Kentİnsan

100. yıl coşkusu ve İngiliz ressam Ned Pamphilon

2019 Milli Mücadelenin, 2020 milli egemenliğin, 2021 milli bağımsızlığın, 2022 büyük zaferin, bu yıl cumhuriyetin 100. yılı. Ne büyük coşku!
Bu yazının konusu, bu coşkuya İngiltere’den ortak olan bir kişi.

İngiliz ressam

Ned Pamphilon, mimar olmuş ama resme olan tutkusu onu ressam yapmış.
Orkestra kurmuş, çalıp söyleyerek dünyayı gezmeye başlamış. İstanbul’a gelince, bir dönem takılıp kalmış. Aslında ilk gelişi 1988, 1995’ten sonra ise daha sık gelmeye başlamış.
1994 yılıymış, durumu
“İstanbul’a ilk kez Boğaz’ın üstünde giden bir kayık içinde aşık oldum,” diye özetliyor. İstanbul’u resmetmiş. Bolca.
Sonra…

Ned Pamphilon Anıtkabir

Fotoğraf: cumhuriyet.com

Atatürk

Atatürk’ü boyamaya başlamış, okuyup biraz tanıyınca.
En ünlü Atatürk tablosu Atatürk’ün Gözleri. Birkaç örneğini yapmış. Anıtkabir’in sabaha dek açık olduğu gün, eseri Anıtkabir’in merdivenlerindeki Hitabet Kürsüsü’nün önünde sergilenmiş.
Yine Anıtkabir’de çocuklarla birlikte etkinlikler düzenlemiş.

Özellikle Fenerbahçe’nin tablolarını yapmış. Eserlerini internet üzerinden de almak mümkün. Web adresi istanbul1881.com.
Gazetedeki röportajında,
“Bana Pampiloğlu diyebilirsiniz” diyen, köfteciyi Burger King’e tercih eden, Mimar Sinan’a hayran, güzel bir insan.
İngiltere’ye dönmüş. Anne ve babasıyla ilgileniyor.

Atatürk's Eyes

Ned Pamphilon, “Atatürk’s Eyes No: 06”. Kaynak: turkiye1923-2023.com

Aklı burada!

Bence aklı burada. “Turkey değil Türkiye!” denileceğini Birleşmiş Milletler kabul etmiş ama bakmış ki vatandaşları Türkiye demiyor, “Turkey değil Türkiye!” diye bir kampanya başlatmış. Biz de baktık Ned bu konuda uğraşıyor destek olmak istedik, iki ve daha fazla kişiyle kısa filmler kaydettik.

Sevgili Mehmet Tunçer ağabeyim ile yaptığımız Ankara Kent Sohbetleri’ne Türkiye’deki ortağı Sevgili Alp Armutlu’yla birlikte konuk ettik. İzlemek isterseniz, buradan.

Where East Meets West-

Ned Pamphilon, “Where East Meets West”. Kaynak: turkiye1923-2023.com

Deprem ve cumhuriyetin 100. yılı

Cumhuriyetin 100. yılını anma adına çoğumuzdan fazla uğraşıyor Ned. Yaşadığımız son deprem felaketi çok kişinin yaşamını alt üst ettiği gibi Ned’in de düşündüklerini gerçekleştirme konusunda önemli bir engel olmuş.
1999 depreminde İstanbul’daymış. Kız arkadaşı uyandırmış,
“Kalk Ned! Kalk!”

Sergisine biraz resim eklese de
“Asla eskisi gibi olmayacaktı,” diyor. “Onca can kaybı yaşanmıştı. Arsenal FC, Gözlerim tablosu, film klipleri ve 2023. Birdenbire her şey arka planda kalıyor,” diye devam ediyor.

Sergisi hakkında sorular sorulmuş,
“Sallanan minareler deprem sırasında mı boyuyordun?” diye.
“O zamana kadar sallanan minare fikri aklıma bile gelmemişti,” dedi ve devam etti:

“17 Ağustos Salı günü saat 03.00’ten hemen sonra eğlence dehşete dönüştü. Bir deprem vurdu. Çoğumuz şanslıydık. Yaşanan tam bir şok duygusuydu. Mayadrom’un 1. doğum günü partisi içinde planlanan 1000 kişilik parti de bizim sergi de iptal edildi. Türkiye’nin başını dik tutmanın ve bir krizin üstesinden gelmenin peşinde olduğu bir dönemdi. Şehrin tarihini yaralayan travmatik bir dönemdi. İstedim ki burada hakim olan pozitif enerji, canlılık ve renk nasıldı, şehir nasıl zengindi ve olmaya da devam edecekti, resimlerim göstersin.”

Ned Pamphilon Anıtkabir 2

Heyecanla, yılmadan

WhatsApp profil fotoğrafı heyecan verici. Anıtkabir’de çektirdiği bir fotoğrafını koymuş. Basamaklara dönük vaziyette mozoleye bakıyor. Sırtına geçirdiği mont, kendi tasarımı ve üzerinde Ulu Önder’in bir sözü yazıyor: “Bağımsızlık benim karakterimdir.”

Yılmadan uğraşmaya devam ediyor. turkiye1923-2023.com adresini kurdu, şarkı besteleyip, Atatürk tablosu yapıp filmler çekiyor ve ayrıca YouTube adresindeki kendi sayfasında yayımlıyor. “Türkiye 100 Saniye 100 Yıl” başlığıyla 4. bölümü de yayımlamıştı. Daha ne yapsın!

Sağlık dileklerimle, cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında Ankara’da buluşacağımız günü dört gözle bekliyorum.

Kaynaklar

arkeopolis.com “Atatürk Aşığı İngiliz Ressam: Ned Pamphilon”
indigodergisi.com “Ned Pamphilon’un İstanbul sergisi: Ned’en İstanbul?”

Necati Yalçın
İletişim, eğitim, tarih, sanat ve kent üzerine akademik yazılarının yanında gazete, dergi ve internet sayfasında köşe yazarı. Halkla İlişkiler, Milli Mücadele, Cumhuriyet’in Açıkhava Müzesi Ankara, Yazdığım Ankara, Gezdiğim Ankara, Keyifli Öğretmenlik, Keyifli Öğretmenlik 2, Sevdiğim Ankara ve Mehmet Tunçer-Savaş Sönmez ile Kaybolan Ankara kitaplarını yazdı.

  Yorumunuzu yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

  “Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...

  Kent

  “Cemal’siz Ankara tarihi olmaz!”

  Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadele’nin merkezi olarak belirlediği Ankara’ya 27 Aralık 1919 günü gelir. Dikmen sırtlarında Seymen Alayı tarafından karşılanır. Kendisini karşılayanlar arasında Ankara’da Müdaafa-i...

  Satıyorum… Saaat-tım! İnsan

  Satıyorum… Saaat-tım!

  Ankara’da yaşamanın en sevdiğim yanlarından biri, her ayın üçüncü pazar günü Berdelacuz Sahaf’ın Hezarfen Teras Bar’da yaptığı kitap mezatları. Sahaf Mustafa Türkoğlu’nun olağanüstü kitap tanıtımları...