Pusu'laFestival

27. Ankara Uluslararası Film Festivali

İlk kez 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirilen Ankara Uluslararası Film Festivalinin 27.si 28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Gösterimler Kızılay Büyülü Fener ve  Goethe-Institut’de yapılacak.

Festivalin bu seneki teması  “Bakış ve Ses” olarak belirlenmiş. Filmde bakışın düzenlenmiş olması, bu düzenlemenin politik ve ideolojik bir sorun olarak tartışmalara yol açması çıkış noktası olan festivalde; kameranın izleyiciye gösterilmek istenilen ölçüde olayları ve mekanları kadraja aldığının fakat beyazperdede görünmeyen olayların ses yardımıyla izleyicinin hayal gücüne bırakılarak yaşatılıyor olmasına dikkat çekiliyor.

27. Ankara Uluslararası Film Festivalinde Ulusal Uzun Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Film Yarışması dallarında ödüller dağıtılacak. Üç kategoride yarışacak filmlerden, jüriler tarafından seçilenlere ödülleri, 8 Mayıs’ta Akün Sahnesi’nde yapılacak törende verilecek. Toplam 386 filmin başvuruda bulunduğu festivalde ön jüriler tarafından 57’sini yarışmak üzere seçilmiş.

Ulusal Uzun Film Yarışması kategorisinde, Altın Portakal’da dört ve 48. SİYAD Türk Sineması Ödüllerinde iki ödül alan Tolga Karaçelik’in ‘Sarmaşık’,  yine Altın Portakal’da üç ödül alan Özcan Alper’in ‘Rüzgarın Hatıraları’, Adana Altın Koza Film Festivali’nde beş ödül ve 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo Ödülünü kazanan Senem Tüzen’in ‘Ana Yurdu’ filmleri başta olmak üzere toplam 10 film yarışacak. Festivalde gösterilecek filmlerin birçoğuna film ekiplerinin de katılacağı festival programında belirtiliyor. Ayrıca yarışma filmleri ve belgesellerin yanı sıra ünlü yönetmenlerin kült filmleri,  ödüllü yapımlar, çocuklara özel gösterimler de festival programında yer alıyor.

Festival biletleri Kızılay Büyülü Fener ve www.biletinial.com‘da satışa başladı. Herkese iyi seyirler.

Paylaşım: Sema Çavdar 

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap YazınEtkinlik

34. Ankara Film Festivali başlıyor

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...