Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

23. Gezici Festival’de Lavarla Seçkisi

Malumunuz üzere geçen Pazar günü şehrin en çok sevilen festivallerinden bir tanesi olan Gezici Festival bu yıl 23. yaşını kutlayacağı programını açıklamıştı. Bununla birlikte biz de Pazartesi günü detaylı bir festival yazısı yayınlamıştık. Sonrasında ise festival biletleri satışa çıktı ve heyecan giderek yükseldi.

İşte bu sene 11 bölümden oluşan ve bir hafta boyunca 50’nin üzerinde film gösteriminin yapılacağı festivalde bir nebze de olsa kafalardaki karışıklıkları gidermek adına sizlere bir 23. Gezici Festival – Lavarla Seçkisi yapmaya çalıştık. Her ne kadar bütün gösterimler birbirinden güzel ve başarılı yapımlar olsa da bizlere göre festivalde bu sene bir tık daha öne çıkan yapımları derledik.

Ama seçkiye geçmeden önce bu hafta yayınlanan 23. Gezici Festival tanıtım filmine bir göz atmaya ne dersiniz?

Dilerseniz buradan uzun haline de ulaşabilirsiniz.


23. Gezici Festival – Lavarla Seçkisi

*Sıralamalar herhangi bir düzene göre yapılmamıştır.
Tarihsiz – İmzasız | No Date – No Signature

 

 Yapım: 2017 – İran     Süre: 104 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen: Vahid Jalilvand     Senaryo: Ali Zarnegar

Jalilvand filmde, kamerasını bir adli tıp tabibinin etrafında gelişen olaylara yöneltiyor. 23. Gezici Festival’de Türkiye galası yapacak olan yapım “Bu ölümün sorumlusu ben miyim?” sorusuna yanıt vermek zorunda bir adli tabip ve ciddi sorunlar doğuracak bir vicdan muhasebesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi:
2 Aralık 2017 Cumartesi
16:30 | Bilet Satın Al
4 Aralık 2017 Pazartesi14:00 | Bilet Satın Al


Erkekler Ağlamaz | Men Dont Cry
Yapım: 2017 – Almanya-Slovenya-Bosna Hersek     Süre: 100 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Alen Drijevic

Bosna Hersek’in Oscar adayı olan Erkekler Ağlamaz, savaş alanına girmeden savaşın korkunçluğunu anlatabilen güçlü bir yapım. Savaş bittikten 20 yıl sonra bir grup terapisine katılan eski askerlerin öyküsünü konu ediniyor.

Gösterim Tarihi:
3 Aralık 2017 Pazar
16:30 | Bilet Satın Al
7 Aralık 2017 Perşembe12:00 | Bilet Satın Al


Düğün Davetiyesi | When I Saw You – Wajib
Yapım: 2017 – Filistin-Fransa     Süre: 96 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Annemarie Jacir

Filmin ismini de aldığı Filistin’in kuzeyinde bugün de uygulanan bir geleneğe göre ailelerin erkekleri düğün davetiyelerini elden dağıtmak zorundadır. Altmışlı yaşlarında emekli bir öğretmenin, uzun yıllardır İtalya’da yaşayan mimar oğluyla birlikte bu görevi yerine getirme hikayesi etrafında baba-oğul arasındaki şeylerin kırılgan yanlarını anlatıyor, aynı zamanda farklı etnik grupların yaşadığı kente sıradışı bir bakış sunuyor.

Gösterim Tarihi:
3 Aralık 2017 Pazar
21:00 | Bilet Satın Al
6 Aralık 2017 Çarşamba16:30 | Bilet Satın Al


Daha | More
Yapım: 2017 – Türkiye     Süre: 115 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Onur Saylak

Hakan Günday’ın aynı isimli romanından uyarlanan ve Malatya Film Festivali, Ulusal Yarışma ve Adana Film Festivali – Siyad’dan En İyi Film Ödülü’nü kazanan, yönetmen Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Daha, Ege’nin bir kıyı kasabasında baskıcı bir babanın etkisi altındaki 14 yaşındaki bir gencin çevresindeki olaylardan etkilenerek geçirdiği değişimi anlatan bu rahatsız edici ve karmaşık psikolojik dram, günümüz dünyasının sorunlarına ışık tutuyor.

Gösterim Tarihi:
5 Aralık 2017 Salı12:00 Bilet Satın Al
7 Aralık 2017 Perşembe18:30 / Film Ekibi Katılımlı | Bilet Satın Al


İşe Yarar Bir Şey | Something Useful

Yapım: 2017 – Türkiye-Almanya-Fransa     Süre: 107 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Pelin Esmer ( Barış Bıçakçı – Senaryo)

Yönetmen Pelin Esmer’in senaryosunu Barış Bıçakçı ile kaleme aldığı, ilk kez İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşan ve gerek teknik anlamda gerekse karakterlerin incelikli kurumuyla izleyicisine doygun bir sinema deneyimi yaşatan İşe Yarar Bir Şey, bir tren yolculuğunda yolları kesişen iki kadının yolculuğu her ikisinin de ulaşmayı düşünmedikleri bir yerde bitmesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi:
4 Aralık 2017 Pazartesi12:00 | Bilet Satın Al

6 Aralık 2017 Çarşamba18:30 / Film Ekibi Katılımlı | Bilet Satın Al

https://www.youtube.com/watch?v=Tm-y7iphRZo


Bilinmeyen Hikayesiyle Yol

Yapım: 1982 – 2017 – İsviçre     Süre: 112 Dakika     Tür: Dram – Romantik
Yönetmen – Senaryo: Yılmaz Güney – Şerif Gören

Büyük usta Yılmaz Güney’in 1982 yılında Cannes Film Festivali’ne katılabilmek için 27 dakika kısaltmak zorunda kaldığı ve Cannes’de büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanınca da yeniden kurgulanmayıp o şekliyle gösterime çıkan, Türk Sineması’nın önemli eserlerinden Yol, ilk gösteriminden 35 yıl sonra Yılmaz Güney’in kurgu planına göre yeniden kurgulanarak, altıncı karakterin öyküsü eklenmiş ve yeniden dijitalize edilmiş haliyle izleyiciyle buluşuyor.

Gösterim Tarihi:
1 Aralık 2017 Cuma12:00 | Bilet Satın Al

2 Aralık 2017 Cumartesi14:00 | Bilet Satın Al

https://www.youtube.com/watch?v=an7hq6wQcAM


İtalyan Usulü Komedi | Sollama – The Easy Life
Yapım:1962 – İtalya     Süre: 108 Dakika     Tür: Dram – Komedi
Yönetmen – Senaryo: Dino Risi

Sinemanın belki de en eğlenceli dönemi olan 60’lı yılların İtalyan sinemasını İtalya’da bu yıl 31. yılını kutlayacak olan Il Cinema Ritrovato Film Festivali iş birliğinde sinemaseverle buluşturacak olan “İtalyan Usulü Komedi” bölümünün ve İtalyan komedisinin en iyi örneklerinden sayılan Sollama, edonistik, alaycı ve zaman zaman da kötücül ve kasvetli. Yolculuk yapan 2 arkadaşın yakın ilişkisini anlatıyor.

Gösterim Tarihi:
4 Aralık 2017 Pazartesi18:30 | Bilet Satın Al 


Sarı Sıcak | Yellow Heat

Yapım: 2017 – Türkiye     Süre: 85 Dakika     Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Fikret Reyhan

İstanbul Film Festivali, Malatya Film Festivali ve Moskova Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ve yönetmen Fikret Reyhan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Sarı Sıcak, geleneksel yollarla ekip biçtikleri bir tarla etrafında yaşamlarını geçiren ataerkil bir ailenin ve ailenin küçük oğlunun çıkışı olmayan hikayesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi:
3 Aralık 2017 Pazar18:30 / Fikret Reyhan Katılımlı | Bilet Satın Al


Denis Villeneuve Filmleri | Kaderini Bilseydin Yine De Yapar Mıydın?

Sicario (2015), Geliş (Arrival – 2016) ve son olarak Blade Runner 2049 (2017) gibi pek çok gişe başarı gösteren yüksek bütçeli yapımlarla Hollywood’a damga vuran Kanadalı usta yönetmen Denis Villeneuve23. Gezici Festival kapsamında özel bir bölümde yer alacak. Kanada Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilen “Kaderini Bilseydin, Yine De Yapar Mıydın?” adlı bölümde yönetmenin kendisine auteur unvanı kazandıran iki filmi sinemaseverlerle buluşacak.

*Politeknik | Polytechnique

16 ödüllü film, 1989 yılında Kanada’da bir kadın düşmanının, mühendislik eğitimi alan kız öğrencileri katlettiği trajik bir hikayeyi anlatıyor.

Gösterim Tarihi:
1 Aralık 2017 Cuma16:30 | Bilet Satın Al

7 Aralık 2017 Perşembe21:00 | Bilet Satın Al

*İçimdeki Yangın | Incendies

39 ödüllü film, ikiz kardeşlerin ailelerinin köklerini keşfetmek için Lübnan’a yaptıkları yolculuğun ustaca kurgulanmış hikayesini ele alıyor.

Gösterim Tarihi:
5 Aralık 2017 Salı18:30 | Bilet Satın Al


Ercan Kesal | Adalet ve Vicdan Bölümü Filmleri

Önceki yıllarda Zeki DemirkubuzTuncel KurtizBarış BıçakçıMurathan MunganReha Erdem gibi sinemanın ve edebiyatın öne çıkan isimlerinin seçtikleri filmleri sinemaseverlerle buluşturan festivalin gelenekselleşen bölümü, bu yıl seyircisini yazar ve sinema oyuncusu Ercan Kesal rehberliğinde, sinema sanatında adalet ve vicdan olgusunun farklı yüzlerini “Sinemanın Gücü ve Sinemada Adalet-Vicdan Olgusu” başlığı altında izlemeye çağırıyor. Amerika Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilen seçkide sinemanın bu gücüne ayna tutan üç farklı coğrafya ve dönemden, üç farklı film yer alacak.

*12 Kızgın Adam | 12 Angry Men (Sydney Lumet)
2 Aralık 2017 Cumartesi21:00 | Bilet Satın Al

*Öldürme Üzerine Kısa Bir Film | A Short Film About Killing (Krzysztof Kieslowski)
3 Aralık 2017 Pazar12:00 | Bilet Satın Al

*Satıcı | The Salesman (Asghar Farhadi)
3 Aralık 2017 Pazar14:00Bilet Satın Al


Tüm bu filmlerin sadece Lavarla seçkisi olduğunu unutmayınız. Dilerseniz bütün festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 23. Gezici Festival’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Vimeo

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...