduğu biletlere dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sineması’na bizzat giderek temin edebilirsiniz. Öyleyse tükenmek üzere olan festival biletlerinizi bir an önce alıp siz de festivalde yerinizi almak için daha ne bekliyorsunuz? Festivalle ilgili daha fazlasına ve detaylı tüm programa buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=0L4ke2g-yDE

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Instagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...