Pusu'laEtkinlikFestival

22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin Uçuşunu Yazıyor!

Bir festival düşünün seçkisinin tamamı sadece kadın yönetmenlerden ve festival ekibinin büyük çoğunluğu da kadınlardan oluşmuş olsun… Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 22. kez havalanacak olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 23 – 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek ve Ankaralıları yeniden sinemayla buluşturacak.

Hikayem 22.0

22. senesinde festival, yeni hikayeler yaratmak, bu hikayeleri paylaşmak ve her daim hafızamızda tutmak adına bu sene Hikayem 22.0 temasıyla zorlu yolculuğuna devam edeceğini açıkladı.

 

Beş Kıta Bir Festival

Kanada’dan İspanya’ya, Hindistan’dan Almanya’ya, Şili’den Fransa’ya, Kenya’dan Yeni Zellanda’ya kadar uzanan bir genişlikteki onlarca ülkenin dünyaca ünlü kadın film festivaleri kendi imkanlarıyla bavullarına koydukları filmlerle bu yıl festivale desteğe geliyor. Hem de festival boyunca Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde kurulu olacak olan standlarda kendileriyle tanışma imkanını da bulabileceksiniz.

Rekor Katılım

Bu sene anasponsorsuz ve Kültür Bakanlığı desteği olmadan düzenlenecek olan festivale dünyanın dört bir yanından uzun, belgesel, kısa, canlandırma türlerindeki yapımlarıyla tam 1721 kadın yönetmen başvurarak festival tarihinde bir rekora imza attı.

Seçiçi kurullar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ise 140 film 22. Uçan Süpürge kapsamında Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak ve yine birçok ilk eşliğinde 7 günlük keyifli bir sinema şöleni sunacak.

Peki Lavarla olarak bizim de medya sponsorları arasında yer aldığımız 22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde sinemaseverleri neler bekliyor olacak?

Bölümler

Festival bu sene yılın başarılı kadın yapımlarının yer aldığı ve Belçika, Norveç, Hindistan’dan gelen jürilerin değerlendirip, ödül vereceği Her Biri Ayrı Renk – Fipresci, yerli yapımlardan oluşan Sinemamız, göç ve mülteci filmlerini kapsayan Yersiz Yurtsuz, sadece aşk filmlerinin dahil olduğu Ah Minel Aşk, dünyanın öteki taraflarından gelen Uzak Diyarlar, queer kuşağı Pembesiz Mavisiz, olmazsa olmazlardan Hikayemiz | Feminizm, gülümseten filmlerin adresi Dertsiz Tasasız(!), Olay Yeri | Aile, Kadın Yaşam Yaşam Özgürlük, En Gerçekler | Belgeseller, Kısa İyidir, Animasyonlar ve beş kıtadan gelen kadın film festivallerinin seçkilerinden oluşan Festivallerden olmak üzere 14 bölümden oluşacak.

Ödüller

Bu yıl festivalde Onur Ödülleri Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri Meltem Cumbul ve Pelin Esmer’e, Tema Ödülü Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne ve Genç Cadı Ödülü ise Gözde Çığacı’ya verilecek. Ödüller, festivalin 23 Mayıs’ta Büyük Tiyatro’da gerçekleşecek olan açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

İlk ve Özel Gösterimler

Her sene Ankara’ya ilkler yaşatan festival bu sene de geleneğini sürdürmeye devam edecek. Bir sığınmacı olarak Avusturya’da yaşayan Suriyeli yönetmen Sara Fattahi’nin Türkiye prömiyeri yapacağı Kaos, yedi kadın aşçının mutfaktaki devrimini anlatan Ateş | Bir Mutfak Devrimi ve Mart ayında dünya prömiyerini yapan Babam İçin Bir Ay Ankara’da ilk gösterimlerini yapacak filmlerden sadece bazıları.

Anısına

Ayrıca festival Mart ayında kaybettiğimiz sinema tarihinin önemli isimlerinden Anges Varda’yı Yüzler ve Mekanlar ve geçtiğimiz yıl Ocak ayında yıldız olan Ursula K. Le Guini’yi de çekilmesi 10 yıl süren Worlds Of Ursula özel gösterimleriyle anacak. Gösterimler sonunda ise söyleşiler gerçekleştirilecek.

Diğer Etkinlikler

Bununla birlikte her sene olduğu gibi bu sene de festival gösterimler dışında alternatif etkinliklere de yer vermeye devam edecek. Meltem Cumbul ile Oyunculuk Atölyesi, Kısa Film Atölyesi, Şeyda Taluk ile Hikaye Anlatıcılığı bunlardan bazıları. Gösterimlerin aksine tamamının ücretsiz olduğu etkinliklere sadece kayıt yaptırarak katılabilirsiniz. (Kontenjanların sınırlı olduğunu belirtmeliyiz.)

Bilet ve Festival Programı

Bilet kısmına geldiğimizde ise Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek olan kısa, animasyon ve belgesel gösterimlerinin 5 TL, diğer gösterimlerin yapılacağı Büyülü Fener Kızılay Sineması’ndaki ilk gösterimlerin 9 TL, indirimlinin 15 TL ve tamın 18 TL olduğu festival biletlerini dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sineması’na (satışa çıktığında) bizzat giderek temin edebilirsiniz. Ayrıca belirtilenlerin dışında diğer tüm gösterim ve etkinliklerin tamamının ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Festivalle ilgili daha fazlasına ve detaylı tüm programa açıklandığında buradan ulaşabilirsiniz.

Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz ve bununla birlikte 22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde Kesinlikle İzlenmesi Gereken Filmleri – Lavarla Seçkisi çok yakında yayında olacak.

Bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Instagram | Twitter

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir