EtkinlikFestivalEngelsiz

11. Engelsiz Filmler Festivali ödüllü yapımlar, yeni seçkiler ve erişilebilir sinema deneyimiyle başlıyor

Sinema başta olmak üzere kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması için yolculuğuna başlayan ve bu sene 11. yaşını kutlayan Türkiye’nin ilk ve tek erişebilir film festivali Engelsiz Filmler Festivali, 20 – 26 Ekim tarihleri arasında hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Ardından festival 4 – 5 Kasım’da Eskişehir’de devam edecek.

Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2023 Afiş

Puruli Kültür Sanat tarafından “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” mottosuyla on yılı geride bırakan Engelsiz Filmler Festivali’nin  20 – 26 Ekim tarihlerindeki Ankara ayağı Paribu Cineverse Ankamall ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazılı olarak hazırlatıp, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekanları tercih etmeye dikkat ediyor.  

Lavarla’nın yeniden basın sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankara’yı neler bekliyor?

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl “Yarışmalar”, “Kaleydoskop”, “Parmak İzi”, “İnsanlık Onuru” , “Cumhuriyete Doğru” ve “Çocuklar İçin” adlı altı tematik başlıktan oluşuyor ve seçkisinde 16 farklı ülkeden 17 tanesi kısa, 4 tanesi de çocuk olmak üzere toplamda 34 film yer alıyor.

YARIŞMALAR

Engelsiz Filmler Festivali bu sene de Ulusal Uzun Film ve Uluslararası Kısa Film kategorilerinde ödüller dağıtacak.

Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2023 - Ulusal Uzun Yarışması

Ulusal Uzun Film Yarışması

2022 – 2023 yapımı beş başarılı filmin yarışacağı bölümde Şenay Aydemir, Selda Taşkın ve Zeynep Ünal’dan oluşan yarışma jürisi tarafından seçilecek En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve izleyicilerin seçeceği Seyirci Özel Ödülü, 26 Ekim Perşembe akşamı Goethe-Institut Ankara’daki kapanış töreninde açıklanacak. Tanıtım Filmi

*Yarışma filmleri alfabetik şekilde düzenlenmiştir.

AYNA AYNA
Yapım: 
Türkiye – 2022   Süre: 114 Dakika   Tür: Dram 
Yönetmen:
Belmin Söylemez
Senaryo:
Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu

2012 yılında ilk uzun metrajlı filmi Şimdiki Zaman ile adından bolca söz ettirdikten sonra kendini geriye çeken yönetmen Belmin Söylemez’in 10 yıl aranın ardından yeniden beyaz perdeye döndüğü ve 42. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülü alan son filmi Ayna Ayna, farklı hayatlara sahip üç kadının yollarının kesişmesi ile başlayıp üzerlerindeki baskının artmasıyla hayalleri için aynı kararları almaya sürüklenmelerini anlatıyor.

Gösterim Tarihi
23 Ekim 2023 – Pazartesi | 21.00 – Paribu Cineverse Ankamall


 BARS
Yapım: Türkiye – 2023   Süre: 101 Dakika   Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Orçun Köksal

Prömiyerini yaptığı 42. İstanbul Film Festivali’nde “Seyfi Teoman En İyi İlk Film” ödülüne layık görülen Orçun Köksal’ın ilk uzun metrajlı filmi Bars, soyu tükenmiş Anadolu parsına dair iz bulmak isteyen Zoolog Emre ve Veysel’in Anadolu’da bir yolculuğa çıkmasıyla gelişen olayları konu alıyor.

Gösterim Tarihi
24 Ekim 2023 – Salı | 15.30 – Paribu Cineverse Ankamall


BOŞLUKTA
Yapım: 
Türkiye – 2022   Süre: 67 Dakika   Tür: Belgesel
Yönetmen:
Somnur Vardar

Somnur Vardar’ın 2023’in başarılı belgesel yapımlarından Boşlukta, inşaatlarda duvarcılık yapan Ferhat ile Emrah’ın zorlu çalışma koşulları ve gelecek kaygısıyla bunalıp, bu kısır döngüden çıkmanın arayış hikayesini ele alıyor.

Gösterim Tarihi
24 Ekim 2023 – Salı | 21.00 – Paribu Cineverse Ankamall


IGUANA TOKYO
Yapım:
Almanya, Japonya, Türkiye – 2022   Süre: 74 Dakika
Tür: Dram, Bilim Kurgu 
Yönetmen –
Senaryo: Kaan Müjdeci

Bundan 8 yıl önce Cannes Film Festivali’nin Cinefondation L’atelier programına seçilerek henüz emekleme aşamasında dikkatleri üzerine çekerek beklentiyi yükselten ve geçtiğimiz sene Antalya Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Iguana Tokyo, Tokyo’da yaşayan bir ailenin evcil iguanalarının tüm sürecini izlediği “M2” adlı sanal gerçeklik oyununu oynamaya başlamalarıyla birlikte hayatlarının nasıl tamamen değiştiğine odaklanıyor.

Gösterim Tarihi
25 Ekim 2023 – Çarşamba | 15.30 – Paribu Cineverse Ankamall


KİM MİHRİ
Yapım: 
Türkiye – 2022   Süre: 89 Dakika   Tür: Belgesel
Yönetmen:
Berna Gençalp

Yarışma seçkisinin diğer belgesel filmi, Berna Gençalp’in Altın Portakal’dan “En İyi Belgesel Film” ödüllü son yapımı Kim Mihri, Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikayesini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Gösterim Tarihi
25 Ekim 2023 – Çarşamba | 21.00 – Paribu Cineverse Ankamall


Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2023 - Uluslararası Kısa Film Yarışması

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Kısa film türünün gelişimine katkıda bulunmak, bu alandaki üretimin artmasını teşvik etmek ve türün yönetmenlerine destek olarak kısa film severler ile yönetmenleri bir araya getirmek amacıyla bu yıl ikinci kez düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması’na 23 farklı ülkeden toplamda 121 kısa film başvurdu ve bunlar arasından 10 farklı ülkeden 14 film finale kalmaya hak kazandı.

Geçtiğimiz yıl para ödülü de eklenen yarışmada; En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo 500’er USD, En İyi Film ise 1000 USD’nin sahibi olacak. Jüri değerlendirmelerinin ardından ödüle layık görülen filmlere 26 Ekim Perşembe akşamı ödülleri takdim edilecek. Detaylar | Jüri Üyeleri | Tanıtım Filmi


Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali 2023 - Kaleydoskop

KALEYDOSKOP

Festivalin sevilen ve her sene merakla beklenen bölümlerinden birisi olan Kaleydoskop, bu sene dünya sinemasında dikkat çeken üç filmdeki farklı kültür ve yaşamları yine izleyiciyle buluşturacak.

Japon yönetmen Kore-eda Hirokazu’nun dünya prömiyerini yaptığı 76. Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödülleriyle dönen son filmi Canavar / Monster, Norveçli yönetmen Ole Giaever’in Göteborg Film Festivali başta olmak üzere ağırlıklı İskandinavya festivallerinden birçok ödüllü filmi Dereler Özgür Aksın / Let The River Flow ve Hollandalı yönetmen Aaron Rookus’un her şeye sahip olmaya alışmış bir insanın sarsılma hikayesini ele aldığı filmi Hoşçakal Yabancı / Goodbye Stranger bölümde yer alacak olan yapımlar. Detaylar | Tanıtım Filmi


Parmak İzi - Ken Loach

PARMAK İZİ

Engelsiz Filmler Festivali’nin kendilerine has üsluplarıyla iz bırakmış sinemacılara yer vereceği yeni bölümü Parmak İzi’nin ilk konuğu dünya sinema tarihinin yaşayan en büyük ustalarından sayılan, İngiliz yönetmen Ken Loach. Kariyerinde 60’ıncı yılına girerken ilk günkü çizgisinde üretmeye devam eden yönetmenin üç filmi bölüm kapsamında seyirciyle buluşacak.

Maden işçileri, göçmenler ve kasaba sakinlerinin hikayesini anlatan Umudunu Kaybetme / The Old Oak, geçimlerini sağlamak için her türlü yola başvuran ailelerin hikayesine odaklanan Yağan Taşlar / Raining Stones ve 15 yaşındaki bir çocuğun bir kerkenez ile arkadaş olma hikayesi Kerkenez / Kes seçkideki filmler. Tanıtım Filmi


İnsanlık Onuru

İNSANLIK ONURU

Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yıl İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75’inci yılına özel bölümü İnsanlık Onuru, insan hakları sorunlarına odaklanan biri uzun üçü kısa olmak üzere toplamda dört filmden oluşuyor.

İran asıllı Hollandalı yönetmen Nafiss Nia’nın ülkesine geri gönderilecek bir kadın sığınmacının umut arayışını anlatan ilk uzun metrajlı filmi Öğleden Sonra / That Afternoon, bölümün uzun metrajlı filmi konumunda. Kubra, Vaha / Oasis ve Sessizliği Gör / Regard Silence ise bölümün kısaları.

Ayrıca bölüm ve festival kapsamında 22 Ekim 2023 Pazar günü saat 13.00’te Goethe-Institut Ankara’daki kısa filmlerin gösteriminin ardından Selen Doğan’ın kolaylaştırıcılığında Gökçer Tahincioğlu ile Bülent Tekin’in katılımıyla “Herkes İçin İnsan Hakları” başlıklı bir forum düzenlenecek. Forum ücretsiz ve dileyen herkesin katılımına açık olacak. Tanıtım Filmi


Cumhuriyete Doğru

CUMHURİYETE DOĞRU

Engelsiz Filmler Festivali’nden bir özel seçki daha! Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel, EYE Filmmuseum’un uluslararası üne sahip koleksiyonundan seçilen 9 arşiv film ve toplamda 42 dakikalık yapımdan oluşan Cumhuriyete Doğru seçkisi Engelsiz Filmler Festivali 2023 programında! Tanıtım Filmi


Çocuklar İçin

ÇOCUKLAR İÇİN

Festival bu yılda minik sinemaseverleri animasyon filmlerle buluşturacağı Çocuklar İçin seçkisindeki Paolo’nun Mutluluğu / Paolo’s Happiness, Luce ve Kaya / Luce and The Rock, Atlıkarınca / La Calesita ve Kürk / Fur filmleriyle yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmaya ve onların hayal güçlerini geliştirmeye devam edecek. Bölümdeki filmlerin tamamı otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerini sağlayan Otizm Dostu Gösterim formatında gerçekleştirilecek. Tanıtım Filmi

Ayrıca bölüm kapsamında minik sinemaseverlere yönelik bir canlandırma atölyesi yapılacak. Canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından verilecek olan atölyenin kontenjanı 12 kişi ile sınırlı olacak.


BİLETLER

Paribu Cineverse Ankamall’daki gösterimlerin ücretli, Goethe-Institut Ankara’daki tüm gösterimlerin ve diğer etkinliklerin ücretsiz olduğu festivalin 35 TL değerindeki tek tip biletlerini dilerseniz buradan online olarak ya da dilerseniz bizzat Ankamall’e giderek temin edebilirsiniz.


  Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!


Kendiniz gibi keyifli bir ekim ayı geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 11’inci Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirdepremde engelli bireyler Meseleler

Deprem sonrası engelli bireyler ve hakları

Türkiye’de engelli bireyler ile ilgili istatistiki bilgiler oldukça sınırlı. 2011 TÜİK verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Ancak bu sayının çok...