EtkinlikFestivalEngelsiz

12. Engelsiz Filmler Festivali’ne geri sayım başladı

Sinema başta olmak üzere kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması için yolculuğuna başlayan ve bu sene 12’nci yaşını kutlayan Türkiye’nin ilk ve tek erişebilir film festivali Engelsiz Filmler Festivali, 7 – 13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Puruli Kültür Sanat tarafından “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” mottosuyla on bir yılı geride bırakan Engelsiz Filmler Festivali, bu sene yine Paribu Cineverse Ankamall ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleştirilecek.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazılı olarak hazırlatıp, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekanları tercih etmeye dikkat ediyor.

Lavarla’nın yeniden basın sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankara’yı neler bekliyor?

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl “Yarışmalar”, “Kaleydoskop”, “Oditoryum” , “Parmak İzi” , “Çocuklar İçin” adlı beş tematik başlıktan oluşuyor ve seçkisinde 15 tanesi kısa, 7 tanesi de çocuk olmak üzere toplamda 41 film yer alıyor.

YARIŞMALAR

Engelsiz Filmler Festivali bu sene de Ulusal Uzun Film ve Uluslararası Kısa Film kategorilerinde ödüller dağıtacak.

Ulusal Uzun Film Yarışması

Festivalin son yıllardaki en heyecanlı bölümlerinden Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu sene Mete Gümürhan’ın Rotterdam’da doğup büyümüş Zeki’nin, annesinin kaybı ve babasının Türkiye’ye taşınma kararıyla yaşadığı travmaya odaklandığı Beraber, Aslı Özge’nin bir apartman avlusunda sıkışıp kalan bina sakinleri arasındaki endişe ve korkuyu perdeye taşıdığı Kara Kutu, Büşra Bilginer’in kamerasını yıllar sonra bir araya gelen dört kız kardeşin hikayelerine çevirdiği Kıyıda, Aslıhan Ünaldı’nın parçalanmış bir ailenin çıktıkları yelken yolculuğunda yeniden bağ kurma çabalarına odaklandığı Suyun Üstü ve Nehir Tuna’nın 90’ların sonunda Türkiye’deki siyasi kutuplaşma ortamında 14 yaşındaki Ahmet’in yaşadıklarını perdeye taşıdığı Yurt olmak üzere 5 film yer alıyor. 

Bölüm kapsamında sinema yazarı Evrim Kaya, yönetmen Somnur Vardar ve akademisyen Ali Karadoğan’da oluşan yarışma jürisi tarafından seçilecek En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve izleyicilerin seçeceği Seyirci Özel Ödülü, 13 Haziran Perşembe akşamı Goethe-Institut Ankara’daki kapanış töreninde açıklanacak ve takdim edilecek. Tanıtım Filmi

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Kısa film türünün gelişimine katkıda bulunmak, bu alandaki üretimin artmasını teşvik etmek ve türün yönetmenlerine destek olarak kısa film severler ile yönetmenleri bir araya getirmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması’na 28 farklı ülkeden 136 kısa film başvurdu ve bunlar arasından 15 film finale kalmaya hak kazandı.

Jüri değerlendirmelerinin ardından En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında ödüle layık görülen filmlere 13 Haziran akşamı ödülleri takdim edilecek. Detaylar | Jüri Üyeleri | Tanıtım Filmi

KALEYDOSKOP

Festivalin sevilen ve her sene merakla beklenen bölümlerinden birisi olan Kaleydoskop, bu sene dünya sinemasında dikkat çeken beş filmdeki farklı kültür ve yaşamları yine izleyiciyle buluşturacak.

Jianjie Lin’e Pekin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran, ergenlik çağındaki oğullarının esrarengiz arkadaşının etkisine kapılan bir aileyi konu alan Bir Ailenin Kısa Hikayesi / Brief History of a Family, yönetmen Bruno Dumont’un, iyi ve kötünün geçişkenliğini bilim-kurgu türünün eğlenceli bir yorumu ile sunduğu ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Ödülü ile ayrılan İmparatorluk / The Empire, ödüllü yönetmenler Małgorzata Szumowska ve Michał Englert’in, komünizmden kapitalizme geçiş sürecindeki Polonya’da kimliğini arayan bir karakteri odaklarına aldıkları … Kadın / Woman of …, Pekin Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik ödüllerini kazanan, Finlandiya sinemasının üretken yönetmenlerinden Teemu Nikki’nin, yeni bir başlangıcın peşinde olan iki arkadaşın arayışlarını kara mizahla perdeye taşıdığı Ölüm Yaşayanların Sorunudur / Death Is A Problem For The Living ve hayatta neyin değerli olduğu sorusunun peşine düşen ve geçtiğimiz yıl Nordic Docs’ta En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü kazanan Margreth Olin’in yönettiği Toprağın Şarkıları / Songs of Earth bu bölümde yer alacak yapımlar. Tanıtım Filmi

ODİTORYUM

Sinema ve müziği birleştiren bölümde bu sene “ses”e farklı yaklaşan ödüllü 3 film yer alıyor.

Seçki programı Oscar adayı yönetmen Sam Green’in eleştirmenler tarafından “sinematik bir meditasyon” olarak tanımlanan, bu yıl Advanced Imaging Society Lumiere Awards’ta En İyi Belgesel, Cinema Audio Society Ödülleri’nde Belgesel Ses Miksajında Üstün Başarı ödüllerine değer bulunan ve sesin zamanı bükerek dünyayı algılayışımızı derinden şekillendirme gücü üzerine odaklanan 32 Ses / 32 Sounds, elektroakustik müziğin öncüsü Luc Ferrari tarafından kurulan, ana akım dışı müziğin gelişimine adanmış “La Muse en Circuit” isimli kolektifin 40 yıllık tarihini, ses yaratımı deneylerinin perde arkasıyla birlikte beyazperdeye taşıyan Jérôme Florenville’in Başka Dinleme Biçimleri / Other Ways of Listening ve yönetmen Emilija Škarnulytė’nin, Çernobil Nükleer Santrali’nin kardeşi olarak anılan Litvanya’daki Ignalina Santrali üzerinden nükleer teknolojinin çağları aşan etkilerini benzersiz bir ses tasarımıyla anlatan Defin / Burial filmlerinden oluşuyor. Tanıtım Filmi

PARMAK İZİ

Engelsiz Filmler Festivali’nin kendilerine has üsluplarıyla iz bırakmış sinemacılara yer verdiği yeni bölümü Parmak İzi’nin ikinci konuğu, spor filmlerinin efsane ismi Danimarkalı yönetmen, şair, gazeteci, bisiklet ve caz müzik yorumcusu Jorgen Leth. 2024 yazını bir spor mevsimine çevirecek olan Yaz Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonları öncesinde Danimarkalı yönetmenenin beş sıra dışı spor belgeseli festival kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

“Kuzeyin Cehennemi” olarak bilinen ve bisiklet sporunun en zorlu yarışlarından biri olan Paris-Roubaix’de yaşanan mücadelelere odaklanan, Cehennemde Bir Pazar / A Sunday In Hell, yönetmenin 1973 yılındaki İtalya Bisiklet Turu (Giro d’Italia) boyunca yaptığı kayıtlardan oluşan Yıldızlar Ve Su Taşıyıcıları / The Stars and The Water Carriers, geleneksel Bask top oyunu olan Peloya’yı merkezine alan Pelota, Metallica grubunun kurucusu Lars Ulrich’in babası olan Danimarkalı efsane tenisçi Torben Ulrich’i mercek altına alan deneysel yapım Hareket Filmi / Motion Picture ve dünyanın en iyi masa tenisi oyuncularının eşsiz stillerine ve mücadelelerine tanık olacağımız Çin Masa Tenisi / Chinese Ping-Pong seçkideki filmler. Tanıtım Filmi

ÇOCUKLAR İÇİN

Festival bu yılda minik sinemaseverleri animasyon filmlerle buluşturacağı Çocuklar İçin seçkisinde Ev Ofis / Home Office, Gölet / Pond, Harvey, Kaz / The Goose, Kız Kardeşler Arasında / To Be Sisters, Saklambaç / Andersland ve Sandıkta Ne Var? / What’s In That Crate? filmleriyle yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmaya ve onların hayal güçlerini geliştirmeye devam edecek. Bölümdeki filmlerin tamamı otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerini sağlayan Otizm Dostu Gösterim formatında gerçekleştirilecek. Tanıtım Filmi

Ayrıca bölüm kapsamında minik sinemaseverlere yönelik bir canlandırma atölyesi yapılacak. Canlandırma sanatçısı Deniz Öcal’ın yürüteceği atölyenin kontenjanı 12 kişiyle sınırlı olacak.

BİLETLER

Paribu Cineverse Ankamall’deki gösterimlerin ücretli, Goethe-Institut Ankara’daki tüm gösterimlerin ve diğer etkinliklerin ücretsiz olduğu festivalin 50 TL değerindeki tek tip biletlerini dilerseniz buradan çevrimiçi olarak ya da dilerseniz bizzat Ankamall’e giderek temin edebilirsiniz.

Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Kendiniz gibi keyifli bir haziran geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 12’nci Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirdepremde engelli bireyler Meseleler

Deprem sonrası engelli bireyler ve hakları

Türkiye’de engelli bireyler ile ilgili istatistiki bilgiler oldukça sınırlı. 2011 TÜİK verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Ancak bu sayının çok...