Pusu'laEtkinlikFestival

23. Ankara Uluslararası Caz Festivali

1996 yılında serüvenine ODTÜ Caz Günleri adıyla başlayıp 2002 yılına kadar bu şekilde devam eden ve Caz Derneği tarafından bu yıl 23. kez düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 26 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ve 17 gün boyunca Ankara’yı yine caz müziğinin birbirinden farklı yorumlarıyla buluşturacak.

Yıllardır ana sponsorsuz şekilde düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu festivalerinden bir tanesi olan Ankara Uluslararası Caz Festivali, bu sene her bir ayrı ayrı sevilen şehrin 6 farklı noktasında müzikseverleri yine caza doyuracak. Samm’s Bistro, MEB Şura Salonu, Gaga Play, Siyah Beyaz, Sheraton Otel Balo Salonu, Yılmaz Güney Sahnesi.

 

Her yıl cazla önemli konulara dikkat çekmek isteyen festival, bu sene de cinsiyet eşitliliğinin cazda karşılığını bulduğuna inandığı Düetler temasını seçti. Bu bağlamda 1 kadın ve 1 erkeğin sahnede eşit koşullarda iletişim kurabiliyor olmasının ve bunun görünür kılınmasının altı yeniden cazla çizilmek istenmektedir.

Lavarla’nın da bu sene medya sponsorları arasında yer aldığı 23. Ankara Uluslararası Caz Festivali’nde bizleri neler bekliyor olacak?

PROGRAM

Türk caz müzisyelerinin desteklenmesi amacıyla her sene en az 3 grubu bir konser salonunda ilk kez izleyiciyle buluşturan festival, bu sene yine Amerika’dan Hollanda’ya İsveç’ten İran’a birçok farklı ülkeden sanatçıyı ve ekibi Ankaralı cazseverlerle bir araya getirecek.

Amerika caz sahnelerinin iki güçlü sesi Deborah Davis ve Allan Harris, günümüzün parlayan genç yeteneklerinin buluşması Sanne Rambags ile Can Somel ikilisi, geliştirilmiş bir vokal ile enstrumental tekniklerin harmanlanıp sahnede düşündürücü bir deneysel müziğe dönüşmesini sağlayan Sascha Ley ve Laurent Payfert çifti, AN isimli projeleriyle ülkelerinin yerel ve etnik ögeleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları bi araya getiren füzyon müziğin yaratıcıları Asena Akan ile Nima Houshdar ve çok daha fazlası bu sene Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin programında yer alacak. Dilerseniz detaylı festival programına buradan göz atalabilirsiniz.

ÖZEL ETKİNLİKLER

Festival bu yıl da yine birbirinden güzel özel etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek. 1941 İstanbul doğumlu İsveç’in en önemli caz vokallerinden Hayati Kafe, en son 1961 yılında verdiği konserden tam 58 yıl sonra Türkiye’nin tartışmasız en önemli kadın caz sanatçılarından Sibel Köse ile Ankara’da yeniden sahneye çıkacak.

Bununla birlikte Chet Baker, Tony Scott gibi dünyanın en ünlü caz sanatçılarını 80’li yıllarda Türkiye’ye getiren, ülkemizdeki caz festivallerinin atası kabul edilen Bilsak Caz Festivali’nde sadece 3 Türk grubun yer aldığı 1985 senesindeki ilk etkinlikte ülkemizi temsil eden Tuna Ötenel, Emin Fındıkoğlu ve dostları aradan geçen 34 senenin ardından bu sefer 23. Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin açılış konseri için yeniden bir araya gelecek ve Ankaralılara unutulmaz bir gece yaşatacak.

Ayrıca 12 Mayıs – Anneler Günü’ne denk gelen festivalin kapanış gününde annelere özel Kahvaltıda Caz konseri bu sene değişik bir Anneler Günü sürprizi olabilecek nitelikte.

DİĞER ETKİNLİKLER

Bunlara ek olarak ise festivalin temasının yeniden vurgulanacağı ve UNICEF, UNWOMEN, CEID, Caz Derneği’nden önemli isimlerin yer alacağı Cinsiyet Eşitliği Söyleşisi, Goethe Institut’un destekleriyle Almanya’da Caz Tarihi Sergisi ile Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültütesi öğrencilerinin yapmış olduğu Festival Afiş Tasarım Yarışması Sergisi 23. Ankara Uluslararası Caz Festivali programında yer alacak diğer etkinlikler.

BİLETLER

25 ila 69 TL arasında değişen festival biletlerini dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz etkinlik günleri etkinlik gişelerinden bizzat giderek satın alabilirsiniz. (Tabi ki biletlerin tükenebileceği ihtimalini de unutmamak lazım.)


Festival ile ilgili tüm son dakika detaylarını festival boyunca sosyal medya hesaplarımızdan takip edebileceğinizi unutmayınız lütfen.

Bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte caza doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Instagram | Twitter

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir