Pusu'laFestivalSinema

11. Engelsiz Filmler Festivali’nde farklı kültür ve yaşamları bir araya getiren Kaleydeskop Seçkisi

Puruli Kültür Sanat’ın düzenlediği, 20-26 Ekim arasında Ankara’da, 4-5 Kasım’da Eskişehir’de on birinci kez sinemaseverlerle buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali,  dünya sinemasında farklı kültür ve yaşamları konu alan ödüllü filmleri Kaleydoskop bölümünde izleyiciyle buluşturuyor.

Bir annenin gözlemi: Canavar

Japon yönetmen Kore-eda Hirokazu’nun 2023 Cannes Film Festival’inde Kuir Palmiye ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Canavar (Monster) filmi bu yıl Kaleydoskop seçkisinde yer alıyor. Minato’nun annesinin, oğlundaki garip davranışları fark etmesi ve bu değişimin nedeninin öğretmeni olduğundan şüphelenmesiyle başlayan filmde, hikaye ilerledikçe anne, öğretmen ve çocuğun gerçekleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Kökenini gizlemeye çalışan bir gencin hikayesi: Dereler Özgün Aksın

Seçkide yer alan bir diğer film Norveçli yönetmen Ole Giæver’ın birçok uluslararası festivalden ödüllü filmi Dereler Özgür Aksın (Let the River Flow), ırkçılığa uğramamak için kültürel kimliğini gizlemek isteyen genç bir öğretmenin çoğunlukla Samilerin yaşadığı bir bölgedeki nehri koruma mücadelesi ile yaşadığı içsel çatışmaları konu alıyor.

Film, 2023 Göteborg Film Festival’inde En İyi Film Seyirci Ödülü, En İyi Film FIPRESCI Ödülü, 2023 Amanda Awards’da En İyi Film, En İyi Yönetmenlik, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini, 2023 Tromsø International Film Festivali’nde En İyi Film Seyirci ödüllerini kazandı.

Her şeye sahip olmaya alışmış bir insanın sarsılma hikayesi: Hoşçakal Yabancı

goodbye stranger

Hollandalı yönetmen Aaron Rookus’un Hoşçakal Yabancı (Goodbye Stranger) filmi seçkideki filmlerden bir diğeri. Hayatta her istediğine sahip olmaya oldukça alışmış Paul’un, yurtdışından gelen bir teklifi elinden kaçırıp dünyasının sarsılmasıyla başlayan film, Amsterdam’ın sokaklarında müziğe bulanmış bir yaz mevsiminde ruhunu arayışını konu alıyor.

Belgesel için çıktıkları yolda beklenmedik durumlarla karşılaşan bir ekip: Kör Noktada

Kaleydoskop seçkisinde yer alan bir diğer film ise Kürt asıllı Alman yönetmen Ayşe Polat’ın ödüllü filmi Kör Noktada (In The Blind Spot Im Toten Winkel). Film, bir Alman film ekibinin Türkiye’nin kuzeydoğusunda belgesel çekmek için yola çıkması ile karşılaştıkları karanlık örgütleri ve gizemli güçleri konu alıyor.

Film, 2023 İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Altın Lale, Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ödüllerini aldı.

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, tüm etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen festivalin destekçileri arasında ABD Büyükelçiliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, British Council Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı, Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, Hollanda Krallığı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Goethe-Institut yer alıyor.

Lavarla’nın bu yıl da basın destekçileri arasında yer aldığı festivale dair detayları web sitesinden ve Lavarla sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın
Etkinlik

34. Ankara Film Festivali başlıyor

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...