Pusu'laEtkinlikFestival

1001 Perde Masalları: Ankara Tiyatro Festivali

Ankara, tiyatronun bir şehirle tamamen bütünleştiği belki de tek şehirdir. Bu koskoca şehir en soğuk ayaz akşamlarında bile sanatçısını alkışlamayı ihmal etmemiştir. Uzun yıllardır yılmadan, usanmadan, severek, koşa koşa sahnelerin tozunu yutmaya gitmiştir ve gidecektir. İşte belki de bu yüzden tiyatro seyircisi denince Türkiye’de ilk akla Ankara gelmektedir. İşte belki de bu yüzden tiyatro Ankara ile özdeşleşmiştir.

lavarla-tiyatro-ankara-seyircisi

Ve nihayet… Kasım ayına girip iyiden iyiye soğukları hissettiğimiz şu günlerde Ankara’nın 20 yıldır severek beklediği, her yıl onlarca farklı tiyatro grubunu bir araya getirerek Kasım soğuklarını unutturan, Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali programı açıklandı.

lavarla-21-ankara-uluslararasi-tiyatro-festivali

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf tarafından 20 yıldır aralıksız düzenlenen ve “Yaşanabilir bir dünya için sanat ..” mottolu festivalin 18 – 28 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 21. ayağına yurt dışı, üniversite toplulukları, şehir tiyatroları, çocuk tiyatroları, sokak tiyatroları, özel ve amatör tiyatrolar olmak üzere tam 140 tiyatro topluluğu katılmak için başvuruda bulundu ve festival komitesi bunların içerisinden bu yıl 46 grubu program dahiline ekledi. Ancak sonradan bu 46 etkinlik salon ve teknik sebeplerden dolayı 39‘a düşürüldü.

İşte biz de hem Lavarla ailesi hem de Ankaralı tiyatroseverler olarak içerisinde Çehov, Dostoyevski, Aziz Nesin, Emrah Serbes, Nejat Uygur, Emmanuel Robles gibi yazar ve yönetmenlerin oyunlarının olduğu ve Genco ErkalCan Gürzap, Ayça VarlıerSezai Aydın, Alev Oraloğlu, Mert Denizmen, Pamela Spence gibi sanatçıların yer alacağı festivalin öne çıkanlarını sizler için derledik. Haydi not alma zamanı !


#Ölü Ozanlar Derneği

lavarla-olu-ozanlar-dernegi1989 yılında N.H.Kleinbaum tarafından yazılıp, aynı yıl Avustralyalı yönetmen Peter Weir tarafından filmi çekilen ve geçtiğimiz yıl da ülkemizde Tiyatro Kedi ile tiyatroya uyarlanarak sahnelenmeye başlayan “Ölü Ozanlar Derneği”, büyük usta Can Gürzap liderliğindeki Tiyatro Kedi ekibi tarafından Ankara Tiyatro Festivali’nde sahnelenecek. Oyun, hayatınızı yeniden sorgulatıp, mutlaka kendinizden, okulunuzdan, ailenizden bir kesit bulmanıza yardımcı olacak.
Tür: Dramatik Komedi
Süre: 120 Dakika
Yazar: N.H. Kleinbaum
Yönetmen: Hakan Altıner
Oyuncular: Can Gürzap, Tayfun Yılmaz, Sadi Özen, İrem Uğural, Mekin Sezer, Berkay Şanveren, Can Türkdoğan, Metin Hasgül, Onur Yaldız, Banu Batur, Emre Çoldur, Enes Daniş, Efe Yeşilay, Efe Dost
Gösterim Tarihi ve Yeri: 25 Kasım 2016 – 20:00 / Cüneyt Gökçer Sahnesi
26 Kasım 2016 – 20:00 / Cüneyt Gökçer Sahnesi
Bilet Satın Al


 #Fosforlunun Hikayesi

lavarla-fosforlunun-hikayesiTürkiye’nin önemli kadın yazarlarından Suat Derviş’in 1968 yılında okuyucuyla buluşturduğu ve 1972 yılında senaryolaştırıp ünlü oyuncu Gülriz Sururi’ye ithaf ettiği, 2008 yılında müzikale dönüştürülüp aynı sezon Gülriz Sururi yönetiminde Ankara DT tarafından sahnelenen “Fosforlu Cevriye”, geçtiğimiz sezon Tiyatro Kare tarafından yeniden uyarlanıp sahnelendi ve festival kapsamında yeniden Ankara’da sahnelenecek. Oyunun başrolünde ise 7 yıldır kapalı gişe oynayarak bir rekora imza atan Leyla’nın Evi’ndeki Roxy rolüyle sevilen sanatçı Ayça Varlıer bulunuyor.
Tür: Müzikal
Yazar:
Suat Derviş
Yönetmen:
Serkan Üstüner
Oyuncular:
Ayça Varlıer, Fatih Dönmez, Pınar Yıldırım, Cem Güner, Mert Carim, Ece Duran
Gösterim Tarihi ve Yeri: 27 Kasım 2016 – 20:00 / Cüneyt Gökçer Sahnesi
Bilet Satın Al


#Bir Delinin Hatıra Defteri

lavarla-bir-delinin-hatira-defteriDünyaca ünlü yazar Gogol’un 1842 yılında yazdığı ve dünyada bir çok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sahnelenen “Bir Delinin Hatıra Defteri”, ülkemizde 1965 yılında Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda ilk kez sahnelendiğinde ülkemizde sergilenen ilk tek kişilik oyun olma özelliğindeydi. 27 yaşında ilk performansını yaptıktan tam 52 yıl sonra ise festival kapsamında eserin ilk sahibi Genco Erkal tarafından  yeniden sahnelenecek ve Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.
Tür: Kara Komedi
Süre: 85 Dakika
Yazar: Nikolay Gogol
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal
Gösterim Tarihi ve Yeri:  23 Kasım 2016 – 20:00 / Şinasi Sahnesi
24 Kasım 2016 – 20:00 / Şinasi Sahnesi
Bilet Satın Al


#Patron Çıldırdı

lavarla-patron-cildirdiTiyatroda kahkaha denince akla ilk gelen usta, merhum sanatçı Nejat Uygur’un yazdığı ve Ocak 2016’ta Uygur Sanat Tiyatrosu tarafından prömiyeri yapılan “Patron Çıldırdı”, festival kapsamında Uygur Sanat Tiyatrosu ekibi tarafından sahnelenecek. 2 perde ve 2 saatlik oyunda gülme garantisi var.
Tür: Komedi
Süre: 120 Dakika
Yazar: Nejat Uygur
Yönetmen: Birol Engeler
Oyuncular: Sezai Aydın, Alev Oraloğlu, Kirkor Dinçkayıkçı, Burcu Tuna, Engin Alpateş
Gösterim Tarihi ve Yeri: 21 Kasım 2016 – 20:00 / Şinasi Sahnesi
Bilet Satın Al


#Yastık Adam

lavarla-yastik-adamKasım 2003’te Dünya Prömiyeri yapan ve Türkiye’de ilk kez 2008 – 2009 sezonunda Talimhane Tiyatrosu’nda akabinde ise 2010 – 2011 sezonunda Ankara DT tarafından sahnelenip (Bana göre hala 2011 sezonunun açık ara en iyi oyunu) Ankaralı tiyatroseverleri ihya eden, İrlandalı yazar Martin McDonagh’ın bol ödüllü, başarılı oyunu “Yastık Adam” festival kapsamında Başkent Üniversitesi Oyuncuları tarafından sahnelecek. Oyun, soluksuz izleyeceğiniz polisiye gerilim türünde 2 perdelik bir kara komedi.
Tür: Kara Komedi
Süre: 135 Dakika
Yazar: Martin McDonagh
Gösterim Tarihi ve Yeri: 27 Kasım 2016 – 20:00 / Şinasi Sahnesi
Bilet Satın Al


#Üç Kuruşluk Opera

lavarla-uc-kurusluk-opera1928 yılında Dünya Prömiyeri yapıp, 1988 – 1989 sezonu İstanbul DT ve 2001 – 2002 sezonunda ise Ankara DT tarafından ülkemizde sergilenen, dünyaca ünlü yazar Bertolt Brecht’in unutulmaz eseri, “Üç Kuruşluk Opera” Ankara Tiyatro Festivali kapsamında Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Besteci Kurt Weill’in müziklerini bestelediği oyun, kapitalist bir dünyaya Marksist bir eleştiri getiren müzikal bir tiyatrodur.
Tür: Müzikal
Yazar: Bertolt Brencht
Yönetmen: Dağlar Uygur
Oyuncular: Dağlar Uygur, Aslıhan Kumtepe, Sabahattin Akan, Ahsen Akın, Figen Akdeniz, Erdem Özkan, Cansu Akbaş, Orkun Tepeköylü, Mert Tireli, Cenk Turgay, Hazar Oral Ali Çoban
Gösterim Tarihi ve Yeri: 19 Kasım 2016 – 20:00 / Dört Mevsim Tiyatro Salonu
Bilet Satın Al


 #Üç Kız Kardeş

lavarla-uc-kiz-kardesDünyaca ünlü Rus yazar Anton Çehov’un 1900 yılında yazıp, 1901 yılında Moskova’da Dünya Prömiyeri yapan ve 1982 yılında ise Ankara DT tarafından ülkemizde ilk kez sergilenen (son) eseri “Üç Kız Kardeş”, festival kapsamında Hayal Perdesi ekibi tarafından sahnelenecek. Ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski ile üst üste 2 yıl Edinburgh Festival Fringe’e katılma başarısı gösteren Hayal Perdesi ekibi kalıpları bozan yorumuyla damakta lezzetli bir tat bırakıyor.
Tür: Dram
Süre:
75 Dakika
Yazar:
Anton Çehov
Yöneten:
Aleksandar Popovski
Oyuncular:
Özge Özder, Tuba Karabey, Selin İşcan
Gösterim Tarihi ve Yeri: 22 Kasım 2016 – 20:00 / Şinasi Sahnesi
Bilet Satın Al


 #Yurtdışı

“Experimental Theatre Everywhere” – Macheth (Gürcistan)
Gösterim Tarihi ve Yeri: 26 Kasım 2016 – 20:00 / Kentpark Moral Sahnesi
Bilet Satın Al

“Bossu ve Chalaguire Metoduyla Oyunculuk Atölyesi” – Omid Darvishi (İran)
Gösterim Tarihi ve Yeri: 24 Kasım 2016 – 14:00 / Farabi Sahnesi
Bilet Satın Al

“Rebus Theatre Company” – Me & Me (Azerbaycan)
Gösterim Tarihi ve Yeri: 26 Kasım 2016 – 20:00 / Farabi Sahnesi
Bilet Satın Al


Yukarıdaki bu 10 gösterim dışında büyük usta Nejat Uygur‘un köşe taşı niteliğindeki eseri “Zamsalak”Hasan Hüseyin Korkmazgil‘in Ağlasun Ayşafağı adlı kitabından uyarlanan ve Yaşar Gündem‘in oynadığı “Gölgesinde Çınarın”, Aziz Nesin imzalı “Deliler Boşandı” ve Deniz Hamzaoğlu ile Yiğit Uçan‘ın performans olarak yükseldiği Dostoyevski‘nin ölümsüz eseri “Suç ve Ceza” da 21. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında görülmeye değer gösterimler arasında.

lavarla-tiyatro

Bununla birlikte ne yazık ki Türk Tiyatrosunun köşe taşlarından Melih Cevdet Anday‘ın İçerdekiler‘i, dünyanın en çok oynanan komedilerinden birisi olan “Ahududu” ve Çağdaş Yunan Tiyatrosu’nun önde gelen eserlerinden olan “Savaş Baba” gösterimlerinin salon ve teknik sebeplerden iptal edilmesi hepimizi üzdü.

Festivalin Yapılacağı Tiyatro Sahneleri
Şinasi Sahnesi:
Tunus Cad. No:92 Çankaya / ANKARA
Cüneyt Gökçer Sahnesi: 35. Cadde Arcadium AVM arkası Çayyolu / ANKARA
Farabi Sahnesi: Farabi Sokak No:17/A Çankaya / ANKARA
Kentpark Moral Sahnesi: Eskişehir Yolu 7. Km No: 16 Çankaya / ANKARA
Dört Mevsim Tiyatro Salonu: Yenimahalle Belediyesi İçi / ANKARA
Meydan AVM Tiyatro Salonu: Batıkent Bulvarı No:39 Yenimahalle / ANKARA

Not: Detaylı Festival Programı ve Bilet Satış 
Bununla birlikte Şinasi Sahnesi, Cüneyt Gökçer Sahnesi ve Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf’tan da bilet temin edebilirsiniz.

Hep birlikte güzel bir festival geçirip, alkışlarda buluşmak dileğiyle .. Sanatla Kalın ! 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir