SergiHafıza

100. yıla yakışır bir sergi: Ya İstiklal, Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda

Ankara’da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir sergi Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde kapılarını açtı. Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Ya İstiklal Ya Ölüm Cumhuriyet Yolunda sergisi 3 Ekim gününden bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Başta Korkut Erkan olmak üzere çok sayıda kişi ve kurumun koleksiyonlarından temin edilen 1.200’ün üzerinde belge ve fotoğraftan oluşan serginin metinleri yine Korkut Erkan tarafından yazılmış. Koordinatörlük görevini sergide büyük emeği olan Levent Tökün üstlenmiş.

Sergi, Millî Mücadele’nin başlamasına vesile olan siyasi ve askeri gelişmeleri anlatarak başlıyor. I.Dünya Savaşı, savaşın cepheleri ve sonuçları ile Anadolu’nun işgali konuları, aralarında daha önce hiç görülmemiş belgelerin de bulunduğu görseller eşliğinde sunuluyor. Bu belgeler içinde, İstanbul’un işgali için azınlıkların İtilaf kuvvetleri için hazırladıkları “Ayasofya Panosu” öne çıkıyor.

Azınlıkların İtilaf kuvvetleri için hazırladıkları “Ayasofya Panosu”

Serginin sonraki kısımlarında Mustafa Kemal Paşa’nın Millî Mücadele’nin başına geçmesi, ordunun kurulması ve nihayetinde büyük bir zaferle sonuçlanan İstiklal Savaşı; komutanları, askerleri ve diğer tüm isimsiz kahramanlarına yer verilerek aktarılıyor.

Serginin bölümlerinden görüntüler.

Belge ve fotoğrafların yanı sıra yine çeşitli kurum ve kuruluşlardan temin edilen son derece kıymetli eşyalar da ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Batumi Ali Haydar’ın Mustafa Kemal Paşa’ya hediye ettiği hokka takımı ile 1921-1925 yılları arasında İmalat-ı Harbiye Umum Müdürü Mustafa Asım Paşa’nın iki koltuğu bu eşyaların en dikkat çekenleri.

Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilen hokka takımı.

Sergide Ankara’ya da özel bir bölüm ayrılmış. Bu bölümde, Milli Mücadele’nin merkezi olan Ankara’nın bu süreçte nasıl bir rol üstlendiği ve bu dönemde Ankara halkının yaşamını nasıl sürdürdüğü gibi konular işlenirken Albert Khan arşivinden temin edilen, yönetmenliğini Camile Sauvageot’un yaptığı Ankara videosu izlemeye değer görüntüler barındırıyor. Video, 1922 yılı sonlarından 1923 yılı başına kadar uzanan bir süreci kapsıyor.

Çeşitli konferans, panel ve belgesel gösteriminin de gerçekleştirildiği Ya İstiklâl, Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda sergisi 30 Ekim’e kadar kapılarını açık tutacak.

Özgün Türkeli
Kaç Kişi Kaldık Ankara'da kitabının yazarı.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir