EtkinlikFestivalSinema

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 24. kez havalanacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs – 11 Haziran 2021 tarihleri arasında önce çevrimiçi olarak, ardından da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de fiziksel olarak gerçekleşecek ve Ankaralıları çok uzun bir süre sonra yeniden sinemayla buluşturacak.

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın sorunlarına duyarlı kişileri, kadın örgütleri ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi, kadın sorunları konusunda ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal farkındalığı artırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı amaçlayan festival, Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olmakla birlikte Cannes, Berlin, Rotterdam gibi dünyanın en önemli film festivallerine jüri gönderen FIPRESCI jürisine de sahip ilk kadın filmleri festivalidir.

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali - Banner

Hepimiz için zor bir sene olan 2020 yılında #EvdeKaldık temasıyla online olarak 23. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu sene “Araftan Çıkmak” temasıyla gerçekleşecek.

Festivalin bu yılki dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi ise Nazlı Angın Akıner imzalı.

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Önceki yıllarda olduğu gibi Lavarla’nın yine basın sponsorları arasında yer aldığı festival, bu yıl diğer birçok film festivali gibi gösterimlerini iki aşamalı yapacak.

ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİMLER

27 Mayıs Perşembe günkü basın toplantısının ardından çevrimiçi olarak gösterimlerine başlayacak festivalin ilk ayağı 3 Haziran’a kadar devam edecek ve gösterimler Festivalscope üzerinden gerçekleştirilecek.
Toplamda 8 gün sürecek olan ve her gün 18:00 ile 20:30 saatlerinde 2 yeni filmin gösterime gireceği festivalin ilk ayağında filmlere, kapasitenin elvermesi durumunda, filmlerin gösterime girdiği andan itibaren 72 saat boyunca bilet alınabilecek.
Satın alınan filmler 3 gün boyunca, izlenme butonuna tıklanan filmler ise 30 saat boyunca izlenebilecek. Çevrimiçi gösterim programına buradan ulaşabilirsiniz.

FİZİKSEL GÖSTERİMLER

Online gösterimlerin ardından da 4 Haziran’da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de fiziksel gösterimler başlayacak ve Ankara’yı uzun bir aradan sonra sinemayla buluşturacak. Açılış filmi ise Nomadland!
Fiziksel gösterimlerin biletleri 2 Haziran Çarşamba günü saat 11:00’de Biletix üzerinden satışa çıkacak.

BÖLÜMLER

Bu sene Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alacak.
5 ana ve 1 mini bölüm olmak üzere toplamda 6 farklı bölümden oluşan festivalde, dünyanın dört bir yanından 60’dan fazla yapım gösterilecek.

Her Biri Ayrı Renk

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali - Her Biri Ayrı Renk

FIPRESCI Ödülü için yarışacak bölümde 4 farklı kıtadan 12 yapım bulunuyor. Bunlardan 93. Akademi Ödülleri’nde Uluslararası En İyi Film için yarışan, Avrupa’ya gidebilmek için derisinin dünya çapında meşhur bir sanatçının sanat eserine dönüşmesine razı gelen Suriyeli mülteci Sam Ali’nin hikâyesinin anlatıldığı Derisini Satan Adam | The Man Who Sold His Skin; işyerinde patronlarından evde eşinden gördüğü baskıdan bunalan ve çalıştığı fabrikadaki kadınlarla sendika kurmaya karar veren tekstil işçisi Shiumu’nun hikâyesinin anlatıldığı Made In Bangladesh; Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel ve İzleyici Ödülleri ile dönen, Hindistan’da kast sisteminde en alttakilerin de altında bulunan Dalit kadınlarının kurduğu, Hintçenin farklı lehçelerinde yayın yapan haftalık gazete Khabar Lahariya’nın muhabirlerini ve dijital mecraya geçişini odağına alan Ateşle Yazmak | Writing With Fire ve Nisan Dağ’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Fehmi’nin İstanbul’un yoksul bir semtinde geçen, rap ve bağımlılığın iç içe olduğu hikâyesini anlattığı Bir Nefes Daha | When I’m Done Dying bölümün önemli yapımlarından bazıları.

Bununla birlikte son yılların yükselen yıldızı İspanya Sineması’ndan Rosa’nın Düğünü | Rosa’s Wedding, Fransa’dan Lübnan Semaları | Skies Of Lebanon, Mısır’dan Benim Bedenim | As I Want, Polonya’dan Bir Daha Asla Kar Yağmayacak | Never Gonna Snow Again, Almanya’dan Yardımcı Pilot | Co-Pilot, Kanada’dan Asi Nehir | Restless River, İsviçre’den Sen Ne Muhteşemsin Wanda | My Wonderful Wanda ve İsveç’ten Kış Tatili | Charter, FIPRESCI için yarışacak diğer yapımlar. Bölümdeki filmler hem çevrimiçi hem de festival mekânlarında gösterilecek.

Kadınların Hafızası

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali - Kadınların Hafızası

Ağırlıklı Avrupa yapımlarının yer aldığı seçkide birbirinden başarılı 7 yapım bulunuyor. Bunlardan 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film, BAFTA’da En İyi Yönetmen ve Yabancı Dilde En İyi Film kategorilerinde yarışan, bol ödüllü, Bosna yapımı Nereye Gidiyorsun Aida? | Quo Vadis Aida? ve Venedik’ten Geleceğin Aslanı Ödülü ile döner dönmez, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen dahil aday olduğu 6 daldan 5 ödülle dönüp 2020 yılına damga vuran yerli yapımlardan birisi Hayaletler | Ghosts muhakkak izlenmesi gerekenler arasında.

Ayrıca Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi ile 2019 yılının en başarılı yapımlarından birisine imza atan Celine Sciamma’nın kendi çocukluğundan parçaların yer aldığı son filmi Küçük Anne | Petite Maman, İtalya’dan Nevia, Fransa’dan DNA | ADN ile 71. Berlinale’de En İyi Film (Altın) için yarışan Lübnan yapımı Hatıra Kutusu | Memory Box ve Almanya yapımı Tam Sana Göreyim | I’m Your Man seçkisinin diğer yapımları.

Kadınların Amerika’sı

Lavarla - 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali - Kadınların Amerikası

Adından da anlaşılacağı üzere bölümde 5 tane Amerikalı yapım bulunuyor. Bunlardan iki tanesi bu sene Oscar’da En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilerek tarihte bir ilke imza attılar. 93. Akademi Ödülleri ve 74. BAFTA başta olmak üzere gittiği her festivalden neredeyse En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleriyle dönerek 2020 – 2021 yıllarına resmen damga vuran, genç yönetmen Chloe Zhao’nun (Oscar tarihinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ikinci kadın) tam 230 ödüllü yapımı Nomadland ve daha ilk yapımıyla 93. Akademi Ödülleri’nden En İyi Orijinal Senaryo Ödülü’ne layık görülen çiçeği burnunda yönetmen Emerald Fennell’in yine bol ödüllü ilk yapımı Yetenekli Genç Kadın | Promising Young Woman bölümün tartışmasız öne çıkan iki filmi.

Bunlara ek olarak  Top Of The Lake, Mad Men ve son olarak The Handmaid’s Tale ile gönüllere taht kuran usta oyuncu Elisabeth Moss’un başrolde olduğu Shirley, birçok otorite tarafından 2020’nin en iyileri arasında gösterilen Asistan | The Assistant ve Mainstream bölümün diğer önemli yapımları.

Kadınların Tarihi

Lavarla - Kadınların Tarihi

Kadınların  tarihinin kadınlar tarafından yeniden yazıldığı bölümde, 4 kıtadan 7 farklı ülkenin 12 yapımı yer alıyor. Bunlardan adını Ankara doğumlu Joe Strummer’ın punk efsanesine dönüştüğü grubu The Clash’ın şarkısından alan İngiliz yapımı Beyaz İsyan | White Riot, dört annenin barış mücadelesini konu edinen İsrail yapımı Dört Anne | Four Mothers ve 70. Berlinale’de büyük beğeni toplayan Almanya yapımı Walchensee Forever bölümün öne çıkanları.

Kısa Dalga

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kısa bölümündeyse 22 yapım sinemaseverleri bekliyor olacak. Bunlardan Farah Nabulsi’nin 2021 yılında BAFTA Ödüllü, Oscar adayı filmi Hediye | The Present muhakkak izlenmesi gereken bir yapım.

Kız Çocukları İsterse Olur

Ayrıca Ankara Kent Konseyi’nin önündeki açık alanda 9 Haziran Çarşamba günü saat 17:00’de Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu’nun katkılarıyla Katia Benrath’ın yönettiği, kendi ayakları üzerinde duran 12 yaşındaki cesur bir kız çocuğunu anlatan, hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekecek Rocca Dünya Değiştiriyor | Rocca Changes The World ücretsiz olarak minik sinemaseverlerle buluşacak.


ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULUYOR

Lavarla - Ödüller

Festivalin her yıl sinemamızdaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller, 4 Haziran akşamı düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Bu yıl Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcaya; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstüne; Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğluya verilecek.

BİLETLER

Fiziksel gösterimlerin Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern’de olan 12 – 20 TL’lik biletlerine buradan ve 12 TL’lik çevrimiçi gösterim biletlerine ise buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 16 filmlik çevrimiçi seçkisine kombine bilet almak isterseniz yine buradan ulaşmanız mümkün. Çevrimiçi gösterimlere bilet almakta sorun yaşıyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz.


Uzun bir süre sonra bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir festival süreci geçirebilmeniz dileğiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek ümidiyle. Eğlenceli tarafta kalmayı unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Yılın son ayından herkese merhabalar! Deprem, seçim, ekonomi, savaş, yaz, gündelik hayatlar derken yine geldik nasıl geçtiğini pek anlayamadığımız yorucu bir yılın daha sonuna. Umarız...