Sponsorlu

2022’nin 6 özgeçmiş trendi

İş dünyası dinamik değişkenlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Değişikliklerle beraber iş bulmak amacıyla özgeçmiş/CV düzenleyen adayların dikkat etmesi gereken önemli noktalar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla iş dünyası içerisinde yer edinmek isteyen kişilerin, yeni trendleri takip etmeleri ve yeni eğilimleri olabilecek en etkili şekilde kullanmaları, oldukça büyük bir avantaja sahip olmalarını sağlamaktadır.

Teknolojide atılan yeni adımlar, ülkelerin yaptığı yeni anlaşmalar, ekonomik değişkenler, sektörler içerisindeki yeni gelişmeler ve yöneticilerin aldığı politik kararlar, iş dünyasındaki dinamikleri oluşturan temel faktörlerdir. Bu faktörler iş dünyasını doğrudan ve dolaylı etkilemektedir. Söz konusu etki sonucunda piyasalar ve sektörler içerisinde farklı trendler, yani farklı eğilimler meydana gelmektedir.

Günümüz Türkiye koşullarında enflasyon ve ekonomik anlamda bir dalgalanma yaşandığı açıkça görülmektedir. Bu dalgalanma sonucunda birçok şirket ve işletme küçülme politikası  izlemektedir. Bu kapsamda iş bulmak her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Dolayısıyla iş ilanlarına yapılan başvuru sayısı artmakta ve bu artışla adaylar arasındaki rekabet yükselmektedir.

Rekabetin yükselmesiyle birlikte başvuru dokümanlarının önemi daha kritik bir pozisyona gelmiştir. Bu sebeplerle iş dünyasında başarılı olmak isteyen bir adayın öncelikle başarılı bir şekilde özgeçmiş ve CV hazırlama basamaklarını tamamlaması gerekmektedir.

Bu basamaklar içerisinde en çok dikkat edilmesi gerekenler, doğru bir format ve şablon seçmek, sade bir içerik hazırlamak ve okunaklı bir dil kullanmaktır. Bu basamaklarla birlikte yeni trendleri içeriğe uygun bir şekilde dahil etmek, mükemmel bir özgeçmiş oluşturmanın anahtarıdır.

Yazı içerisinde 2022 yılında dikkate alınması gereken 6 farklı güncel trendi inceleyebilirsiniz. Bu trendleri özgeçmişiniz içerisinde kullanarak yapacağınız iş başvurularında avantajlı bir konuma geçebilirsiniz.

1.  Liderlik özelliğinizi ön plana çıkarın

İş dünyasındaki değişen faktörler sonucunda işe alınmak istenen adaylarda liderlik özelliği popüler bir şekilde aranmaktadır. İş dünyası içerisinde liderlik, gerektiği zaman sorumluluk alabilecek bir yapıya sahip olmak, işleyişte süregelen sorunları tespit edebilmek, sorunlara karşı akılcı, sezgisel ve pratik çözümler bulabilmek, bilgi bakımından tam donanımlı hale gelmek ve güçlü iletişim becerileriyle diğer çalışanlara önderlik edebilmek olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde bulunan şirketlerin ve işletmelerin izlediği küçülme politikasının sonucunda adaylarda aradıkları liderlik özelliği daha çok öne çıkmaktadır. Çünkü az personelle olabilecek en verimli şekilde planlanan işler yürütülmeye çalışmaktadır. Bu sebeplerle kişisel liderlik özelliğinizi geliştirmeniz ve bu özelliğinizi iyi bir şekilde özgeçmişiniz içerisinde sunmanız oldukça önemlidir.

Liderlik özelliğinizi geliştirmek ve deneyim kazanmak için eğitim programlarına katılabilir, küçük çaplı etkinliklerde rol alabilir ve gönüllü faaliyetlere başvuru yapabilirsiniz. Gerekli gelişimi sağladıktan sonra, özgeçmişiniz içerisinde abartıdan kaçınarak liderlik özelliklerinizi belirtmelisiniz. Buradaki temel amaç, özgeçmişinizi okuyan bir kişinin gerektiği zamanda kontrolü ele alabileceğinizi, kendinizden emin olduğunuzu, bilgi birikiminize güvendiğinizi ve sınırlarınızı bildiğinizi ifade etmektir.

Ekstra bir bilgi olarak ilgi alanlarınız, liderlik yeteneğinizin geliştiğini dolaylı olarak ifade edebilir. Örneğin herhangi bir spor branşında kaptan pozisyonunda olduğunuzu belirtmeniz ya da topluluk karşısında rahatça konuşma becerisine sahip olduğunuzu ifade etmeniz, özgeçmişinizi okuyan işverenlere liderliğe yatkın olduğunuzu gösterecektir.

klavyede cv

2.  Somut veriler kullanın

İş dünyası içerisinde herhangi bir sektörde iş arayan adaylar, özgeçmişleri içerisinde genel bilgiler vererek kendilerini tam anlamıyla ifade ettiklerini düşünmektedir. Fakat bu düşünce şekli oldukça yanlıştır.

Örneğin günümüzde birçok farklı sektörde yabancı dil bilgisi popüler olarak aranan bir niteliktir. Adaylar yabancı dil niteliklerini “Orta seviyede İngilizce konuşabiliyorum” ya da “B1 seviyesinde İngilizce konuşabiliyorum” gibi cümlelerle genelleyerek ifade etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, işverenlere somut veriler sunmak ve iddia edilen nitelikleri tasdik etmektir.

Orta seviye İngilizce konuştuğunuzu ifade etmek, özgeçmişinizi okuyan kişinin aklına yeterliliğinizi sorgulayacak soru işaretlerini getirecektir. Bu durumda yapmanız gereken şey, orta seviye İngilizce konuştuğunuzu somut sınav sonuçlarıyla belgelemek, yurt dışında tecrübe edilen iş deneyimini belirtmek veya yabancı dil düzeyini ölçmek adına yapılabilecek herhangi bir mülakata açık olduğunuzu göstermek olacaktır.

3.  Anahtar kelimeler kullanın

Özgeçmiş içerisinde kullanılan anahtar kelime kavramı, ilgili iş alanı ve pozisyonu hakkında aranan temel nitelikleri belirten kelimeleri temsil etmektedir. Günümüzde iş başvurularının incelenmesinde yapay zeka kullanımı oldukça popüler bir hale gelmiştir. Yapay zeka, adayların özgeçmişlerinde bulunan kelimelere odaklanmaktadır. Yazılımında bulunan anahtar kelimeleri adayın özgeçmişi içerisinde tarayarak çalışmaktadır.

Birçok adayın özgeçmişini hızla okumak ve değerlendirmek, yapay zeka ile daha kolay bir hale gelmektedir. Ayrıca zamandan tasarruf etmeyi de sağlamaktadır. Sonuç olarak bu tarama sonucunda adayların dokümanları bir ön eleme sürecinden geçmektedir.

Bu kapsamda meslek dalınızda kullanılan anahtar kelimeleri tespit ederek özgeçmişiniz içerisinde kullanmanız, yapay zeka tarafından yapılan taramaları başarılı bir şekilde geçmenizi sağlayacaktır. Sektörünüz içerisinde bulunan anahtar kelimeleri bilmiyorsanız, internet üzerinde araştırma yaparak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

4.  Özgeçmişinizi ilgili iş ilanına göre özelleştirin

Farklı iş ilanlarına aynı özgeçmişi göndererek başvuru yapmanız, sizin için yanlış bir strateji olacaktır. Çünkü özgeçmiş, ilgili işe göre düzenlemeniz gereken bir dokümandır ve ilgili işte aranan niteliklerinizi ön plana çıkarmak için size sunulan önemli bir fırsattır.

İş dünyasında benzer görevleri üstlenerek hizmet veren şirket ve işletmelerde bile belirgin farklılıklar vardır. Bu durumda verilen iş ilanlarında aranan yetenekler değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerle başvuru yapmak istediğiniz iş ilanını göz önünde bulundurarak özgeçmişiniz üzerinde değişiklikler yapmanız, başvurunuzdan olumlu yanıt almanızı sağlayabilecek bir etkendir.

5.  Sade ve kısa bir özgeçmiş hazırlayın

Özgeçmişinizi olabildiğince kısa ve sade bir yapı üzerinde hazırlamanız, işverenler tarafından özgeçmişinizin incelenmesini kolaylaştıracaktır. Adayların özgeçmişlerini hazırlarken 1 sayfayı geçmemeleri önerilmektedir. Özgeçmişiniz içerisinde kendinizi detaylı olarak tanıtmak yerine, aranan nitelikleri gerektiği kadar vurgulamalısınız.

Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra başvuru yapacağınız iş ilanında aranan özellikleri göz önünde bulundurarak içeriğinizi dikkatlice kontrol etmelisiniz. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz kısımları içeriğinizin içerisinden çıkarmalısınız. Böylece olabilecek en sade yapıyı oluşturabilirsiniz. Abartıdan kaçınarak kendinizden ve niteliklerinizden sade bir şekilde bahsetmek, sizin için artı puan oluşturacaktır.

kadın çalışan bilgisayar başında

6.  Görsel tasarıma özen gösterin

Oluşturacağınız özgeçmiş içerisinde göze hitap etmeyi hedeflemek, işverenler veya insan kaynakları personelleri tarafından hakkınızda öğrenilmek istenilen bilgilerin ve aranan niteliklerin daha kolay bulunmasını sağlayacaktır.

Özgeçmişiniz içerisinde görsel açıdan güçlü bir yapı oluşturmak oldukça kolaydır. Titiz bir çalışma yaparak özgeçmişinizi kolayca görsel açıdan daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Sayfa boşluklarına, satır aralarına, başlıklara ve font seçimine dikkat edebilir, gerekli gördüğünüz noktada yeni bir düzenleme yapabilirsiniz.

Sonuç

Kısa bir süre içerisinde iş başvurularınızdan olumlu yanıt almak istiyorsanız, güncel eğilimleri göz önünde bulundurarak özgeçmişinizi revize etmelisiniz. Yenilikleri uygulamak için geç kalmanız, iş bulma sürecinizi uzatabilecek olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir.

Günümüz şartlarında iyi bir iş bulmak sancılı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde piyasa eğilimlerini olabildiğince lehinize kullanmak, zorlu süreci kolaylaştırmanız için değerlendirmeniz gereken bir avantajdır. Bu avantajdan doğru bir şekilde faydalanmak sizin elinizdedir.

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

  Bir Cevap Yazın

  hop scooter elektrikli scooter Yeşil

  Şehrin Keyfini Sür: HOP! Scooter

  Temiz hava gereksiniminin arttığı bu günlerde sürdürülebilir yaşam adına her birimize görev düşüyor, özellikle de karbon ayak izimiz konusunda. Zira enerji konusu, iklim krizinde büyük...  diyet enstitu, maidan Pusu'la

  Ankara’nın Yeni Beslenme Merkezi: Diyet Enstitü

  Türkiye’nin en büyük diyet merkezlerinden birinin artık Ankara’da olduğunu biliyor muydunuz? Maidan’daki ofisinde yaklaşık 1 aydır hizmet vermeye başlayan çiçeği burnunda Diyet Enstitü’den bahsediyorum. Aşina...